Neviete aké kolieskové korčule sú pre vás najlepšie? Poradíme vám!

Kolieskové korčule

sxc.hu

Záplava značiek, technických vychytávok a rozmerov. Neviete sa v tomto všetkom zorientovať? Pokúsime sa vám pomôcť vybrať tie správne korčule pre vás, ktoré urobia radosť a zároveň vám nebudú pridávať zbytočné vrásky na tvári. Plusom je, že v súčasnosti sa vám vďaka zľavám možno podarí získať vhodný model za lepšiu cenu ako napríklad na budúci rok na jar.

Najrozhodujúcejším faktom pri výbere korčúľ je to, či ste už predtým nejaké mali. Obzvlášť v prípade, že ide o vaše prvé korčule nemusíte až tak dbať na rady predajcov. Tí sa snažia totiž častokrát predať drahšie modely. Zbytočne tak zaplatíte za korčule, ktoré možno nikdy naplno nevyužijete.

Vaše prvé – rekreačné

Ak si korčule kupujete premiérovo, vhodné sú pre vás tie z kategórie rekreačných. Na víkendové pojazdenie vám také bohato postačujú. Sú vyrábané skôr z mäkších materiálov, čo má dve strany mince. Mäkšie materiály sú poddajnejšie, to znamená, že aj pohodlnejšie. Otázna je ale ich kvalita. Korčule z mäkkých materiálov sú náchylnejšie na poškodenie a ľahšie sa opotrebujú.

Fitness korčule pre nadšencov

Obávate sa opotrebovania pretože korčule budete využívať častejšie? Fitnessové korčule splnia vaše požiadavky. Tie by mali vyhovovať drvivej väčšine ľudí. Vzhľadom na to, že táto trieda je najpredávanejšia, vybrať z nej by ste si mali aj vy. Ak budete dlhodobo jazdiť aspoň 2-3 krát každý týždeň, určite takéto korčule vydržia viac, ako tie najzákladnejšie. Vstupné modely majú poväčšine klasické šnurovacie zaväzovanie, vyššie triedy sa vyznačujú modernejšími systémami zapínania či väčšími kolieskami.


Mohlo by vás zaujímať: Top aktivity pre lepšiu postavu: Zvládnete ich aj s pribúdajúcimi rokmi


Kolieska, to najdôležitejšie

Veľkosti koliesok sú rôzne. Ich priemer býva od 43 do 110 mm, to však uvádzame najkrajnejšie hodnoty. Pre rekreačné korčuľovanie sú často používané kolieska s priemerom 72-80 mm. Pre úplných začiatočníkov sú vhodnejšie menšie kolieska. Prečo? Jednoduchšia manévrovateľnosť, navyše pri veľkých priemeroch sa vaše ťažisko o čosi posunie a môžete mať problémy so stabilitou. Nevýhodou malých koliesok je menšia rýchlosť korčúľ, to však v začiatkoch nebude takým podstatným kritériom. Ak napriek tomu chcete skúsiť skutočne rýchle korčule, priemery medzi 80 a 110 mm sú pre vás tie pravé.

Zosúlaďte sa

Najskôr si však zistite, aký rozmer koliesok majú vaši známi. Ak sa budete chcieť korčuľovať spolu, mali by ste sa zosúladiť. Keď má vaša polovička kolieska s priemerom 72 mm a vy by ste hneď siahli po priemere 90 mm, jazdu si ani jeden dokonale neužije, keďže väčšie kolieska sú zákonite aj rýchlejšie.

Tvrdosť koliesok

Pri kolieskach je rozhodujúca aj ich tvrdosť. Označuje sa od 74A až po 97A. Čím vyššie číslo, tým sú kolieska tvrdšie. 74A – 78A sú vhodné aj na rekreačné účely. Ide o mäkké kolieska vhodné pre začiatočníkov, ktoré dobre tlmia nerovnosti povrchu. Nevýhodou je ich menšia rýchlosť a rýchle opotrebovanie. Ak nemáte v okolí kvalitný asfalt, budú pre vás dobrou voľbou. Tvrdšie kolieska zvoľte v prípade, že uprednostňujete rýchlejšiu jazdu a nevadia vám vibrácie od povrchu.

Ložiská

Súčasťou tejto časti sú aj ložiská, jedny z najdôležitejších elementov korčúľ. Často sa používa takzvaná ABEC stupnica. Tá udáva stupeň tolerancie pri opracovaní ložísk. Najhoršie je na tom ABEC 1 a najlepšie ABEC 9. Nedajte sa však týmto číslom zlákať, veľakrát je to len marketingový ťah. Rozdiel medzi nimi totiž ani veľmi nespoznáte. Vhodnejšie je vybrať si ložiská od známych výrobcov ako nekvalitné s vysokou hodnotou ABEC. Dôležité je nezanedbať údržbu, o ložiská sa starať, nejazdiť za mokra a sem tam ich aj namazať. Keď kolieska opotrebujete nezúfajte, že ste kúpili nekvalitné korčule. Kolieska sú totiž len spotrebným tovarom rovnako ako aj brzdy, ktoré budete meniť pravidelne.


Mohlo by vás zaujímať: Kolieskové korčule: Pomôžu vám k lepšej kondičke aj postave


Nože, podvozok korčule

Časť, na ktorej sú uchytené kolieska, sa nazýva nôž. Pri detských a lacných supermarketových korčuliach sa ešte aj dnes môžete stretnúť s plastovými nožmi, tým sa ale radšej vyhnite. Renomovaný výrobcovia používajú kompozitné a hliníkové zliatiny, ktoré sú rozhodne lepšou alternatívou. Dobré je všimnúť si, aké najväčšie kolieska môžete na svoj nôž uchytiť. Keď sa vám kolieska budú zdať malé, nie je problém vymeniť ich za väčšie, ak to nôž dovoľuje. Takto získate univerzálnejšie korčule.

Topánka

Toto je časť, s ktorou budete bezprostredne v priamom styku. Musí vám preto dokonale sadnúť. Ich dizajn je otázkou vkusu, prvoradá je samozrejme veľkosť. Nebojte sa, ak vám korčule sadnú len tak tak. Majú totiž vnútornú papuču, ktorá sa v priebehu používania prispôsobí vašej nohe a o pár milimetrov sa poddá. Kupujte teda korčule, ktoré sú vám presne na nohu, prípadne ešte aj o kúsoček menšie. Ak by ste si kúpili korčule, v ktorých budete mať ešte kúsok miesta, po pár jazdách zistíte, že musíte nosiť dvoje ponožiek, aby ste zamedzili pohybu nohy v korčuli. Navyše, takýmto pohybom sa dopracujete k nepríjemným odreninám či pľuzgierom. Topánku je dobré vyskúšať si v miernom predklone, keď sa vaša päta dostane do polohy, v ktorej budete korčuľovať. Ak vás ale topánka kdesi tlačí, vyskúšajte si iný model. V tomto prípade je vhodnejšie nakupovať klasicky, v špecializovanej predajni. Nákup cez internet doporučujeme len v prípade, že konkrétny model a veľkosť už máte vyskúšanú.

Prevencia je najlepšia ochrana

V poslednom bode sa zameriame na ochranu či už vášho zdravia, alebo ochrany korčúľ. V prvom rade si určite kúpte prilbu a chrániče. Pravdepodobne na svete nie je korčuliar, ktorý ani raz v živote nespadol. Odreniny a ich hojenie vám môže znechutiť inak krásny šport, preto sa chráničov nebojte. Nielen vaše telo, ale aj samotné korčule potrebujú starostlivosť. Vyvarovať sa vlhka, pravidelne mazať ložiská, meniť kolieska a brzdy – tak predĺžite životnosť vašich korčúľ.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!


A čo ceny?

Určite narazíte aj na korčule v supermarketoch za pár eur. Na prvý pohľad môžu vyzerať kvalitne, realita je však neraz iná. Kvalitné rekreačné korčule sa pohybujú v rozmedzí 80-130 eur, tie fitnessové kúpite za 130-400 eur. Odporúčame vám nákup v špecializovaných športových obchodoch. Dobré je počkať si na pred alebo posezónne zľavy. Vtedy môžete ušetriť aj desiatky eur, ktoré poslúžia na nákup chráničov, alebo na neskoršiu údržbu vašich korčúľ.

V zdravom tele zdravý duch

To platí aj pri korčuľovaní. Bez ohľadu na to, či sa stanú len príjemným spestrením vašich voľných chvíľ, alebo pomôžu zmeniť váš životný štýl, rozhodne ich zadovážením neurobíte žiadnu chybu. Čerstvý vzduch, aktívny pohyb a pocit, že robíte čosi pre seba, vás určite nabije pozitívnou energiou.


Na akých korčuliach jazdíte vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii, ako vybrať tie správne, a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame