Medvedí cesnak je vraj prvá bylinka, ktorú medveď zožerie, keď sa zobudí zo zimného spánku. Práve tak získal svoj názov. Medvedí cesnak zbožňujú nie len zvieratá, ale hlavne ľudia. Svoje miesto má v kuchyni, ale pomôže aj pri zdravotných problémoch. Viete kde ho hľadať a ako ho spracovať?
Čím je výnimočný?
Medvedí cesnak má mnoho liečivých účinkov o ktorých vedeli už naši predkovia. Je to zázračná bylinka so všestranným využitím. Dochutí vaše jedlá a zároveň má aj pozitívne účinky na naše zdravie. Čo všetko teda dokáže?
- Detoxikačné účinky – je ideálny pri jarnej očiste organizmu, ale dokáže prečistiť aj obličky a tráviaci systém, dokonca znižuje škodlivý vplyv nikotínu na ľudský organizmus.
- Migrény – ak trpíte častými bolesťami hlavy alebo migrénami, dobrým pomocníkom je práve medvedí cesnak.
- Posilnenie imunity – v čase keď je váš organizmus oslabení a náchylnejší na choroby podporí vašu imunitu.
- Žalúdočné ťažkosti – zázračná rastlinka pomôže aj s problémami tráviaceho traktu ako sú plynatosť, zápcha alebo hnačka.
- Podpora cirkulácie krvi – podporovaním cirkulácie krvi v tele a mozgu sa môžete zbaviť nespavosti, úzkosti, tlaku v hlave , podporiť pamäť aj znížiť krvný tlak.
- Antibakteriálne účinky – zvyšuje odolnosť voči baktériám, podporuje hojenie rán a lieči aj kožné vyrážky.
Mohlo by vás zaujať: Medvedí cesnak opäť rozvoniava: Akú dobrotu si z neho môžete pripraviť?
Kde rastie medvedí cesnak?
Medvedí cesnak sa vyskytuje hlavne v lužných lesoch, pretože potrebuje vlhkú a úrodnú pôdu. Keďže rastie v húfoch, nemôžete ho v lese prehliadnuť. Ide o bylinku, ktorá môže mať výšku 10-45 cm a listy široké asi 10-12 cm. Samozrejme má výraznú cesnakovú vôňu, takže ho spoznáte aj podľa vône. Ak sa vyberiete do lesa na medvedí cesnak urobte tak začiatkom jari. Začína totiž rásť koncom marca alebo začiatkom apríla, záleží na počasí.
Ako skladovať medvedí cesnak?
Ak chcete medvedí cesnak skonzumovať hneď po nazbieraní, alebo pár dní potom, bohato stačí, ak umyté listy vložíte do chladničky. Prípadne môžete odtrhnúť listy aj so stonkami a vložiť ich do vody, aby vydržali čerstvé ešte niekoľko dní.
V prípade, že si chcete medvedí cesnak uchovať dlhšie vhodné je zamrazenie. Uchová si tak všetky svoje výnimočné vlastnosti a účinky. Pokiaľ sa rozhodnete cesnak usušiť počítajte s tým, že si rozhodne neuchová toľko vitamínov ako ten zmrazený.
Pestovanie medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak si môžete pestovať aj vo svojej záhrade. Vyhovujú mu hlavne vlhké a jemne kyslé pôdy a tienisté miesto blízko stromov. Cesnak môžete pestovať zo semienok alebo z cibuliek. Semienka je potrebné sadiť v čase od októbra do marca, zatiaľ čo cibuľky sa vysádzajú v auguste až v septembri.
Mohlo by vás zaujať: Pomôže proti chorobám aj v kuchyni: Sezóna medvedieho cesnaku je tu!
Pesto z medvedieho cesnaku
Uchovať si medvedí cesnak na dlhšiu dobu môžete aj vo forme pesta, ktoré je idálne na cestoviny alebo dochucovanie jedál.
Na pesto budete potrebovať:
- Čerstvý medvedí cesnak
- Orechy podľa vašej chuti (vlašské, lieskové…)
- Olivový alebo ľanový olej
- Citrón
- Soľ
Príprava pesta je veľmi jednoduchá. Dôkladne umytý medvedí cesnak rozmixujte a pridajte soľ a citrón. Po rozmixovaní týchto surovín zamiešajte do pesta na jemno posekané orechy a všetko poriadne premiešajte. Podľa potreby pridávajte aj olej, pesto by nemalo byť príliš husté. Nakoniec ho dajte napríklad do zaváraninových fliaš a uchovávajte ho v chladničke.
Tinktúra z medvedieho cesnaku
Príprava tinktúry je ešte jednoduchšia. Potrebovať budete iba medvedí cesnak a alkohol.
Cesnak a alkohol sa miešajú v pomere 1:5 čo znamená, že na 1 diel cesnaku sa pridáva 5 dielov alkoholu. Najlepšie je použiť alkohol, ktorý nemá výraznú vôňu ako napríklad vodka. Zmes potom necháme 2-3 týždne odstáť na chladnom a tmavom mieste, napríklad v pivnici alebo v špajze. Po tejto dobe sa tinktúra scedí a preleje do fliaš. Odporúča sa užívať 2 krát denne v malých množstvách (20-30 ml).
Na čo všetko využívate medvedí cesnak vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na