Najvyšší národ na svete je v Európe: Tipnite si, ktorý to je!

Výška

thinkstockphotos.com

Hoci ani Slováci nepatria k najnižším národom, k príslušníkom toho najvyššieho majú pekných pár centimetrov ďaleko. Občania ktorej krajiny vyrástli za posledné dve storočia o vyše 20 centimetrov?

Holanďania sú dlháni

Obyvatelia Holandska sú najvyšší na svete, a to je výkon, ktorý sa vysvetliť nielen priaznivými životnými podmienkami, ale aj prirodzeným výberom, aspoň podľa štúdie publikovanej v časopise britskej vedeckej spoločnosti Royal Society. Priemerná Holanďanka meria 171 centimetrov, Holanďan 184 centimetrov. Vždy tak tomu ale nebývalo.

20 centimetrov za 150 rokov

Príbeh, ako Holanďania vyrástli, je pozoruhodný. V Európe v 18. storočí bývali Holanďania najmenší: priemerne dorastajúc 165 centimetrov. Počas 150 rokov vyrástli o 20 centimetrov. Za rovnaký čas Američania nabrali len šesť centimetrov, upozorňuje štúdia vypracovaná pod vedením odborníka na zdravie Gerta Stulpa z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie futbalové svätyne na svete: Tieto štadióny stoja za návštevu


Nielen genetika

Výška postavy je podľa tohto experta všeobecne dedičnou záležitosťou. ,,K výškovej prevahe Holanďanov prispeli aj priaznivé životné podmienky,tvrdí štúdia s poukazovaním na dobrú výživu, najmä pokiaľ ide o mliečne výrobky, a na zdravotnú starostlivosť. Ale také faktory nevysvetľujú všetko. ,,Je možné, že prirodzený výber pôsobil v kombinácii a v kontexte prostredia, aby medzi Holanďanmi zvýhodnil vysokých,hovorí štúdia.

Vysokí sú plodnejší

Pre pochopenie súvislosti medzi prirodzeným výberom a postavou výskumníci posúdili rôzne údaje (o rodinnej situácii, počte detí, veku pri narodení prvorodeného) týkajúce sa 94 500 ľudí, žijúcich na severe Holandska v rokoch 1935 1967. Ukázalo sa, že počas týchto troch desaťročí najviac detí mali dlháni a priemerne vysoké ženy. Najplodnejší muži vyčnievali o sedem centimetrov nad priemer, zatiaľ čo menší muži, ktorým do priemeru chýbalo 14 centimetrov, mali menej potomkov. ,,A vysokí jedinci mávajú deti, z ktorých zase vyrastú dlháni, pričom potomkom hrozí, že budú vyšší, než ich predkovia,vysvetlil výskumník Stulp.


Mohlo by vás zaujať: Prázdniny na Ukrajine: Krásne hory, historické pamiatky aj nádherné pláže


V USA je to inak

V Spojených štátoch k najplodnejším podľa experta naopak patria malé ženy a priemerne vysokí muži. Stulp upozornil, že kvôli nedostatku materiálu sa štúdia neopiera o genetické analýzy.

Ako sme na tom my?

Priemerná výška slovenských mužov bola v roku 2009 podľa Štatistického úradu 177,6 cm. Ženy sú u nás prirodzene o niečo nižšie – priemerne majú 165,2 cm. K holandským dlháňom teda máme pomerne ďaleko.


Ako ste na tom vy? Ste vyšší alebo nižší ako slovenský priemer? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK/AFP
Odporúčame