Novinka v medicíne spočíva v tetovaní: Odborníci našli inovatívny spôsob monitorovania mozgu

Vyšetrenie mozgu by mohlo byť jednoduchšie nielen pre pacientov (Zdroj: Freepik/DC Studio)

Hoci sú tetovania v dnešnej spoločnosti už bežnou záležitosťou, stále sa nájdu odporcovia, ktorým tieto večné ozdoby tela prekážajú. Tento raz však ide o tetovanie, ktoré môže zachraňovať životy. Vedci vyvinuli špeciálnu diagnostickú metódu, ktorá vás možno prekvapí.

Elektródy nahradí atrament

Klasické diagnostické vyšetrenie s názvom elektroencefalografia, známe aj ako EEG, je nenahraditeľným spôsobom určenia správnej diagnózy pre viacerých neurologických pacientov. Absolvovať ho nie je nič príjemné – zdravotníci vám pripevnia elektródy na kožu a pomocou drôtov zbierajú údaje niekedy aj niekoľko hodín.

Tejto metóde by mohlo byť o pár rokov koniec a podľa portálu IFL Science by ju mohla nahradiť jednoduchá verzia, ktorá uľahčí priebeh vyšetrenia nielen pacientom, ale aj lekárom. Klasické elektródy by mali byť zamenené za špeciálne dočasné tetovanie, ktoré funguje na princípe biokompatibilného tekutého atramentu.

Výrazné rozdiely v diagnostike

Takzvané e-tetovanie by mali byť, v porovnaní s klasickou metódou, omnoho efektívnejšie. Hoci si nekonkurujú výkonnosťou, ale pohodlím pri vyšetrení. Klasická metóda využíva vodivý gél, pomocou ktorého lekári pripevnia elektródy na pokožku pacienta. Problém nastáva pri dlhotrvajúcom vyšetrení, kedy môže vyschnúť, čím znehodnotí zber údajov a ovplyvní výsledok testu.

Elektronické tetovanie by mali dokázať udržať rovnaké podmienky minimálne počas 24 hodín – tieto „drôty“ prenikajú na potrebné miesta oveľa efektívnejšie a umožňujú lepší zber údajov. Odborníci podľa spomínaného portálu dúfajú, že časom bude možné absolvovať vyšetrenie aj bezdrôtovo.

Má to jeden háčik

Tím vedcov z Texaskej univerzity v Austine intenzívne pracuje na vývoji tejto novinky. Elektródy, ktoré sú zatiaľ známe, dokážu merať rôzne telesné funkcie, vrátane koncentrácie soli v pote, krvného tlaku a pulzov. Použitie v praxi má však jeden háčik…

„Materiály sú kompatibilné len s hladkou pokožkou, čo môže byť pri väčšine pacientov problém,“ vysvetľuje autor štúdie. Uvádza, že preto pracujú na novom princípe, ktorý by mohol byť vodivým na pokožke hlavy aj cez vlasy. „Naše inovácie v konštrukcii senzorov, biokompatibilnom atramente a vysokorýchlostnom tlači otvárajú cestu pre budúcu výrobu týchto senzorov v rámci klinického prostredia aj mimo neho,“ dodáva na záver.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
O zdraví rozhodujú iba minúty: Viete, pri akom ochorení je rýchlosť pomoci najdôležitejšia?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, IFL Science.com
Odporúčame