Mladších ľudí je vo vašej práci čoraz viac? Zapadnite medzi nich

kolegovia

photl.com

Určite to poznáte. Kedysi ste boli tými najmladšími vy a v práci ste sa cítili síce nie celkom ako doma, ale zato ste mali plnú hlavu nápadov či chuti skúšať nové veci. Dnes ste však na tom o trochu inak. Máte relatívne stabilné miesto a patríte k oporám firmy, skúseným pracovníkom, ktorí vedia čo a ako a na mladých nováčikov sa možno pozeráte tak trochu nadnesene. Nie celkom rozumiete reči ich kmeňa a keď ani nie tridsaťročný mladík dostane pozíciu podobnú tej vašej, cítite sa dotknutí. Zabudnite však na predsudky a miesto podozrievavých pohľadov sa s ním nalaďte na jednu vlnu. Uvidíte, že sa vám to podarí!

Generácia Y, čo sú mladí ľudia do 30 rokov, vyrastala v úplne iných ekonomických, sociálnych i politických pomeroch ako vy alebo vaši rodičia. Preto ich správanie, preferencie a postoje treba vnímať nielen z hľadiska ich nižšieho veku, ale aj ako dôsledok týchto faktorov.


 Zaujímavé pracovné pozície a novinky z tejto oblasti môžete nájsť na Kariera.sk.


Ak ich chcete dostať, musíte ich poznať

Kým vy ste v ich veku zakladali rodinu, plánovali budúcnosť a vážili si stabilnú a dobre platenú prácu, oni hľadajú voľnosť, zábavu, chcú spoznávať a cestovať. Na rodinu vo väčšine prípadov ešte nepomýšľajú a čo vás možno prekvapí, výplata pre nich nie je najdôležitejším faktorom pri výbere zamestnania. Predbehol ju dobrý pracovný kolektív, zaujímavá náplň práce, možnosť učenia sa a flexibilita. Zdajú sa vám ich priority čudné? Nuž, ak chcete s mladými dobre vychádzať, musíte v prvom rade rešpektovať to, že sú v mnohom iní ako vy. A vety začínajúce spojením „keď som ja bol/a v tvojom veku…“ úplne vyškrtnite zo svojho slovníka.


Mohlo by vás zaujať: Univerzita tretieho veku: Zláka štúdium „na staré kolená“ aj vás?


Chcú si nechať poradiť

Tak ako chcú byť súčasťou nejakej komunity (či už v reálnom alebo virtuálnom živote), tak túžia aj po niekom, kto by ich dokázal viesť a radil by im v ťažkých rozhodnutiach. Pretože kým staršie generácie sa pri rozhodovaní riadia väčšinou faktami, fenoménom u mladej generácie je spoliehanie sa na rady okolia. Veď sa stačí pozrieť, ako prekvitajú diskusné fóra na internete alebo ako sa rozmohli stránky, na ktorých priamo užívatelia hodnotia rôzne služby a produkty. Mladí ľudia jednoducho hľadajú oporu pre svoje rozhodnutia u iných. A ak práve vo vás nájdu človeka, na ktorého sa môžu obrátiť, keď si nevedia rady, ste na najlepšej ceste vyhrať titul kolega roka.

Hovoríte jazykom ich kmeňa?

Nebojte sa, na to, aby ste sa priblížili „teenagerom“ vo vašej kancelárii, nemusíte začať s používaním slangových výrazov typu „ty kokso“ alebo „to žeriem“. Ak vám to nie je prirodzené (napríklad vďaka vašim deťom alebo vnúčatám) iba by ste pôsobili trápne a silene. Na mysli máme štýl komunikácie generácie Y a využívanie prostriedkov, ktoré sú mladej generácii vlastné.

Svoje o tom vie aj Eva, ktorá sa po zmene práce musela spriateliť s Facebookom: „Keď som pozorovala svoju dospelú dcéru, ako trávi celé hodiny na virtuálnej sieti, klepala som si na čelo. No potom som nastúpila do novej práce, medzi kolegyne, ktoré cez prestávky rozprávali len o tom, čo videli na Facebooku. Spočiatku som to neriešila, no keď som raz prišla v pondelok do práce a zistila som, že ma vynechali z firemnej oslavy, pretože pozvánky posielali cez Facebook a ja nemám konto, rozhodla som sa predsa len „pridať do klubu“. Odvtedy som hrdou majiteľkou virtuálneho „ja“ a pri káve s „kočkami“ rozoberám vtipné videá, najnovšie fotky a statusy našej šéfky.“


Mohlo by vás zaujať: Práca vám akosi nejde od ruky? Poznáme možnú príčinu


Rešpekt a úprimnosť

Ak aj nebudete tancovať do rána na kolegovej oslave narodenín, či vymieňať si správy na sociálnej sieti, stále máte šancu byť v kolektíve mladých ľudí obľúbeným členom. Pretože to, čo generácia Y oceňuje najviac nie je dokonalé poznanie ich alebo napodobňovanie ich životného štýlu, ale rešpekt, nepredstieraný záujem a úprimnosť. Takže hoci celkom nechápete módne výstrelky nového kolegu, môžete ho poprosiť, aby vám poradil pri výbere nového štýlového kúsku do vášho šatníka. Alebo pochváľte kolegyňu za skvele zvládnutú prezentáciu, ktorá bola úplne odlišná od všetkého, čo ste doteraz videli. Jednoducho, otvorte sa novým prístupom a názorom, vďaka ktorým sa aj vy stanete vnútorne mladšími.


Ako vychádzate s mladšími kolegami v práci vy? Aké sú ich silné a slabé stránky? Napíšte aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Gregor
Odporúčame