Neviete sa zbaviť hladu? Tieto potraviny pomôžu znížiť apetít aj vám

Koláče

thinkstockphotos.com

Chuť do jedla podmieňujú nielen fyziologické, ale i psychologické podnety. Keď totiž vidíme tanier plný voňavého a dobre vyzerajúceho jedla, v tele nastávajú reakcie, ktoré človek nedokáže ovplyvniť. Neustály hlad však môžeme pociťovať aj vtedy, ak trpíme depresiami, stresom, úzkosťou ši dokonca nudou.

O zvýšenej chuti do jedla hovoríme až v prípade, ak pretrváva neustále po dobu niekoľkých dní až týždňov a napriek pravidelnej konzumácií jedla nevieme nadobudnúť pocit sýtosti. Samozrejme, že najviditeľnejším prejavom takejto poruchy je rýchly nárast hmotnosti, no s ním sú spojené i ďalšie zdravotné komplikácie ako napríklad kardiovaskulárne ochorenia či zažívacie ťažkosti. Práve preto treba  mať svoj apetít pod kontrolou.

Existuje niekoľko účinných spôsobov, ktoré potláčajú chuť do jedla. Pomôcť môže napríklad cielená snaha vyhýbať sa rafinovaným cukrom či napríklad príjem dostatočného množstva tekutín. Takisto však môžete vyskúšať pestrú stravu a špeciálne niektoré potraviny, ktoré majú schopnosť zasýtiť na dlhšiu dobu.

Ovsené vločky

Jedným z najbohatších zdrojov vlákniny sú práve ovsené vločky. Okrem toho pozitívne pôsobia aj na vznik cholecystokinínu, teda hormónu, ktorý reguluje chuť do jedla a najmä trávenie tukov a bielkovín. Ovsené vločky zároveň pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi a tiež inzulínu na optimálnej úrovni. Vďaka pravidelnej konzumácii kvalitných celozrnných ovsených vločiek dochádza aj k zníženiu hladiny LDL, teda zlého cholesterolu. Kvalitné ovsené vločky sú však naturálne, nepražené a najmä nesladené.


Mohlo by vás zaujať: Potláčajú chuť na jedlo a urýchľujú trávenie: Schudnite s týmito potravinami


Jablká

Jablká sú bohaté na rozpustnú vlákninu, navyše majú málo kalórií a vysoký obsah vody. To znamená, že skvelou voľbou v boji proti prejedaniu. Rovnako obsahujú aj látku zvanú pektín, ktorá priaznivo pôsobí na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Jablká sú navyše skvelým zdrojom energie. Aby ste však ich účinky zvýšili, nezabudnite jesť jablká aj so šupkou a ideálne ráno a doobeda.

Mandle

Jednou zo základných zložiek mandlí, a orechov vo všeobecnosti, sú zdravé polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny. Tie bránia chuti na jedlo a nekontrolovateľnému prejedaniu. Zároveň obsahujú aj vlákninu, vďaka ktorej sa budete cítiť sýti dlhšiu dobu. Hrsť orechov je ideálna v čase, keď vás znovu prepadne chuť na jedlo. Vyberajte však nepražené nesolené a nesladené mandle.


Mohlo by vás zaujať: Športujete, jete zdravo, no stále nechudnete? Tu je 7 možných príčin!


Ľanové semienka

Ľanové semienka sú bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny, takže sú nielen zdravé. Sú však aj dobrým zdrojom omega-6 mastných kyselín. Tie môžu prispievať k produkcii už spomínané hormónu cholecystokinínu. Ľanové semienka je ideálne kombinovať s ovsenými vločkami, bielym jogurtom, no pridať ich môžete aj k zeleninovým šalátom či zdravým smoothie nápojom.

Grécky jogurt

Je výborným zdrojom bielkovín, ktorých trávenie spôsobuje dlhší pocit sýtosť a potlačenie chuti na jedlo. Americkí vedci z University of Tennessee dokonca prišli s myšlienkou, podľa ktorej u ľudí konzumujúcich každý deň porciu gréckeho jogurty, dochádza k efektívnejšiemu a tým aj rýchlejšiemu procesu chudnutia. K bielemu gréckemu jogurtu si môžete pridať aj mandle, ovsené vločky, či ľanové semienka a výborne sa hodí aj do hustejších a mliečnych verzií smoothie nápojov.


Mohlo by vás zaujať: Štíhlejšia postava a viac vitality: Prečistite črevá vhodnými potravinami


Avokádo

Avokádo patrí k potravinám s veľkým množstvom zdravých mononenasýtených tukov a tiež rozpustnej vlákniny. Trávenie avokáda organizmu trvá dlhšie a vy zatiaľ nebudete cítiť nutkavú chuť do jedla, či sladké. Nedávna štúdia vykonaná na newyorskej Yeshiva University preukázala, že k potlačeniu chuti do jedla prispieva aj kyselina olejová. Dobrá správa je, že aj tá sa vo veľkom množstve nachádza práve v avokáde. S jeho konzumáciou to ale radšej nepreháňajte. Obsahuje totiž veľké množstvo kalórií, a tak občasná menšia porcia avokáda (napríklad ako súčasť zeleninových šalátov) úplne postačí.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame