Dali ste si novoročné predsavzatia? Dodržte týchto 5 overených tipov a máte záruku, že ich splníte!

zošit a budík

Začlenenie zábavného prvku do vášho predsavzatia vám pomôže dlhšie v ňom zotrvať (Zdroj: Freepik/jofreepik)

Stanovenie si cieľov pred začiatkom nového roku sa pre mnohých ľudí stalo tradíciou. Ak medzi nich patríte aj vy a chcete zvýšiť svoje šance na dodržanie vášho novoročného predsavzatia v roku 2022, mali by ste vyskúšať aspoň jednu z týchto taktík, ktoré odporúčajú vedci skúmajúci ľudské správanie. Ocenená behaviorálna vedkyňa Katy Milkman a autorka knihy Ako sa zmeniť, prezradila portálu CNN svojich päť obľúbených tipov.

Urobte si dôkladný plán

Napríklad, ak chcete od nového roku začať meditovať päť dní v týždni, plán typu „budem meditovať počas pracovných dní“ by bol príliš jednoduchý. Dôležité je uviesť, kedykde budete vaše predsavzatie vykonávať, teda váš plán by mal znieť: „budem meditovať v kancelárii počas pracovných dní cez obedňajšiu prestávku“. Milkmanová odporúča zapísať si plán do kalendára, poprípade si nastaviť digitálnu pripomienku. Čím viac si váš cieľ budete pripomínať, tým viac sa budete cítiť previnilo, keď sa na to vykašlete. Podrobné plánovanie vám tiež môže pomôcť predvídať prekážky a vyhýbať sa im – takže ak plánujete meditovať počas obeda, určite si vtedy neplánujte žiadne stretnutie.

Stanovte si pokutu

Povedzte niektorým ľuďom o svojom cieli. Ak svoje novoročné predsavzatie nedodržíte a oni sa vás na to opýtajú, je pravdepodobné, že sa budete hanbiť, čo určite nechcete. Pokiaľ vám však hanba nepripadá ako dostatočný trest, stanovte si peňažnú pokutu. Existujú dôkazy o tom, že sebauložené peňažné tresty viac motivujú k úspechu. Môžete sa staviť s blízkymi, že ak zlyháte, zaplatíte im malú sumu peňazí, poprípade im niečo kúpite.

Nezabudnite na zábavu

Väčšina ľudí sa pri dosahovaní svojich cieľov snaží o efektívnosť. Ak sa chcete dostať do kondície, myslíte si, že práve ťažký tréning bude to, čo vám prinesie rýchly pokrok. Ak sa chcete naučiť nový jazyk, predpokladáte, že dôležité sú dlhé hodiny strávené nad knihami. Výskum však ukázal, že sústredenie sa výlučne na efektivitu vás môže pozastaviť, pretože počas toho zanedbáte ešte dôležitejšiu časť rovnice: to, či si cestu k vášmu cieľu užívate. Začlenenie zábavného prvku do predsavzatia vám pomôže dlhšie v ňom zotrvať.

Počítajte s núdzovými situáciami

Ak sa stane, že sa od svojho predsavzatia odchýlite, môže byť vaším inštinktom vyhlásiť sa za neúspešného a vzdať to. Našťastie, existuje spôsob, ako sa tomuto osudu vyhnúť. Pokiaľ si stanovíte jeden alebo dva voľné dni, kedy sa plneniu novoročných cieľov nebudete venovať, je dosť možné, že dosiahnete lepšie výsledky.

Pomoc od priateľov

Štúdia Milkmanovej ukázala, že trávenie času s ľuďmi, ktorí mali kedysi rovnaké predsavzatie ako vy a úspešne ho splnili, môže zvýšiť váš vlastný výkon. Vzájomné motivovanie a radenie si vám dvihne sebavedomie a určite prinesie so sebou viac zábavy, akoby ste svoje novoročné predsavzatie plnili sami.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame