November v záhrade s prácami nekončí: Čo ešte treba stihnúť, kým sa uloží na zimný oddych?

november v záhrade

Keď počasie začína byť čoraz zimnejšie, záhrada potrebuje vhodnú ochranu (Zdroj: Freepik/freepik)

November v záhrade je charakteristický uzatváraním sezóny a prípravou všetkého na zimný spánok. Každá úloha, ktorú teraz spravíte, vám môže ušetriť značné množstvo práce na jar a zároveň pomôže vašej záhrade prečkať zimu v dobrom stave. Aj keď sa v novembri dni už výrazne skracujú a chlad preniká do každého kúta záhrady, pre rastliny i pôdu je tento mesiac významným obdobím.

Čo robiť v záhrade v novembri?

S príchodom čoraz častejšie upršaných, chladných až mrazivých dní, keď sa jeseň mení už na zimu, sú v záhrade všetky dôležité činnosti spojené najmä s ochranou rastlín a rastlinných štruktúr pred nízkymi teplotami a nadchádzajúcim počasím. V mnohých ohľadoch november ponúka už naozaj posledné možnosti dokončenia sezónnych prác a starostlivosti pred zimou, ktorá sa na jar vráti v podobe krásnej záhrady. Od zazimovania trvaliek až po prestrihávanie ovocných stromov a krov, každá činnosť, ktorú stihnete urobiť včas, spraví z vašej záhrady miesto, kde príroda ani počas zimy nezaháľa. Iba v dobrom stave oddychuje, aby v plnej kondícii zahájila novú sezónu, keď príde správny čas. Na aké kľúčové činnosti sa v tomto mesiaci zamerať?

Základné zazimovacie práce v záhrade

  1. Vonkajšie nádoby s vysadenými odolnými rastlinami izolujte pred mrazmi. Na obalenie použite jutovinu alebo spotrebujte prebytočnú bublinkovú fóliu a pripevnite to špagátom. Ochráňte pred zimou aj inak mrazuvzdorné rastliny.
  2. Zabráňte podmáčaniu nádob. Na zimu ich nadvihnete od zeme pomocou tehál alebo „nožičiek“.
  3. Prilákajte hladné vtáčiky aj do vašej záhrady. Pripravte im dostatok krmiva a rozvešajte im kŕmidlá. Nezabudnite im pripraviť aj bezpečný a vhodný zdroj vody. Operení priatelia vám za odmenu pomôžu nielen znížiť počet záhradných škodcov, ale prinesú vám radosť a zábavu v pochmúrny sivý zimný deň.
  4. Ochráňte ruže pred silným vetrom tak, že ich ostriháte o jednu tretinu až polovicu ich výšky. Zastavíte tým ich kývanie v nárazoch vetra a zabránite tak uvoľňovaniu koreňového systému v pôde.
  5. Zazimujte trvalky a citlivé vonkajšie rastliny. Kvety ako ruže, levanduľa či jahody ochranu pred mrazmi potrebujú. Môžete ich prikryť čečinou alebo mulčom, ktorý pôdu zahreje a ochráni pred teplotnými výkyvmi.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hádanka mesiaca september: Koľko gramov vážili rajčiny na obrázku?

Už ste sa pustili do zazimovania záhrady?

November v kvetinovej záhrade

V okolí ružových kríkov odstráňte opadané lístie, ktoré cez leto trpelo hrdzou alebo čiernou škvrnitosťou, aby ste znížili pravdepodobnosť reinfekcie v budúcom roku. Dokončite vyberanie hľúz kvetov a uložte ich do sucha počas zimných mesiacov. Pred uskladnením odstráňte odumreté listy. Aj keď sa vám to môže zdať ešte priskoro, na výrobu vianočných girlánd a aranžmánov si odrežte niekoľko stoniek cezmíny s bobuľkami. Urobte to skôr, ako sa na bobuľkách budú hostiť vtáčiky. Vetvičky postavte do vedra s vodou a odložte na chránené miesto.

November v ovocnej záhrade

Aby ste v ďalšej sezóne získali lahodnú úrodu bobuľového ovocia, vysádzajte kríky ríbezlí či malín. Urobte poriadok v jahodovisku, odrežte odumreté listy a aby sa rastlinky nevysiľovali, odstráňte aj prebytočné poplazy jahôd. Vhodný je aj rez ovocných stromov, ako napríklad jabloní alebo hrušiek. Aby neboli náchylnejšie na choroby, s orezavávaním sliviek počkajte až po zime. Skontrolujte uskladnené ovocie. V prípade akéhokoľvek náznaku poškodenia, hniloby alebo chorôb, preberte a odstráňte napadnuté plody. K mladým novovysadeným stromčekom pripevnite oporu. Výsadbu ovocných stromov ukončite pred príchodom prvých mrazov.

November v zeleninovej záhrade

Nepodceňte ani prípravu zeleninových záhonov. Odstránenie zvyškov rastlín a obohatenie pôdy kompostom alebo hnojivom zaručí kvalitný obsah živín pre ďalšiu sezónu. Prázdne záhony môžete prikryť mulčom alebo špeciálnymi textíliami, ktoré chránia pred zamrznutím. V záhonoch pokojne nechajte čínsku kapustu, nízke teploty jej neprekážajú. Zberať stále môžete pór, kučeravý aj ružičkový kel, ani tie zima príliš neohrozí. Listovú zeleninu ako šalát či špenát ochráňte pred holomrazmi a pozakrývajte ich čečinou. Pred príchodom trvalých mrazov vysádzajte cesnak.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Lampáš s javorovými listami: Za malý okamih vyčaruje farebnú jeseň kdekoľvek
hrable a hrabanie suchého lístia
Opadané lístie skvele využijete na ochranu chúlostivých rastlín pred zimou (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

Ďalšie záhradné práce pred príchodom zimy

  • Nepodceňujte starostlivosť o trávnik. Pravidelne vyhrabávajte lístie, aby sa na trávniku pod ním počas zimy nevytvorila pleseň snežná.
  • Lístie kompostujte, nahrňte k stromom alebo použite ako nástielku na ochranu chúlostivých rastlín na záhony a okraje záhonov.
  • Zakladajte nové kompostoviská na spracovanie prebytočného opadaného lístia a rastlinných pozberových zvyškov. Aby sa lístie rýchlejšie rozkladalo, nasekajte ho.
  • Z ciest a chodníkov pozametajte opadané lístie, odumretý rastlinný materiál a iné nečistoty, aby ste zabránili prezimovaniu nielen spór húb, plesní ale aj slizniakov.
  • Vyčistite a zazimujte záhradné jazierko. Ak máte v jeho okolí stromy, z ktorých ešte opadáva lístie, prikryte hladinu sieťkou. Tá zachytí listy, aby sa neusádzali na dne jazierka. Po opade listov ju jednoducho odstránite a máte o starosť menej.
  • Vyčistite zásobníky na zachytávanie dažďovej vody.
  • Čistenie a údržbu doprajte aj záhradnému náradiu. Vhodne uskladnené a dobre udržiavané vám vydrží dlhšie a budete ho mať pripravené na jarné práce.
  • Pred príchodom zimy využite pekné počasie na opravné a ochranné nátery prístreškov, vyvýšených záhonov, plotov a iných záhradných stavieb.
  • Vždyzeleným živým plotom doprajte konečnú úpravu, aby počas zimy vyzerali upravene.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame