Máte problémy s pamäťou? Vypľujte žuvačku a bude to lepšie!

Žuvačka

zmescience.com

Ak ste si doteraz mysleli opak a používali žuvačku ako prostriedok na lepšie sústredenie sa pri náročných pracovných úlohách, pravdepodobne ste si situáciu ešte viac skomplikovali. Vedci z Anglicka totiž prišli na to, že žuvanie žuvačky krátkodobú pamäť práve naopak zhoršuje.

Je to vlastne celkom logické. Váš mozog je zamestnaný pravidelnou akciou, v podobe žuvania žuvačky a nedokáže preto rozmýšľať tak, ako keby touto akciou zamestnaný nebol. Doteraz tento „zlepšovák“ používali tisíce študentov, či ťažko psychicky pracujúcich, no od posledného výskumu je možné, že s tým v niektorých situáciách prestanú. Teda aspoň v tých, na ktoré je potrebná krátkodobá pamäť.

Prišli na to vedci z Veľkej Británie

Odborníci z britskej Univerzity v Cardiffe vykonali výskum, na základe ktorého prišli na tieto zaujímavé výsledky. ,,Niektorí ľudia tvrdia, že žuvanie žuvačky zlepšuje koncentráciu vďaka zlepšeniu prívodu krvi do mozgu,“ podotkol jeden z autorov štúdie, Michail Kozlov. Výskum vedcov z Cardiffu však dokázal niečo iné. Dospeli k záveru, že žuvanie žuvačky poškodzuje krátkodobú pamäť. Výskum uskutočnili tak, že vybraným osobám zadali úlohu. Jedna skupina mala za úlohu počas jej riešenia žuvať žuvačku. Druhá skupina zas mala úlohu vyriešiť bez toho, aby bola rušená žuvaním žuvačky. Výsledky potvrdili, že prvá „žuvačková“ skupina si počínala znateľne horšie.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si všetko pamätať aj na staré kolená? Vedci zistili, ako na to!


Predošlé výskumy tvrdili opak

Predošlé výskumy tvrdili niečo úplne iné. A síce, že žuvanie žuvačky zlepšuje pamäť, a tiež pomáha zvyšovať výkon mozgu. Ako je možné, že teraz sa prišlo na to, že je to naopak? Vedci z Cardiffu totiž nevylučujú chvíľkové zlepšenie pamäte. No to však podľa nich trvá len 20 minút a potom sa už v dôsledku toho krátkodobá pamäť len zhoršuje. Dôležitá je teda v tomto smere aj otázka času.

Podobne pôsobí aj poklepkávanie prstami

Na podobnom princípe funguje aj poklepkávanie si prstami po stole počas riešenia nejakej úlohy. Aby ste teda boli čo najviac sústredení, mali by ste byť v pokoji, bez akýchkoľvek iných rušivých faktorov, ktorými môžu byť napríklad spomínaná žuvačka alebo poklepkávanie prstami. Odborníci teda neodporúčajú používať žuvačky ľuďom, ktorí v práci používajú krátkodobú pamäť. Ľudia, ktorí pri práci používajú abstraktné myslenie, by si ju však nemali odopierať.

Žuvačka však môže aj pomáhať

Žuvanie žuvačky však so sebou prináša aj určité pozitíva. Napríklad to, že žuvačky bez cukru dokážu chrániť naše zuby tým, že pomáhajú vyrovnávať hladinu pH v ústach. Tiež podporujú tvorbu a vylučovanie slín, čo zas chráni našu sklovinu. Okrem toho sa pomocou žuvačky môžete lepšie koncentrovať a sústrediť na nejakú činnosť, či použiť ju ako prostriedok udržania pozornosti napríklad pri ďalekej ceste autom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás pálenie záhy? Uhaste požiar v hrdle raz a navždy!


Prvá pomoc pri pálení záhy

Pálenie záhy trápi mnoho ľudí. Tí, ktorí skúsili použiť ako prvú pomoc žuvačku, sa nestačili čudovať účinku tejto jednoduchej pomôcky. Zvyšuje totiž tvorbu slín a stimuluje vznik kyseliny, ktorá neutralizuje sliny a zmierňuje tak pocit pálenia záhy. Treba si teda len vybrať, kedy a z akého dôvodu žuvačku použijeme.


Aký efekt má žuvanie žuvačky na vás? Prezraďte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: zmescience.com, zmescience.com, Nela
Odporúčame