Netreba ich venčiť aj menej stoja: Aké sú výhody mačiek oproti psom?

Macka

unsplash.com

Domáce zvieratá dokážu človeku príjemne zlepšiť náladu a to v akomkoľvek veku. Kým pes je všeobecne považovaný za priateľské a inteligentné zviera, mačky sú o niečo tajomnejšie. Napriek tomu sú výbornými spoločníkmi, ktorí sú, v porovnaní so psami, o niečo menej nároční. A dokonca aj menej zaťažujú naše peňaženky.

Mačacie výhody

Mačku nemusíte venčiť. Prechádzka so psom nezaberie toľko času a prospieva zdraviu ako zvieraťa, tak aj človeka. To však platí len v prípade, že pes nie je príliš zvedavý, lenivý alebo pomalý, pretože potom sa prechádzka môže pretiahnuť na dlhšiu dobu. Naopak mačka nepotrebuje venčiť a obstará si dosť fyzickej aktivity doma.

Naviac je doma spokojná. Mačky denne spia 12 až 16 hodín, ale aj v spánku dokážu čuchom a sluchom sledovať, čo sa okolo nich deje. V porovnaní so psami majú mačky lepší čuch a sluch a vidia škálu farieb, a to aj za zlého osvetlenia.

Mačky ani toľko nepáchnu ako psy. Potvrdzuje to vedecký výskum, ktorý ukázal, že majitelia mačiek zvyčajne nedokážu rozlíšiť odér vlastnej mačky od pachu inej. Naopak majitelia psov sú schopní identifikovať svoje zviera podľa čuchu.

Mimochodom, kto túži po domácom zvierati, s ktorým by prežil čo najviac rokov, urobí najlepšie, keď si radšej kúpi mačku ako psa. Mačky v priemere žijú trinásť až štrnásť rokov (niektoré sa dokonca dožívajú až dvadsiatich rokov), zatiaľ čo psy sa v priemere dožívajú jedenástich rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Pes alebo mačka: Kto vyhrá súboj o najlepšieho priateľa človeka?


Mačky sú spôsobilejšie a pokojnejšie

Kto chová psa, dobre vie, že mať hostí je niekedy problematické: pes môže celú dobu štekať alebo skáče na každého. Mačky to nerobia. Keď niekto príde, väčšinou sa schovajú a ukážu sa až potom, čo sa uistia, že prichádzajúci nie je votrelec. A kto hľadá zviera, ktoré by neobťažovalo susedov, mal by si rozhodne zaobstarať mačku.

Na rozdiel od toho, čo si myslia majitelia psov, nedáva im veda za pravdu pokiaľ ide o údajnú intelektuálnu prevahu psov nad mačkami. Hoci mačacie schopnosti je oveľa ťažšie skúmať, prvé výsledky sú sľubné: japonskí vedci zistili, že si mačky viedli rovnako dobre ako psi v sérii pamäťových testov. Navyše mačky majú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za spracovávanie informácií, oveľa zložitejšiu ako psy a majú tu dvojnásobok neurónov.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveríte, že tieto zvieratá sú reálne: Pozrite si VIDEO s najväčším psom, mačkou či koňom


Radšej človeka ako jedlo

Hovorí sa, že mačky nemilujú svojich pánov tak veľmi ako psy, ale štúdia Oregonskej štátnej univerzity ukázala, že mačky dávajú interakcii s ľuďmi prednosť pred jedlom. Zrejme hlavným dôvodom, prečo sú mačky najrozšírenejšími domácimi zvieratami vo svete, je to, že sa o seba postarajú, nepotrebujú výcvik, samy sa umývajú a môžu byť ponechané bez obáv doma aj dlhšiu dobu. Mačací svet však zostáva záhadný, možno ho len ťažko pochopiť, a pravdepodobne aj preto sú ľudia mačkami tak fascinovaní.


Ktoré domáce zviera máte viac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame