Nebezpečné potraviny pre psov: Pozor na to, čo im dávate jesť!

Pes

thinkstockphotos.com

Niekedy jednoducho neviete odolať pohľadu vášho domáceho miláčika, keď uprene hľadí na niečo, čo práve jete. K nemu pridá slintanie a vy nakoniec nevydržíte a hodíte mu kúsok, aby ste ho potešili a uspokojili. Pozor však na potraviny, ktoré psom, ale aj iným domácim zvieratám, vedia spôsobiť veľké zdravotné problémy.

Smrteľne nebezpečná čokoláda

To najhoršie, čo môžete svojmu psovi dať je čokoláda. Táto maškrta totiž obsahuje látku teobromín, ktorá sa nachádza vo všetkých jej druhoch, vrátane bielej. Najnebezpečnejšia je však horká čokoláda, ktorá sa používa na varenie. K symptómom otravy patria záchvaty, triaška, problémy so srdcom, hnačka, ale aj bezvedomie a smrť. Problémy sa však nemusia prejaviť hneď. Smrť môže nastať aj po 24 hodinách.

Pozor aj na avokádo

Avokádo obsahuje persín. Človeku, ak na túto látku nie je alergický, nespôsobuje žiadne problémy. U psov ale vyvoláva mnohé zdravotné ťažkosti. Môže poškodiť srdce, pľúca ale aj iné dôležité orgány. Nachádza sa v listoch, šupke aj kôstke, takže ideálne je psíkov od tohto ovocia držať čo najďalej.

Navyše, avokádo obsahuje veľa tukov a po jeho zjedení môže pes zvracať, mať problémy so žalúdkom alebo v krajnom prípade až zápal pankreasu. A ako zistíte, že váš pes trpí otravou avokádom? Má nafúknuté brucho, problémy s dýchaním a v hrudníku má nahromadené tekutiny.


Mohlo by vás zaujímať: Čokoláda, mlieko či cibuľa: Čo by ste psíkom jesť rozhodne dávať nemali?


Hrozno nie je pre psov

Ak jete hrozno, nehádžte v žiadnom prípade bobuľky svojmu psíkovi. Toto ovocie spôsobuje zlyhanie obličiek a to dokonca aj v minimálnom množstve. Po jeho zjedení sa pes začne akoby opúšťať. Nechce nič jesť, zvracia, pôsobí smutne a je dehydrovaný. Tieto problémy však nemusia prísť ihneď a takisto sa u jednotlivcov líšia. Kým jeden pes “len” zvracia, u druhého môžu byť dôsledky fatálne.

Cibuľa aj cesnak môžu uškodiť

Pozor aj na cibuľu a cesnak, ktoré pôsobia na psov veľmi agresívne. Zabíjajú červené krvinky, čo má za následok anémiu. To, že niečo nie je v poriadku vám prezradí tmavočervený moč, malátnosť psíka a dýchacie problémy. Nastali aj prípady, keď došlo po konzumácii veľkého množstva cesnaku a cibule až k úmrtiu. Preto je po ich zjedení nutné vyhľadať veterinára, ktorý vášmu miláčikovi okamžite poskytne pomoc v podobe infúzií.


Mohlo by vás zaujímať: Zaručujeme vám, že sa pri týchto fotkách roztopíte: Zlatíčkom týždňa sa stáva zlatý retriever


Surové mäso a bielka radšej nie

Tepelne neupravené surové jedlá sú nebezpečné. Môžu obsahovať množstvo škodlivých látok, ktoré dokážu psa dokonca aj zabiť. Bielko vo vajíčku obsahuje napríklad látku avidín, ktorá vedie k úbytku vitamínu B. Ten je veľmi dôležitý pre optimálny rast a srsť psíka.

Surové ryby pred tepelnou úpravou obsahujú parazity. Ich konzumácia sa môže prejaviť zväčšenými lymfatickými uzlinami, zvracaním, horúčkou a je potrebné okamžite vyhľadať veterinára.

Striedmo so soľou aj cukrom

Príliš veľké množstvo soli a cukru spôsobuje u psov to isté, čo u ľudí. Cukor vedie k obezite, cukrovke a problémom s chrupom. Takisto pozor na slané dobroty ako čipsy, praclíky alebo tyčinky, ktoré si pes môže uchmatnúť zo stola. Príliš veľa soli v tele sa prejavuje tým, že pes je stále smädný, zvracia, má hnačku, teplotu, záchvaty a v neposlednom rade má problémy s obličkami. Nadmerné pitie vedie k nadúvaniu a torzii žalúdka, ktorá môže byť smrteľná.

Pozor aj na:

  • Kosti: môžu sa polámať a poškodiť vnútorné orgány psa
  • Mliečne výrobky: spôsobujú plynatosť, hnačku ale i zápal pankreasu
  • Orechy: nebezpečná je pleseň, ktorá ich napáda
  • Huby: spôsobujú problémy so žalúdkom

Máte radi psov? Akého psíka máte doma vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame