Nemáte slnečný byt? Nevadí, týmto rastlinkám sa v ňom bude dariť aj tak!

Kvet

thinkstockphotos.com

Hoci sa kvetinám darí najmä vďaka svetlu, ani tmavý byt nemusí byť pre ne prekážkou. Stačí si len vybrať tie správne. Tieto izbové rastlinky vás budú tešiť aj vtedy, ak do vášho príbytku nepreniká veľa slnka. Výhodou je, že ich veľmi jednoducho zoženiete a v spojení s pestrým kvetináčom si vytvoríte doma útulné prostredie.

Kalatea

Jednoduchá ale krásna rastlinka kalatea pochádzajúca z Ameriky je vhodná práve do tmavých bytov. Nielenže si na slnečné svetlo nepotrpí, ale by jej mohlo aj uškodiť, pretože kvôli slnečným lúčom jej farba ľahko vybledne. Kalatea je špecifická farebnými vzormi, ktoré sú pre každý jej druh odlišné. Ak chcete, aby sa jej u vás výborne darilo, nezabúdajte ju častejšie rosiť a udržiavať vlhkosť vzduchu  a pôdy.

Sansevieria alebo svokrin jazyk

K tým najmenej náročným rastlinám radíme aj sansevieriu, ktorá je známa aj pod názvom svokrin jazyk a určite ju poznáte aj zo školských okien.  Zvládne sa o ňu postarať azda každý! Sansevierie totiž prežijú aj sucho aj nedostatok svetla. Zničí ich len trvalé mokré prostredie a nízke teploty, ale to len počas vegetačného obdobia. Vtedy hrozí hniloba koreňov. Môžete si vybrať z viacerých tvarov listov i zafarbenia presne taký druh, aký sa vám do bytu hodí najviac.

Nefrolepka

Z trópov Južnej Ameriky pochádza aj obľúbená papraď nefrolepka, ktorá sa tiež s ľahkosťou vysporiada s nedostatkom svetla. A v podstate jej aj taký tienistý priestor vyhovuje oveľa viac, preto ju vždy umiestňujte k severnému oknu alebo ďalej od okna. A keď nefrolepka nepotrebuje svetlo, o to viac si potrpí na pravidelné rosenie, vyššiu vlhkosť vzduchu či sviežosť na listoch. Ak budete papraď často rosiť, bude stále svieža a nebudete ju musieť odprašovať.


Mohlo by vás zaujímať: Rastlinka menom rodinné šťastie: Nájde si miesto aj vo vašom príbytku?


Filodendron

Aj rastliny môžu dostať úpal. A jednou z takých je rastlina pre začiatočníkov – filodendron.  Preto ho na priame svetlo nedávajte, radšej nech má nedostatok slnečných lúčov. Je absolútne nenáročný, vyžaduje len dostatok priestoru a vhodnú oporu, keďže ide o popínavú rastlinu. Aj bez náročnej starostlivosti sa tak budete môcť tešiť z krásne lesklých listov filodendronu. Šťava z tejto rastliny je jedovatá a môže po požití poleptať sliznicu.

Zelenec chochlatý

Jedna z najobľúbenejších izbových rastlín – zelenec sa výborne hodí do visiacich črepníkov. Jeho úzke listy vytvoria krásny vodopád a to aj v prípade nedostatku svetla či vody. Neprekáža mu ani cigaretový dym, smog z ulice či dusné prostredie. Výhodou zelenca je, že rastie rýchlo a veľmi jednoducho ho rozmnožíte pomocou dcérskych rastliniek. Navyše je považovaný za osviežovač vzduchu.


Mohlo by vás zaujímať: Nádherná ozdoba vášho domova: S našimi tipmi vám bude zornica prekvitať


Potosovec zlatý

Pre túto rýchlorastúcu lianu je v tropických lesoch typické omotávanie sa okolo kmeňov a konárov stromov. Preto nemá problém rásť v polotieni či tieni a darí sa jej aj v bytoch mimo slnečných lúčov. Slnko by listy potosovca mohlo dokonca aj spáliť. Najlepšie vynikne v závesnej nádobe alebo vtedy, keď rastie okolo tyčiek. Potosovec možno poznáte aj pod názvom ťahavý Jano a určite ste ho už videli, ako sú ním často pokryté aj celé steny.

Lopatkovec

K rastlinám, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť, radíme aj známy lopatkovec. Možno práve preto sa dá nájsť takmer v každej domácnosti.  Keďže mu škodí priame slnko, je takisto vhodný do tmavších bytov. Ak zabúdate rastliny polievať, je vhodný práve pre vás. Ak jeho pôda raz za čas vyschne, neprekáža mu to, dokonca mu to pristane.


Aké rastlinky si v tmavšom byte pestujete vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čiateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame