Máte radi svoju mačku či psíka? Tak nefajčite!

Žena

thinkstockphotos.com

Ľudia neraz obmedzia fajčenie alebo s ním úplne skončia napríklad po narodení potomka. Zdá sa, že aj majitelia zvierat majú príčinu prestať. Cigaretový dym totiž môže domácim miláčikom spôsobiť vážne problémy.

Všetci vedia, aké zdravotné škody spôsobuje pasívne fajčenie ľuďom, menej známa je ale skutočnosť, že v ohrození sú aj zvierací spoločníci fajčiarov, najmä psy a mačky. Preto napríklad v severotalianskom Miláne začala komora veterinárnych lekárov informatívnu kampaň pod heslom Dym zabíja aj naše zvieratá.

Dym nesedí ani zvieratám

Strach o zdravie zvieracích miláčikov chovaných v domácnosti by pre fajčiarov mohol byť ďalším dôvodom, prečo s fajčením raz a navždy skončiť. Podľa štúdie organizácie Henry Ford Health System z amerického Detroitu sa 28,4 percenta fajčiarov, ktorí boli správne informovaní, snažia prestať fajčiť, aby ochránili svojich štvornohých priateľov. Hovoriť majiteľom zvierat, aby prestali fajčiť s ohľadom na ne, je teda nová zaujímavá možnosť, ako ich od ich zlozvyku odradiť.


Mohlo by vás zaujať: Parazity zo psov a mačiek môžu ohroziť aj človeka: Ako sa pred nimi chrániť?


Mačky sú na tom najhoršie

Najzraniteľnejšie zo všetkých domácich maznáčikov sú mačky. Je to preto, že majú vo zvyku lízať si kožúšok, v ktorom sa ukladajú škodlivé látky z cigaretového dymu. Mačky sú tak vystavené vyššiemu nebezpečenstvu ústnych nádorov, vysvetľujú predsedníčka milánskej komory veterinárov Carla Bernasconiová a podpredsedníčka komory Laura Torrianiová.

A čo psy?

Zo psov najviac ohrození , ktorí majú dlhý ňufák, na ktorom sa škodlivé látky z cigaretového dymu ukladajú. Môžu ochorieť na neopláziu, malígnu novotvorbu tkaniva v nosovej dutine. Ďalej sú zvýšenému nebezpečenstvu vystavení malí psíci, ktorí majú predpoklady k srdcovým a pľúcnym chorobám.

Okrem pasívneho fajčenia môže byť ďalšou hrozbou, predovšetkým pre psov, že môžu na vychádzke prehltnúť kúsok odhodenej cigarety.


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte svojho psa alebo mačku pred parazitmi: Poradíme vám ako a za koľko


Pozor aj na vtáčiky

Cigaretový dym svojimi škodlivými účinkami nešetrí ani ďalšie zvieratá chované v domácnosti, ako kanáriky či papagáje. Tieto vtáky môžu ochorieť zápalom pľúc, ktorý u nich nezriedka končí smrťou.

,,Miera civilizovanosti spoločnosti sa meria aj podľa toho, ako je schopná starať sa o zvieratá, uvádza milánska radkyňa Biscontiová, ktorá má na starosti dohľad nad kvalitou života. ,,Miláno začalo túto kampaň s presvedčením, že je povinnosťou mesta starať sa o blahobyt všetkých bytostí. Tiež zvieratá majú nárok na to, aby žili v zdravom prostredí. V posledných rokoch sme prispeli k výstavbe takého Milána, ktoré bude prívetivé aj voči zvieratám,dodáva.


Dávate si pri domácich miláčikoch pozor na fajčenie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, ANSA
Odporúčame