Máte slabý imunitný systém? Posilnite ho aj bez liekov

Losos

thinkstockphotos.com

Imunita je schopnosť organizmu bojovať s baktériami, vírusmi a inými škodcami, ktoré spôsobujú choroby a zápaly. Pozostáva z mnohých mechanizmov, ktoré však pre svoje správne fungovanie potrebujú i podporu. Jednou z jej foriem je doplnenie vitamínov a živín prostredníctvom správnych potravín.

Špeciálne v zimnom období je ľudský organizmus vystavený podmienkam, s ktorými si pri oslabenej imunite nemusí dokázať poradiť. Dôvodov slabšej obranyschopnosti je však oveľa viac a nesúvisia nevyhnutne s chladným počasím. Od nesprávneho stravovania, cez chemikálie v prostredí, vo vode i v ovzduší, lieky, nedostatok pohybu až po dlhodobé stresové situácie.

Jedzte vyváženú a najmä pestrú stravu

Keďže imunitný systém je súbor zložitých procesov, každý z nich k správnemu fungovaniu vyžaduje špecifické živiny. Dôležité sú najmä vitamíny A, C, D a E, rovnako ako minerály selén a zinok a omega 3-mastné kyseliny. Pokiaľ nie sú kvalitné živočíšne bielkoviny, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy a semená, čerstvé ovocia a zelenina už teraz pravidelnou súčasťou vašej stravy, mali by ste to zmeniť. Každý deň by ste v primeranom množstve mali prijať aspoň nejakú zo spomenutých potravín. Čo naopak potláča imunitný systém, sú vyprážané potraviny, spracované mäso, alkoholické nápoje, spracované pečivo a výrobky s umelými sladidlami a rafinovaným cukrom.

Doplňte zásoby vitamínu C

Jeho najlepším zdrojom je čerstvé ovocie a zelenina. Červená paprika, kiwi, citrusové plody, brokolica, ale aj petržlenová vňať vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C pôsobí proti vzniku ochorení vírusového a bakteriálneho pôvodu.


Mohlo by vás zaujať: Doplňte vitamín C: Ktoré ovocie a zelenina ho má viac ako citrón?


Udržujte zdravú mikroflóru

Asi 80% nášho imunitného systému sa nachádza v tráviacom systéme. Živé bakteriálne kultúry sú zodpovedné za imunitné procesy pôsobiace proti vzniku infekcií. Hoci najznámejšou potravinou obsahujúcou probiotiká sú práve jogurty, nájdete ich aj v kyslej kapuste, kefíre, či bryndzi.

Doplňte vitamín D

Ten je totiž zodpovedný za to, že biele krvinky, konkrétne lymfocyty, dokážu bojovať proti rôznym infekciám. Hoci by ste ich teda v krvi mali dostatočný počet, bez vitamínu D nie sú schopné rozpoznať vznikajúcu infekciu. Okrem slnečných lúčov sú najlepším zdrojom prírodného vitamínu D vaječné žĺtka, tučné ryby ako losos a makrela, rybí olej.

Používajte správne bylinky a korenie

Spojte príjemné, lepšie povedané chutné, s užitočným. Pri príprave jedál používajte cibuľu, cesnak, zázvor, čierne, kajenské a nové korenie, karí korenie a kurkumu. Tie totiž obsahujú látky, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém. Pokiaľ ste fanúšikom čajov, vhodný je najmä zelený, harmančekový a mätový. Okrem posilnenia imunity získate i skvelý zdroj antioxidantov.


Mohlo by vás zaujať: Keď lekára netreba: Čo všetko vyriešia kvalitné bylinkové čaje?


Pite čistú vodu

Tá totiž pomáha pri tvorbe lymfy, ktorá obsahuje biele krvinky a iné bunky nevyhnutné pre imunitný systém. Byť neustále hydratovaný je preto z mnohých dôvodov najdôležitejšou vecou, ktorú môžete pre svoje zdravie urobiť.

Antibiotiká neberte zbytočne

Niektoré totiž napádajú prospešné baktérie v tráviacom systéme a potláčajú imunitné funkcie. Ak máte nádchu pripravte si šálku horúceho zázvorového čaju s citrónom a medom. Vyskúšajte prípravky na báze paracetamolu, oddychujte, vypoťte sa. Môžete užiť echinaceu alebo zinok, ktoré sú skvelé pri chrípke a prechladnutí. Antibiotiká by rozhodne nemali byť prvou možnosťou pri nádche či podobných problémoch. Nechajte rozhodnutie o ich vhodnosti na lekára a ak si nie je istý, radšej zainvestujte do crp testu. Vďaka nemu zistíte, či antibiotiká naozaj potrebujete.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame