Najčastejšie obavy seniorov, ktoré často prehliadame: Rozpoznajte ich a buďte im oporou

Syn objímajúci matku

Problémom a obavám seniorov treba prikladať dôležitosť (Zdroj: GettyImages)

Starnutie je prirodzenou súčasťou života a nemalo by podnecovať obavy a strach. Býva to však bohužiaľ presne naopak. Dĺžka života narastá a objavujú sa v ňom mnohé nepoznané zmeny a komplikácie, ktorým je potrebné venovať rovnakú pozornosť, ako problémom produktívneho veku. Ak sa týkajú nižšie spomínané obavy aj vás, nájdite v rodine alebo medzi blízkymi osobu, ktorej sa môžete zdôveriť. Ak sa týkajú vašich rodičov, neodkladajte otvorený rozhovor.

1. Zhoršujúce sa zdravie

Zhoršujúce sa zdravie je zlou správou v akomkoľvek veku. V staršom veku však úzko súvisí so stratou nezávislosti a vysokými výdavkami za lieky. Pribúdajúce ochorenia môžu v pomerne krátkej dobe dospieť do štádia, kedy človek potrebuje starostlivosť blízkych alebo opatrovateľov. Aj z tohto dôvodu seniori niektoré zdravotné problémy zľahčujú a odmietajú návštevu lekára zo strachu z ďalšej diagnózy.

2. Strach z pádu a zranenia

Seniori sú pomerne často ohrození pádom a pošmyknutím. Následné zranenie môže vyžadovať dlhé liečenie. Navyše, po zahojení zlomeniny, nemusí byť mobilita a samostatnosť dostatočná. Práve preto by mali starší ľudia klásť veľký dôraz na protišmykovú obuv a vyhýbať sa klzkým povrchom.

3. Nutnosť opustiť domov

Známe prostredie je pre mnohých ľudí zdrojom pohodlia a istoty. Tu sa cítia bezpečne, pretože po rokoch tvorí domov súčasť ich identity. Predstava, že raz budú musieť toto miesto opustiť a odísť do domova dôchodcov, patrí k najväčším obavám.


Mohlo by vás zaujať: Po rokoch sa situácia otočila: Ako si poradiť s tvrdohlavým starnúcim rodičom?


4. Strach zo straty pamäte

Tento problém dokáže potrápiť aj rodinných príslušníkov. Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom nám už pamäť neslúži na 100 %. Ak si však raz nespomenieme na mená členov rodiny, na dôležité údaje, či dokonca zablúdime na ceste z obchodu, je na mieste zábudlivosť a výpadky pamäte nezľahčovať.

5. Nedostatok peňazí

Ide o problém, ktorý trápi celú našu spoločnosť. Dôchodok seniora nemusí pokryť jeho náklady na život a to aj napriek tomu, že v produktívnom veku odpracoval desiatky rokov. Zároveň môže mať pre zhoršené zdravie alebo pre svoj vyšší vek problém nájsť si nenáročnú prácu na čiastočné privyrobenie. Často sa trápi myšlienkami, že je pre svoju rodinu bremenom.

6. Neschopnosť riadiť vozidlo

Mať možnosť riadiť vozidlo a ísť, kam chceme, je jednou zo známok slobody a sebestačnosti. Niektorí starší ľudia už bohužiaľ nie sú schopní šoférovať. Najčastejšie kvôli zlému zraku alebo zdravotným problémom, ktoré sa negatívne podpisujú na orientácii a rýchlosti reakcií.

7. Strata partnera

Väčšina seniorov sa viac bojí straty blízkej osoby ako svojej smrti. Predstava, že zostanú na svete bez svojej polovičky, ich napĺňa hrôzou a veľkými obavami z ďalšieho života. Vo vyššom veku sa nové kontakty nadväzujú pomerne náročne, preto ich rýchlo prepadávajú pochmúrne myšlienky.


Mohlo by vás zaujať: Odchod do dôchodku pred vami? Spoznajte jeho skryté hrozby


8. Izolácia aj osamelosť

S prechádzajúcim bodom úzko súvisí aj osamelosť. K nej sa pridáva tiež pocit odmietnutia spoločnosťou. Senior sa musí vo vyššom veku vysporiadať so stratou viacerých blízkych osôb. Preto je vhodné myslieť na podporné sociálne kontakty, ktoré ho udržia nad vodou aj v ťažkých chvíľach a nenechajú ho napospas osamelosti.

9. Strata osobnej dôstojnosti

Nie každý človek má to šťastie, že staroba prichádza bez obmedzení. Často sa žiaľ spája s vážnymi chronickými ochoreniami, invaliditou, stratou kontroly nad telesnými funkciami. Predstava, že raz zostaneme ležiaci na lôžku a odkázaní na dobrú vôľu cudzích ľudí, právom vzbudzuje veľký strach.

10. Obava o vlastnú bezpečnosť

Seniori žijúci sami sa môžu stať obeťou ľudí, ktorí s nimi nemajú dobré úmysly. Môžu im spôsobiť finančnú stratu, ale aj fyzickú ujmu na zdraví. Ak žijú osamote, možnosťou je dohodnúť so susedmi, poštárkou, kňazom alebo človekom, ktorý je im blízky, plán preventívnej ochrany. Môže mať podobu krátkeho hovoru, sms-ky, či prezvonenia v rovnakom čase – ako uistenie, že je všetko v poriadku.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame