Neviete si s hemoroidmi rady? Spoznajte moderné možnosti ich operácie

Hemoroidy

profimedia.sk

Hemoroidy sú nepríjemným problémom a mnohí z nás jeho riešenie odkladajú na neskôr. Kým bežné metódy ich utlmia a zamedzia častému opakovaniu, operácia je radikálnejším riešením a poskytuje trvalú úľavu a ich úplné vymiznutie. Súčasná medicína vám ponúka niekoľko rozličných spôsobov ich odstraňovania.

Barronová technika

Odstránenie hemoroidov za pomoci tejto metódy patrí k najčastejším spôsobom aj u nás na Slovensku. Počas jedného sedenia sa odstráni jeden uzol, a preto sa sedenie zvykne opakovať až do úplného vymiznutia hemoroidov. Samotný zákrok však nie je vôbec stresujúci, nakoľko sa nevyžaduje žiadna nutná príprava – pacient tak nepodstupuje klystír a nemusí byť hospitalizovaný. Štandardne sa nepodáva ani anestézia, v minimálnom počte prípadov sa vyžiada len lokálna.

Samotný zákrok je vo svojej podstate jednoduchý a pre pacienta znamená výraznú úľavu od hemoroidov. Gumička sa aplikuje na úplnú stopku hemoroidu za pomoci endoskopického prístroja, ktorý hemoroidy zachytí. Gumička teda zaškrtí prítok a odtok ciev. Hemoroidy podľa veľkosti a pokročilosti následne na to odumierajú do niekoľkých hodín, prípadne dní. Odumieranie je pre pacienta bezbolestné a hemoroid je z tela vylúčený stolicou. Ranka po zákroku je minimálna, takže aj hojenie prebieha bezproblémovo.

Jedinou nevýhodou barronovej techniky je fakt, že ho ešte stále nehradia zdravotné poisťovne.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Laserová operácia

Laser pri laserovej operácii odstraňuje poškodené tkanivo. Zákrok, podobne ako pri Barronovej technike, nie je hradený zdravotnou poisťovňou. Mnohé ambulancie však majú uzatvorené zmluvy s viacerými finančnými spoločnosťami, čo znamená, že celý zákrok môžete uhradiť splátkami, alebo časť vlastnou hotovsťou a zvyšok v splátkach.

Pacientovi je podaná lokálna anestézia, čím sa zaručí úplná bezbolestnosť zákroku. Od štádia hemoroidov a ich veľkosti závisí dĺžka zákroku, spravidla sa zmestíte do pol hodiny až hodiny. Všetky hemoroidy sú odstránené naraz vďaka čomu nepotrebujete žiadne opakované zásahy. Laserový lúč používaný pri tomto type zákroku je tenký, nepoškodzuje tkanivá okolo a hojenie tak trvá krátko; do jedného týždňa je pacient úplne fit, schopný vykonávať všetky činnosti.

Laserová operácia patrí do jednodňovej chirurgie, domov teda idete ešte v ten istý deň. Celý zákrok prebehne ambulantne. Krvácanie je minimálne rovnako ako i vznik opuchov.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Často využívané metódy

Okrem dvoch vyššie uvedených metód odstraňovania poznáme aj iné, taktiež využívané. Ide napríklad o zmrazovanie hemoroidov, alebo ich likvidovanie za pomoci sonografického vyhľadávania.

Populárne bolo, a na niektorých klinikách aj stále je, zmrazovanie hemoroidov tekutým dusíkom pomocou špeciálnej sondy. Zákrok je však postupne vytláčaný laserovými operáciami nakoľko prax ukázala, že laser je efektívnejší, menej bolestivý a likviduje všetko naraz.

Sonografické vyhľadávanie cievnych vetvičiek hemoroidov je vo veľkej miere stále vyhľadávanou metódou. Drobné cievy sa podväzujú a tým zlikvidujú. Pri jednom sedení sa zničia všetky uzly. Zákrok je bezbolestný, nie je nutné ani podávanie anestetík.

Známa je i elektrokoagulačná liečba, kedy sa elektrickým prúdom odstraňujú poškodené uzlíky. Ďalšou metódou je zavedenie staplera, ktorý odstráni časť sliznice aj s hemoroidmi. Ide o krátky zákrok s využitím lokálnych anestetík.

Infračerveným žiarením sa hemoroidy odstraňujú na niekoľko sedení, počas ktorých hemoroidy jednoducho odumierajú. Nie je použitá anestézia.


Máte skúsenosti s hemoroidmi? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Zuzana
Odporúčame