Myóm maternice: Môže sa skrývať aj vo vašom tele?

Myóm maternice

medicmagic.net

Tisícky žien ohrozuje riziko vzniku myómu maternice a s ním spojené komplikácie. V rokoch 2008 až 2010 bolo na Slovensku každoročne hospitalizovaných vyše 6600 žien s uvedenou diagnózou. Situácia vo svete nie je o nič lepšia.

Podľa odhadov sa v Európskej únii pre myómy maternice ročne podrobí operácii 300 tisíc žien. Z tohto počtu približne až 230 tisíc podstúpi hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice), a tým okrem iných nepriaznivých stavov navždy pochovajú nádej na vytúženého potomka.

Myóm laicky

Ide o nezhubný nádor tvorený väzivom hladkej svaloviny maternice, ktorý môže byť uložený pod sliznicou, v stene maternice alebo mimo nej. Môže narásť až do veľkosti niekoľkých centimetrov, ba až nadobudnúť rozmery maternice ako vo vysokom stupni tehotenstva, neraz môže takmer úplne vyplniť priestor brušnej dutiny. Jeho výskyt sa u žien zvyšuje s ich vekom. Ohrozené sú aj obézne ženy, tiež ženy, ktoré nerodili, prípadne v rodine sa ochorenie vyskytlo.


Mohlo by vás zaujať: Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy


Na pohľad neškodné uzly myómov

„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že myómy maternice sa vyskytujú u viac ako 30 % žien vo veku 40 až 60 rokov. Presná príčina tohto ochorenia, známeho aj ako leiomyóm či fibromyóm, nie je známa. Myómy maternice vznikajú pravdepodobne na základe interakcie viacerých faktorov: genetickej predispozície, ženských pohlavných hormónov – estrogénov a progesterónov – a rastových hormónov. Vznikajú v reprodukčnom veku, majú tendenciu rásť počas gravidity a zmenšovať sa po menopauze,“ vysvetlila gynekologička MUDr. Zuzana Vaclavová.

Čo signalizuje prítomnosť myómu?

Silné a bolestivé menštruačné krvácanie (menorágie) s následnou málokrvnosťou, v niektorých prípadoch sa objavia aj problémy s otehotnením. Takisto urgentné močenie, bolesti chrbta alebo v podbrušku by ženám nemali byť ľahostajné. Neplodnosť alebo opakované potraty môžu byť predzvesťou myómu uloženého v dutine maternice, ktorú deformuje. Ide asi o tri percentá prípadov, keď zabráni otehotneniu alebo donoseniu bábätka. Isté percento žien s myómami však nemá žiadne z uvedených príznakov a o ich prítomnosti sa náhodne  dozvie až pri gynekologickom vyšetrení.


Mohlo by vás zaujať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Doterajší spôsob  liečby

Schválenou medikamentóznou, predoperačnou liečbou symptomatických myómov maternice boli doteraz tzv. agonisty gonádoliberínu (GnRHa). Ich užívanie sprevádzajú časté nežiaduce účinky spôsobené znížením koncentrácie estrogénov na postmenopauzálnu úroveň. Na liečbu príznakov myómov maternice sa v praxi používa aj hormonálna antikoncepcia, ale neexistujú štúdie, ktoré by dokázali, že hormonálna antikoncepcia dokázala zmenšiť veľkosť myómov a spomaliť alebo zastaviť ich rast. Takáto liečba sa u starších alebo rizikových žien spája aj s vyšším rizikom tromboembolických komplikácií,“ objasnila MUDr. Zuzana Vaclavová. Postupne sa však na trhu objavujú lieky zamerané špeciálne na liečbu myómov. Tie môžu znížiť potrebu radikálnej chirurgickej intervencie, akou je vyoperovanie celej maternice – hysterektómie – a vykonať menej invazívny zákrok, napr. laparoskopickú myomektómiu.

Zdroj: medicmagic.net, medicmagic.net, Viola
Odporúčame