Mliečna intolerancia sa môže ozvať aj vo vyššom veku: Trpíte ňou aj vy?

Bolesť žalúdka

thinkstockphotos.com

Po zjedení naozaj podarenej šľahačkovej torty vám odrazu prišlo zle. Kŕče v žalúdku a možno aj nutkavý pocit okamžite navštíviť toaletu. Tieto, ale aj iné sú sprievodnými príznakmi toho, že v črevnej sliznici niečo nie je v poriadku.

Mliečnou intoleranciou trpí čoraz viac ľudí. A vôbec nemusí ísť o deti či adolescentov. Touto enzymatickou poruchou trpia aj ľudia v pokročilom veku, ktorí doposiaľ nemali žiadne očividné problémy s mliekom či inými mliečnymi produktmi. Jedným z dôvodov môže byť prechod na inú stravu, ktorá obsahuje len málo mliečnych jedál. V tenkom čreve sa tvorí stále menej a menej štiepacieho enzýmu laktáza, ktorého úlohou je štiepiť laktózu na jednoduché cukry. Ďalšími dôvodmi vzniku laktózovej intolerancie môže byť aj následok zápalu čriev, hnačkových a iných ochorení tráviaceho traktu. Porucha môže byť aj vrodená, no len vo výnimočných prípadoch. Prejavuje sa hnačkami, kŕčmi, škvŕkaním v bruchu, nafukovaním, ale aj pálením záhy.

Alergia verzus intolerancia

Tieto dva pojmy sú veľmi odlišné. Alergiou na mlieko trpia zväčša dojčatá a batoľatá. Prejavuje sa zvracaním, hnačkou, krvou v stolici, svrbením kože, vyrážkami, astmou, alergickou nádchou a pod. Lieči sa úplným vylúčením potravín s obsahom mliečnej bielkoviny. Vo väčšine prípadov alergia mizne do 3 až 6 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď telo netoleruje laktózu: Čo si možno dopriať a čo radšej z jedálnička vylúčiť?


Eliminačná diéta

Jedným zo spôsobov ako zistiť prípadnú mliečnu intoleranciu je návšteva lekára. Ten to vie zistiť z krvi alebo z analýzy dychu po konzumácii mlieka. Ďalším, pre mnohých jednoduchším spôsobom je úplne vylúčiť zo stravy mliečne výrobky (mlieko, syry, jogurty, maslo, smotana) na nejaký čas. Uznávaná česká špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu, PharmDr. Margit Slimáková odporúča dodržiavať túto ,,eliminačnú diétu“ 4 – 6 týždňov. Po uplynutí cca jedného mesiaca, skúste najlepšie v deň voľna, vypiť nalačno 3 – 4 dcl mlieka. Následne sledujte, čo sa s vašim telom bude diať. Pokiaľ do dvoch hodín po požití mlieka pocítite niektoré z vyššie zmienených príznakov, je vysoko pravdepodobné, že aj vy trpíte laktózovou intolerenciou.

Liečba

Doposiaľ sa nepodarilo intoleranciu na mliečne výrobky úplne vyliečiť. Len v prípade, kedy išlo o následok rôznych črevných ochorení ako napríklad zápal čreva, hnačky a iné. Vtedy sa stav zvykne po niekoľkých týždňoch zlepšiť. Iné to je pri diagnostikovanej poruche. Americkí vedci však vidia nádej v probiotikách. V roku 2004 bol v odbornom lekárskom časopise ,,American Journal of Clinical Nutrition“ zverejnený článok o účinkoch baktérií v jogurtoch a ich vplyv na ľudí s mliečnou intoleranciou. Vraj až 80% znášalo kvalitný jogurt relatívne dobre. Je však dôležité, aby bol jogurt naozaj v bio kvalite a udržiaval sa v chladnom prostredí.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vas spravia silným, svalnatým a namakaným!


Špeciálna strava

Ako ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou by ste sa mali čo najviac vyhýbať produktom obsahujúcim mlieko. Záleží aj od toho, nakoľko ste touto poruchou postihnutí. Preto skúšajte, aké množstvo mliečnych produktov vám ešte nerobí zle. Dnes nájdete výrobky  so zníženým percentom laktózy už aj v obyčajných supermarketoch. Ako náhradu mlieka môžete používať rôzne obilninové nápoje, ktoré si veľmi jednoducho a lacno dokážete vyrobiť aj doma. Dokonca sa na dobro nemusíte vzdať ani syra. Vyhýbajte sa len tomu mäkkému ako je syrokrém, mozzarella a syry v tubách. V malej mierne si môžete dopriať tvrdé syry, napríklad čedar či parmezán, ktorých doba zretia je najmenej 6 mesiacov. Po tomto dlhom čase začnú enzýmy použité pri ich výrobe štiepiť laktózu, čiže vo výslednom produkte jej zostáva len veľmi malé množstvo. Tiež sa nebojte masla. To totiž rovnako ako tvrdé syry obsahuje neveľké percento laktózy. No v prípade, že je vaša intolerancia naozaj silná, skúste maslo ghee, ktoré neobsahuje takmer žiadnu laktózu, skvele chutí a neprepaľuje sa.


Máte skúsenosti s laktózovou intoleranciou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame