Najedzte sa chutne a lacno: Pri varení dokážete ušetriť aj vy!

Pár

thinkstockphotos.com

V drvivej väčšine domácností ide z rodinného rozpočtu najväčšia čiastka financií práve za jedlo. Je to pochopiteľné. Nové oblečenie či technické vymoženosti nie sú nutnosťou, no jesť, samozrejme, musíme každý deň. Jednou z možností ako ušetriť teda je zamerať sa práve na jedlo. Čo robiť, aby sme varili chutne a zároveň s nízkymi nákladmi?

Plánujte!

Trochu plánovania nezaškodí, najmä v prípade, ak sa usilujete znížiť výdavky na stravu. Vyberte si jeden deň v týždni a pripravte si jedálny lístok na najbližších sedem dní. Tak budete presne vedieť,  čo sa chystáte variť a ktoré potraviny k tomu potrebujete. Keďže niektoré potraviny často dostať vo väčšom balení, naplánujte jedlá tak, aby ste ho minuli celé počas 2-3 dní za sebou a vyhnete sa tak zbytočnému vyhadzovaniu. Spravte si nákupný zoznam a nakupujete raz za týždeň podľa neho. Ak chcete ušetriť ešte viac, vopred si pozrite leták predajne, do ktorej sa chystáte a zapracujte do svojho menu pokrmy pripravené z tovaru v akcii.

Naučte sa rozdeľovať

Na obed nemusíte pripraviť vždy celé kurča. Podľa počtu osôb z jedného alebo dvoch kurčiat dokážete vytvoriť tri chutné druhy jedla. Vykostený skelet a krídelká výborne poslúžia do vývaru, zo stehien môžete pripraviť paprikáš a kuracie prsia sú vhodné na chutné soté či obľúbené rezne. To, čo by ste tak minuli na jeden obed, vám vyjde na tri.


Mohlo by vás zaujať: Ušetriť na jedle môžete aj vy: Inšpirujte sa týmito tipmi


Využite zvyškové teplo

Nemalá časť financií z rodinného rozpočtu putuje aj ne výdaj energie, ktorý sa zvyšuje práve varením. Preto aj ju treba počas prípravy jedla využívať rozumne. Využívajte napríklad zvyškové teplo. Plocha elektrickej varnej dosky ostáva horúca aj po tom, ako skončíte s varením. Varič vďaka tomu môžete vypnúť aj o 5 minút skôr. Toto samozrejme neplatí pri plynovom sporáku. Využívač môžete aj rozohriatu rúru.

Vodu uvarte čo najrýchlejšie

Najlacnejší spôsob, ako priviesť vodu na špagety či ryžu k varu, je urýchliť jej zvarenie. Používajte teda rýchlovarnú kanvicu a vodu až potom prelejte do hrnca. A samozrejme určite by ste nemali zabúdať pri varení na pokrievky.

Zabudnite na keksíky, pečte koláče

Nemalé financie míňate určite aj na sladkosti. Najmä ak máte v rodine viac detí či vnúčat. Aj na sladkostiach sa dá ušetriť, no vo väčšine prípadov tie lacnejšie ani okolo čokolády neprešli. Vyskúšajte namiesto rôznych keksíkov radšej upiecť chutný koláč. Ušetríte viac, ak použijete kompóty či džemy, ktoré ste si sami vyrobili či dostali od známych. Mimoriadne praktické sú aj tzv. suché koláče, ktorých môžete napiecť skutočne veľa a odložiť do zásoby. Sú nielen chutnejšie a lacnejšie ako kupované, ale zároveň presne viete, čo jete.


Mohlo by vás zaujať: Večera chutne, rýchlo a lacno: Tieto cestovinové recepty poslúžia aj vám


Viac príloh, menej mäsa = menej peňazí

Predovšetkým mužskej časti vašej domácnosti by určite chýbalo mäso, ktoré je zároveň azda najväčším požieračom peňazí pri varení.  Žalúdok môžete oklamať tak, že urobíte menšie porcie mäsa, no budete ho podávať nielen so zeiakmi či ryžou, ale aj so šalátom či dusenou zeleninou. Vhodnou možnosťou je aj soté, ktoré vďaka prídavkom zväčší svoj objem a tiež ho dokážete pripraviť na rôzne spôsoby – čínska zmes či karí, takže sa nikto nebude môcť sťažovať na jednotvárnu stravu.

Využívajte zľavy. S rozumom!

Robiť nákupy vo väčších supermarketoch je zvyčajne skutočne cenovo výhodnejšie a môžete v nich využiť mnohé výhodné akcie. Reťazce mávajú v predajniach regál s tovarom, ktorý je pred koncom záruky. Zvyčajne je ponúkaný za polovičnú cenu aj menšiu. Vďaka tomu získate kvalitný tovar, ktorý však musíte skonzumovať do odporučeného dátumu. Nenechajte sa obalamutiť obchodníckymi trikmi. Tovar, ktorý potrebujete, hľadajte radšej v spodných alebo úplne horných policiach, získate ho lacnejšie. Najdrahší tovar totiž obchodníci zvyknú umiestňovať do výšky očí, aby si ho každý hneď všimol a kúpil. A tiež nezabúdajte, že nie všetko, čo je v akcii, skutočne aj potrebujete.


Čo pomáha ušetriť financie pri varení vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame