Užívate pravidelne lieky? Vhodné načasovanie môže predísť nežiadúcim účinkom

starší človek drží v ruke plát s liekmi

Ak v lekárni nenájdete lieky, ktoré zvyčajne kupujete, môžete ich nahradiť inou formou lieku s rovnakým zložením (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Vhodné načasovanie užívania lieku pomáha predísť nežiadúcim účinkom a pomáha správne zacieliť liečbu. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Pokyny k užívaniu liekov poskytuje lekár, prípadne lekárnik. Pri načasovaní prihliada lekár napríklad na hladinu účinnej látky v tele.

„Každá dávka lieku obsahuje presné množstvo účinnej látky, ktorá sa vstrebáva v určitom časovom intervale. Pri niektorých liekoch, ako napríklad antibiotiká, je dôležité, aby bola hladina účinnej látky v tele počas celej doby liečby rovnomerná,“ priblížil.

Záleží aj na časti dňa

Na užívanie niektorých liekov má vplyv aj to, v ktorej časti dňa ich pacient užije. Užitie napríklad liekov na spanie ráno by bolo podľa ústavu kontraproduktívne. Vstrebávanie a účinnosť lieku môže ovplyvniť tiež stravovací režim. „Informácie o tom, či užiť liek pred jedlom, po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa,“ upozornil.


Mohlo by vás zaujímať: Neoverené lieky: Nákupom z podvodných stránok prídete nielen o peniaze, na toto si dajte pozor!


Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby by ľudia nikdy nemali vyhadzovať do koša či splachovať. Vo vnútornom obale ich treba zaniesť späť do lekárne, vonkajší obal možno klasicky recyklovať. Pripomína to Slovenská lekárnická komora (SLeK) v rámci odporúčaní, ako správne likvidovať nepotrebné lieky.

Čo s nespotrebovanými liekmi?

„Pacient môže nespotrebované lieky zaniesť naspäť do ktorejkoľvek lekárne, kde ich prevezme vyškolený farmaceutický zamestnanec. Následne sú spracované adekvátnym spôsobom, ktorý kontroluje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL),“ doplnil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Do lekárne podľa lekárnikov patria nespotrebované tablety, kapsuly a čapíky v blistroch, sirupy a kvapky vo fľaštičkách, masti, krémy a gély v tubách a téglikoch. Tiež použité injekčné striekačky so zatavenou ihlou, inzulínové perá a ampulky injekčných roztokov. „Vonkajšia papierová krabička sa triedi bežným spôsobom. To platí v prípade humánneho aj veterinárneho lieku,“ uviedli lekárnici. Naopak, do lekárne nepatria zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, výživové doplnky, detská výživa, kozmetické výrobky ani iný sortiment zakúpený v lekárni, ktorý nie je liekom.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame