Máte doma starších členov rodiny? Zistite, ako sa o nich postarať

Dcéra

photl.com

Zaopatrenie rodičov považuje väčšina ľudí za úplne prirodzené. V našom živote majú predsa špeciálne miesto a darovali nám veľmi veľa. Vyživovacia povinnosť tohto druhu je dokonca zakotvená aj priamo v zákone. Staroba však býva často spojená so zhoršeným zdravotným stavom a nižšou schopnosťou človeka postarať sa o seba samého. Máte pocit, že blízkemu nedokážete poskytnúť potrebnú starostlivosť? Zmapovali sme pre vás niekoľko možností, ako zabezpečiť čo najkrajšiu jeseň života.

Samota neprospieva

Človek je od prírody tvor spoločenský. Celý život prežijeme v kruhu rodiny, známych, či priateľov. Nič by sa na tom nemalo zmeniť ani v starobe. Sociálna rola starého človeka sa mení. Zrazu si pripadá málo užitočný a hnevá ho, že si nemôže dopriať toľko fyzickej aktivity ako predtým. Častou chybou býva odstavenie dôchodcov „na druhú koľaj“. Aj keď im chceme pomôcť a myslíme to dobre, snažme sa ich stále zapájať, byť pri nich a dať im pocit, že ich skutočne stále potrebujeme.


Mohlo by vás zaujímať: Nezvládate starostlivosť o svojich rodičov? Nájdite im opatrovateľku!


Domov dôchodcov

O tomto zariadení existuje mnoho negatívnych predsudkov, našťastie pomaly ustupujú. Potenciálny klient potrebuje v prvom rade rozhodnutie a posudok o odkázanosti na sociálnu službu. Zisťuje sa mnoho informácií o každodennom živote. Podľa toho sa určí stupeň odkázanosti na pomoc zo strany inej osoby. Pre umiestnenie v domove sociálnych služieb je potrebný minimálne stupeň 5 (v prípade nevidiacich aspoň stupeň 3). Všetky papierovačky je potrebné riešiť s úradníkmi samosprávneho kraja (podľa miesta trvalého pobytu).

Zariadenia pre seniorov majú iné podmienky prijatia – v prvom rade dosiahnutie dôchodkového veku a stupeň odkázanosti najmenej 4, resp. v zmysle zákona musia existovať „iné vážne dôvody“. Tieto zariadenia sú v pôsobnosti miest a obcí, takže musíte kontaktovať príslušný miestny úrad. Kvôli preplnenosti domovov sociálnych služieb či zariadení pre seniorov, sú čakacie doby niekedy naozaj pomerne vysoké. V súčasnosti už existujú aj súkromné zariadenia, kde však bežne musíte zaplatiť o stovky eur na mesiac viac, čo si väčšina ľudí nemôže dovoliť.

Denné opatrovanie

Existujú aj ďalšie menej známe služby – napríklad zariadenia podporovaného bývania či denný stacionár. Ten je vhodný v prípade, ak nemôžete dôchodcovi poskytnúť celodennú starostlivosť, no nechcete ho umiestniť niekam natrvalo – napríklad potrebujete pár dní voľna na prácu či dovolenku. Jeho služby využívajú aj ľudia, ktorí sú zapísaní v poradovníku na umiestnenie do domova dôchodcov.


Mohlo by vás zaujímať: Nový dobrovoľnícky projekt sa blíži: Seniori budú pomáhať seniorom


Opatrovateľka do domu

Pomôcť môže aj opatrovateľská služba. Informujte sa u pracovníkov sociálneho oddelenia na obecnom úrade. ,,Naša prateta žila v v Trenčíne, my v Bratislave. Do domova sme ju dávať nechceli, pretože s tým sama nesúhlasila. Nebola však schopná sa o seba postarať a tak sme jej vybavili opatrovateľku, ktorá jej každý deň priniela jedlo, umyla ju, porozprávala sa s ňou. Fakt je, že sme mali šťastie na veľmi milú osobu. Prateta bola rada, že je doma a my sme sa o ňu až tak nebáli,“ hovorí Klára z Bratislavy.

Obce niekedy poskytujú aj služby nad rámec svojich povinností, aby uľahčili život dôchodcom. Vášmu blízkemu by ste mohli zabezpečiť cenovo zvýhodnené obedy či prepravnú službu. Zistite všetky možnosti, častokrát nakoniec rodina nájde riešenie, o ktorom na začiatku ani netušila.


Ako ste sa postarali, alebo sa v budúcnosti plánujete postarať o svojich rodičov vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Peter
Odporúčame