Takto by ste ich užívať nemali: Ako môže nesprávne poberanie liekov ovplyvniť ich účinok?

antibiotiká

Doba liečby antibiotikami sa nemá predlžovať ani skracovať (Zdroj: Freepik/jcomp)

Poberanie liekov nesprávnym spôsobom môže ovplyvniť ich účinok, pričom niektoré nemusia účinkovať vôbec, prípadne môžu účinkovať nesprávnym spôsobom. Na skutočnosť upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ústav preto pripomína, aby pacienti dodržiavali pokyny lekára či lekárnika a čítali si príbalové letáky.

Vždy si čítajte príbalový leták

„Lieky viazané na lekársky predpis užívajte iba vtedy, keď vám ich predpísal lekár. Pri užívaní dodržiavajte pokyny lekára, prípadne lekárnika. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa,“ apeluje.

Antibiotiká by mali pacienti užívať v čase na to presne určenom, a teda v rovnakých časových rozostupoch. „Vždy zodpovedne doužívajte celé predpísané balenie – aj po vymiznutí príznakov choroby,“ doplnil.

Nie bezúčelovo a vždy v stanovenom čase

Baktérie dokážu v prípade nesprávneho užívania antibiotík získať voči nim odolnosť, a tak nebudú viac účinkovať. Dôležité je však správne užívať akékoľvek iné lieky. „Niektoré lieky účinkujú správne, iba ak sa vložia pod jazyk, pri užití iných zase nemôžete pár hodín šoférovať. Niektoré sa môžu rozpoliť, iné zase musia ostať v celku, aby pôsobili správne,“ priblížil.

ŠÚKL tiež dodáva, aby ste lieky neužívali preventívne, ale iba vtedy, keď je to naozaj potrebné. „Bezúčelné nadmerné užívanie liekov môže v niektorých prípadoch zbytočne zaťažiť váš organizmus,“ dodal.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame