Ničia vám krty trávnik? Skúste sa ich zbaviť týmito spôsobmi

Krt

pixabay.com

Ide o paradox. Čím krajší a lepšie udržiavaný trávnik máte, tým je väčšia šanca, že vám ho rozryje krt. Zem pod kvalitným, často koseným a dobre zalievaným trávnikom je totiž plná výživy. A tá samozrejme krtov láka. Ak však nechcete žiť v podobnej symbióze, inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ako sa krtov zbaviť. Možno budete mať šťastie. Žiaden z uvedených spôsobov totiž nefunguje stopercentne. Záleží tak aj od šťastia, vytrvalosti krta a tiež vašej šikovnosti.

Odpudivé hnojivo

Trávnikovým hnojivom zabijete dve muchy jednou ranou. Granulovité hnojivá, ktoré pôsobia proti krtom totiž týmto živočíchom zapáchajú. Zároveň sa vám poďakuje aj váš trávnik, ktorý získa potrebné živiny.

Mačka

Môže to znieť zvláštne, ale najpríjemnejším a najekologickejším spôsobom je mať v záhrade domáce zviera. Ideálne nekastrovanú mačku. Sterilizované zvieratá totiž strácajú o lov krtkov záujem. Ďalšou možnosťou je mať pri dome vypusteného psa, keďže krty sú pomerne citlivé na pach a hluk. Zápach iného zvieraťa a nepokoj v záhrade ho tak môže odohnať.


Mohlo by vás zaujímať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Domáce rušičky

Keďže krtom prekáža hluk, citlivým spôsobom v boji o váš trávnik je rozmiestnenie rôznych rušičiek. Môže ísť napríklad o plastovú fľašu na tyči so zrezaným spodkom a krídlami, ktorá sa pri vetre hýbe. Ďalšou možnosťou sú rôzne malé veterné mlyny či vrtuľky. Rovnako sa odporúča aj pravidelne kosiť, hluk kosačky krtom prekáža, špeciálne ak sa opakuje často.

Zápach v nore

Je dobre známe, že krt zle vidí, no o to citlivejší je jeho čuch. Ďalšou z viac či menej overených metód je využitie rôznych nálevov, ktoré mu jednoducho zapáchajú. Účinné sú napríklad tie z cibule, cesnaku alebo jadrového mydla. Zároveň zvýšite šancu, že vytápanie nôr bude účinné. Hoci sa táto metóda využíva celkom často, omnoho viac krtkovi prekáža zápach, ako premočené chodbičky.


Mohlo by vás zaujímať: Šikovne na nepozvaných nájomníkov: Odožeňte myši bez použitia lepidiel a pascí


Pasce z obchodu

Tak ako takmer všetky vynálezy takéhoto druhu, elektrické rušičky vydávajúce rôzne vibrácie či zvukové signály fungujú len z času na čas. Navyše, krt si na ne dokáže zvyknúť. Ak vám však došla inšpirácia a vyskúšali ste už skutočne všetky humánne spôsoby, elektrický odpudzovač môžete kúpiť v záhradkárskych a domácich potrebách v cenách od 15 do 40 eur. Pokiaľ využijete pascu z obchodu, nezabudnite ju z času na čas kontrolovať a chyteného krta vypustiť na slobodu. Samozrejme, nie na vašom pozemku

Dymovnice

Jednou z účinných metód je využitie dymovnice. V obchodoch ju môžete kúpiť za 5 až 10 eur. V prípade jej použitia prekryte viditeľné krtince zemou, následne zapáľte, vložte do jednej z dier a nechajte pôsobiť. Treba však myslieť na to, že dymovnica pravdepodobne krta zahubí.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveríte, že tieto zvieratá sú reálne: Pozrite si VIDEO s najväčším psom, mačkou či koňom


Srsť alebo vlasy

Tak, ako sa môžete snažiť chodbičky zaplaviť zapáchajúcou vodou, môžete do nich vložiť aj vlasy či psiu srsť. Krt vycíti pach nepriateľa a je pravdepodobné, že sa bude chcieť stiahnuť čo najrýchlejšie. Môžete sa tiež pokúsiť v okolí trávnika vysadiť kvety. Zápach z ich cibuliek bude krtovi prekážať. No i v tomto prípade však ide skôr o pokus, ktorý sa môže z jeho strany skončiť totálnou ignoráciou.

Sieťka proti krtom

Najúčinnejšie je na krtov myslieť ešte predtým, než vám rozryjú trávnik. Využiť môžete sieťku, ktorú uložíte pod vrchnou vrstvou trávy. Krt si pod pletivom bude pokojne kopať ďalej, nevyjde však na povrch, pokiaľ mu v tom bude brániť.


Ako sa podarilo úspešne vyhnať krtka zo záhrady vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame