Najväčšie chyby pri čistení škvŕn: Robíte ich aj vy?

Pranie škvŕn

Čistenie škvŕn je niekedy hotová veda a vyžaduje si trpezlivosť (Zdroj: GettyImages)

Škvrny od vína, zvyškov jedla, ale aj krvi či rúžu dokážu poriadne potrápiť. Nesprávnym zásahom však môžeme často narobiť viac škody než úžitku. Pozreli sme sa na to, ako nezmeniť nehodu na ešte väčšiu katastrofu.

Používanie horúcej alebo teplej vody

Namočenie látky s fľakom od čerstvej škvrny do horúcej vody znie ako dobrý nápad, má však opačný efekt. Na škvrny, ktoré sú na báze bielkovín ako napríklad krv, horúca voda vôbec nefunguje. Práve naopak, spôsobí, že škvrny na látke zostanú natrvalo. Namiesto toho ponorte škvrnu do studenej vody, ktorá zabráni prieniku hlbšie.

Trenie a šúchanie látky

Zúrivé trenie a šúchanie škvrny môže spôsobiť, že sa rozšíri na ďalšie vlákna a poškodí aj tkaninu. Namiesto toho skúste škvrnu najskôr jemne utrieť, avšak bez zatláčania.

Nadmerné množstvo čistiacich prostriedkov  

Aj keď nás život učí, že menej je viac, niekedy je ťažké odolať. Aj pri odstraňovačoch škvŕn máme často pocit, že menej je skrátka málo. Je to však chyba. Použitie príliš veľkého množstva chemikálií sťažuje následné opláchnutie alebo vysušenie znečistenej oblasti, najmä keď ide o koberce a čalúnenie. To následne vedie k vzniku ešte väčších škvŕn a často aj k strate farby. Menšie množstvá odstraňovača škvŕn a v prípade potreby opakované nanášanie funguje oveľa lepšie.

Mydlo priamo na čerstvé škvrny

Mydlo, mydlové vločky a čistiace prostriedky obsahujúce mydlo sa často používajú na odstránenie škvŕn od kávy, čaju alebo červeného vína. Mydlo však môže spôsobiť vznik bledých škvŕn, najmä ak sa ho snažíte zapracovať do tkaniny. Nabudúce začnite opláchnutím škvrny studenou vodou, mydlo použite až potom.


Mohlo by vás zaujať: Škvrny od vína, čokolády či oleja: Tieto metódy ich zaručene odstránia


Soľ na červené víno 

Babská rada, ktorú pozná takmer každý, avšak zároveň jeden z veľkých omylov, ktorému sa treba vyvarovať. Soľ totiž natrvalo zafixuje škvrnu do látky. To isté platí pre škvrny od kávy, čaju a koly. Škvrnu opláchnite studenou vodou a následne použite odstraňovač škvŕn. Zaschnutej škvrny od červeného vína sa zbavíte aj pomocou vody s trochou čpavku.

Miešanie rôznych produktov

Miešať odstraňovače škvŕn je vo všeobecnosti zlý nápad. Ak spolu zreagujú, môže to mať veľmi nepríjemné následky. Obzvlášť si dávajte pozor v prípade chlórového bielidla a amoniaku, ktoré vytvoria nebezpečný oblak plynného chlóru!

Produkty na báze enzýmov na hodváb a vlnu

Enzýmy rozkladajú proteínové vlákna. V prípade, že sa použijú na tkaniny ako hodváb a vlna, môžu potenciálne zničiť váš obľúbený sveter či šál. Namiesto toho použite produkty a pracie prostriedky špeciálne určené pre jemnú bielizeň, ktoré sú prirodzene bez enzýmov. Vyvarujte sa aj použitiu bielidla, hodváb a vlna sú naň príliš jemné.

Žehlenie škvrny

Žehlenie je vo všeobecnosti veľmi zlý nápad, teplom by ste škvrnu do oblečenia zažehlili ešte viac. Jedinou výnimkou je oblečenie špinavé od vosku. Vtedy škvrnu zakryte savým, napríklad novinovým papierom a pomaly ju prežehlite. Vosk sa tak vsiakne do papiera.

Tipy a triky na najbežnejšie škvrny

Škvrny od potu – zaberie octový roztok či kyselina citrónová. Ak ide o jemné materiály ako hodváb či ľan, využite radšej čistiareň.

Škvrny od rúžu a make-upu – v tomto prípade záleží na zložení prípravku, väčšinou však zaberie lieh, ktorý odstráni mastnotu. Odev položte na savú podložku a škvrnu potrite vatou namočenou v liehu, potom vyperte. Mejkap odstránite použitím jadrového mydla a následným prepraním. Na rúž je dobré benzínové rozpúšťadlo a prepranie.

Škvrny od krvi – krv z látky vyperte ihneď v studenej vode, pre rýchlejšiu pomoc pridajte sódu bikarbónu. Zaschnutú krv po namočení posoľte, potom môžete škvrnu potrieť bielym octom či trojpercentným roztokom peroxidu vodíka, ktorý je však kvôli bieliacemu účinku vhodné používať len na bledú bielizeň a odolné materiály.

Škvrny od kávy – spoľahnúť sa môžete na čisté liehové produkty. Vatu namočte do priezračného alkoholu, ktorý vsiakne škvrnu do seba.

Škvrny od trávy – nikdy nepoužívajte vodu, vďaka ktorej sa látky z trávy dostanú ešte hlbšie do tkaniny. Zvoľte ocot alebo citrónovú šťavu, ktoré nečistotu rozpustia. Následne odev operte, v prípade bielych tkanív môžete pridať bielidlo.

Náš tip: Pri čistení škvŕn sa nevzdávajte príliš skoro. Niektoré škvrny reagujú pomaly, takže možno budete musieť zvolený postup niekoľkokrát zopakovať, až kým celkom nezmiznú.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame