Nakupovanie a skladovanie potravín v lete: Aké chyby najčastejšie robíme?

Nákup v kufri auta

Nakupovanie počas letných horúčav má svoje špecifiká a určite je dobré riadiť sa odporúčaniami odborníkov (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa na pravidelný väčší nákup, aby ste si doplnili zásoby potravín? Nakupovanie počas letných horúčav má svoje špecifiká a určite je dobré riadiť sa odporúčaniami odborníkov. Vyhnete sa tak možným zdravotným komplikáciám v podobe hnačky, bolesti brucha či dokonca salmonelózy.

Pri výbere potravín určite pozeráme na dátum spotreby. V lete to však nestačí – mäso či vajíčka sa vám totiž môžu pokaziť už počas cesty domov. Stačí pár desiatok minút v kufri auta a vysoká teplota urobí svoje. A práve nesprávne prenášanie a skladovanie je najčastejší spôsob ich znehodnotenia. Tu je 5 rád + extra tipy, ako sa tomu vyhnúť.

1. Nakupujte len z overených zdrojov

V prvom rade by sme mali nakupovať len v obchodoch, ktorým dôverujeme. To platí aj pre farmárov, ak sme zvyknutí kupovať napríklad vajcia či mlieko od nich. V každom prípade sa radšej vyhnite nákupom pri cestách a na parkoviskách. Predajcovia často tovar ponúkajú za lákavé ceny a hoci sa zdá, že ovociu a zelenine vôbec nič nie je, opak môže byť pravdou. Často bývajú celodenne vystavené slnku a výfukovým plynom.

2. Vyberte si vhodný čas

Vyzerá to ako bezvýznamná hlúposť, v lete je však čas nákupu naozaj dôležitý. Ak nebývate hneď vedľa obchodu a cesta domov vám chvíľu trvá, oplatí sa ísť radšej ráno alebo večer. Vtedy totiž teploty nie sú také vysoké, ako počas obeda.


Mohlo by vás zaujať: Dá sa nakupovať zdravo, kvalitne a pritom lacno? S našimi overenými tipmi to zvládnete


3. Myslite na chladiace tašky a boxy

Potraviny, ktoré sú skladované v chlade, by mali mať nižšiu teplotu zabezpečenú aj počas transportu. Použite chladiace tašky a boxy, potravinám tak nenarušíte chladiarenský reťazec. Platí, že cestou od výrobcu do obchodu za potravinu zodpovedá dodávateľ, no v okamihu, ako za ňu zaplatíme, je jej transport a skladovanie už len na nás.

4. Radšej ich dajte na zadné sedadlo

Ak sme si do obchodu vybehli len po pár vecí a chladiacu tašku so sebou nemáme, je vhodnejšie nákup uložiť na zadné sedadlá auta. V kufri totiž býva najteplejšie. V priestore pre pasažierov počas jazdy otvárame okná či zapíname klimatizáciu, ktorá nám priestor vychladí.

5. Z obchodu choďte čo najrýchlejšie domov

Čím menej času máme medzi nákupmi a cestou domov, tým lepšie. Ak ste teda už nakúpili, zabudnite na potulky po obchodoch a trhoch. Taška s nákupom v rozhorúčenom aute je totiž časovaná bomba.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Extra rady do kuchyne

Aby zostali potraviny aj po príchode domov čo najdlhšie čerstvé, máme pre vás ešte zopár rád:

– Pred manipuláciou s potravinami a prípravou jedla si dôkladne umyte ruky. Dbajte na dôkladné umytie nožov, kuchynských pomôcok a drezu.

– V lete konzumujte len dôkladne uvarené potraviny, vyhnite sa nedovareným vajciam a mäsu.

– Mäso uskladnené pri teplote 0-4 ºC spotrebujte do 24 hodín, naložené mäso do 48 hodín. Mleté, plnené a obaľované mäso, ryby a hydinu by ste pri uvedenej teplote nemali skladovať dlhšie ako 3 hodiny.

– Očistená a nakrájaná zelenina, ovocné a zeleninové šaláty, varené cestoviny, zemiaky a ryža, ktoré boli prílohou k jedlu, vydržia pri teplote 0-4 ºC uskladnené 12 hodín.

– Mäsové nárezy a strúhané a krájané syry môžete pri uvedenej teplote uchovať 24 hodín.

– Ak máte radi majonézu a nedokážete sa jej vzdať ani v lete, uprednostnite kupovanú pred domácou. Veľký výrobca dokáže lepšie zabezpečiť prísne hygienické požiadavky.

– Na krájanie mäsa majte vyčlenenú osobitnú dosku, zeleninu krájajte zvlášť.

– Nerozmrazujte mäso na kuchynskej linke, ale v chladničke. Po rozmrazení ho znovu nezmrazujte.

– Očistená, nakrájaná zelenina: Vydrží pri teplote 0-4 stupne Celzia 12 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 3 hodiny. Ak ju chcete použiť ako ozdobu, alebo do šalátov, treba ju spracovať najlepšie do 3 hodín

– Zeleninové, strukovinové, cestovinové, rybacie a ovocné šaláty: Vydržia pri teplote 0- 4 stupne Celzia 12 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 6 hodín

– Varené cestoviny, zemiaky, ryža, strukoviny a vajcia na ďalšie spracovanie, ktoré boli prílohou k pokrmu: Skladujte pri teplote 0-4 stupne Celzia 12 hodín

– Obložené misy, mäsové nárezy, strúhané a krájané syry: Vydržia pri teplote 0-4 stupne Celzia 24 hodín, pri teplote 5-8 stupňov Celzia 12 hodín

– Jedlo uskladňujte v čistých kuchynských nádobách oddelene, aby sa nedostali do kontaktu suroviny a pripravené jedlá.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame