Nevera bez dotyku: Môže uškodiť rovnako ako sex

Muž ťukajúci do mobilu zanedbáva partnerku

Nevera bez dotyku môže uškodiť rovnako ako sex (Zdroj: GettyImages)

Pri pomyslení na neveru si predstavíme práve tú fyzickú, kedy jeden z páru ocitne v inej posteli. Ako sa však pozerať na vzťah, kedy myšlienkami zablúdite k človeku, v ktorého blízkosti sa už cítite lepšie, ako pri partnerovi? Emocionálna nevera môže mať pre dlhoročný vzťah rovnaké, ak nie horšie následky ako sexuálna aférka.

Je to len kamarát

Bežne sa maskuje za úprimné kamarátstvo – človeka, ktorého často spomínate aj doma. Spočiatku ho totiž netajíte a je možné, že ho dokonca dobre pozná aj váš partner. Vytvorili ste si silné emočné puto a danú osobu považujete predovšetkým za spriaznenú dušu. Nespája vás sexuálny vzťah. Teda zatiaľ nie…

S rastúcou energiou a časom, ktorý vkladáte do rozvíjania vášho puta, sa vzájomné sympatie môžu premietnuť aj do sexuálnej roviny. Tretia osoba dokáže pomerne rýchlo narušiť krehkú partnerskú rovnováhu a intimitu vzťahu. Urobí v hlave aj pocitoch obrovský zmätok a medzi partnerov vráža klin pochybností.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Často začína v práci

Dlhoročná láska často stráca tajomnosť a príťažlivosť. Zostáva už len „obyčajná všednosť“. Práve vtedy je sympatický kolega (ale aj usmievavá kolegyňa) elementom, pre ktorý sa dokonca tešíte aj do práce. Emocionálne aférky síce viac priznávajú ženy, no neobchádzajú ani mužov, a väčšina z nich vzniká práve na pracovisku.

Spolu musíte riešiť pracovné výzvy a po čase ste naladení na jednu vlnu. Ak sa vám darí, profesionálny vzťah sa rýchlo zmení na vzájomnú náklonnosť. Komunikujete s kolegom aktívne aj po práci? Píšete mu, čo varíte, aký film pozeráte, želáte si dobrú noc, navzájom si skladáte komplimenty? Je na čase priznať si pravdu.

Ako spoznať, že ste sa ocitli v emočnej aférke?

– Prestali ste tráviť spoločný čas s partnerom. Nemáte záujem o zdieľanie svojich pocitov ani spoločných intímnych chvíľ.
– Zrazu ako by sa objavilo množstvo partnerových zlozvykov a nedostatkov, ktoré ste doteraz prehliadali.
– Čoraz častejšie sa so svojimi starosťami a radosťami obraciate na priateľa/priateľku. Je to prvý človek, ktorý pozná novinky vo vašom živote.
– Názor tejto osoby je pre vás vysoko nad ostatnými.
– Na výčitky a podozrievanie partnera argumentujete frázou: „Veď sme iba priatelia, ver mi.“
– Pred partnerom začnete zatajovať spoločné stretnutia. Možno ste spolu celý deň v práci, no o káve po práci sa už nezmienite. Výhovorkou na meškanie je napríklad dopravná zápcha.
– Páči sa vám, ako myslí, aj ako sa k vám správa. Začínate si pripúšťať, že je vás priťahuje aj fyzicky.
– Cítite, že už nejde o nevinné kamarátstvo. Stále si však nahovárate, že ste predsa nič zlé neurobili. Zatiaľ.


Mohlo by vás zaujať: Problémy v manželstvách sa po rokoch môžu prehlbovať: Ako s nimi bojovať?


Oplatí sa vzťah zachrániť?

Všetko záleží od toho, v akom štádiu je váš súčasný vzťah. Stalo sa to preto, že ste na pokraji rozchodu? Prestali ste vzájomne komunikovať? Necítite od partnera pochopenie ani podporu? Rastie iba to, do čoho vkladáme energiu. Zvážte, či lákavý emocionálny vzťah ustojí zreálnenie a nebude iba chvíľkovým poblúznením. Ak sa rozhodnete, že aférku ukončíte, musíte vyhrať najmä nad svojimi pocitmi.

Bude náročné vyhýbať sa človeku, ktorého máte dennodenne na očiach. Je len na vás, či sa so svojimi pocitmi zdôveríte partnerovi. Možno obnovíte cestu otvorenosti, no budete si musieť opäť získať jeho dôveru. Na druhej strane však postavíte zrkadlo aj jemu. Ak by ste predsa boli vo vzťahu spokojní, nikdy by ste sa nezahľadeli do iného.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame