Nový dobrovoľnícky projekt sa blíži: Seniori budú pomáhať seniorom

Dôchodca

SITA

Začiatkom mája odštartuje nový projekt zameraný na seniorov dobrovoľníkov. V rámci neho budú organizátori vyzývať ľudí v zrelom veku, aby sa zapájali do aktivít orientovaných predovšetkým na pomoc iným seniorom najmä v domovoch sociálnych služieb.

Porota zložená z odborníkov, ktorí sa venujú dobrovoľníctvu a práci so seniormi, nakoniec vytipuje užší výber finalistov, z ktorých sa vyberú najlepší dobrovoľníci roka. Celoslovenské výsledky vyhlásia na jar 2013. Projekt sa bude paralelne konať na Slovensku aj v Českej republike.

Na Slovensku je v súčasnosti približne 600 domovov sociálnych služieb, pričom je v nich ubytovaných viac než 18-tisíc klientov. Z tohto počtu je asi 20 percent imobilných. Nových čakateľov na miesto v domove sociálnych služieb je viac, ako je ľudí umiestnených v domovoch. Práve domovy sociálnych služieb majú napríklad v susednom Rakúsku s dobrovoľníctvom vynikajúce skúsenosti, keď sa im stáva, že pri 100 klientoch majú 150 dobrovoľníkov, ktorí primárne chodia pomáhať klientom s každodenným životom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dojímavý príbeh leva z obývačky: Na prvých majiteľov nezabudol


Mnoho ľudí v dôchodkovom veku žije často osamotene v domovoch sociálnych služieb alebo prežívajú dni doma bez konkrétnej zmysluplnej činnosti. V roku 2010 sa uskutočnil pod gesciou Úradu verejného zdravotníctva v rámci projektu 9.2. dotazníkový prieskum o živote seniorov na Slovensku. Seniori boli oslovení dvoma otázkami o dobrovoľníckej práci.

Prvá otázka bola zameraná na ochotu, či majú záujem o prácu ako dobrovoľníci bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných ľudí. Tretina uviedla, že nemôžu pre svoj zdravotný stav, tretina vyjadrila nesúhlas. Určite áno a možno áno odpovedalo 36,7 percenta, z toho s podmieneným súhlasom 23,2 percenta oslovených seniorov. Z ľudí, ktorí na predošlú otázku odpovedali áno a možno áno, majú záujem pracovať ako dobrovoľníci v seniorských organizáciách, s deťmi, či vykonávať manuálnu činnosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte nad 55 rokov a chcete ísť lacno do Španielska? Prezradíme vám, ako!


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje v rámci Svetového dňa zdravia 2012, ktorý pripadá na sobotu 7. apríla, na fakt, ako starostlivosť o zdravie predlžuje ľudský život, ale nielen v zmysle dlhšieho žitia, ale aj v zmysle predlžovania aktívneho pôsobenia v spoločnosti. Podľa údajov WHO sa počet ľudí vo veku 60 rokov a viac od roku 1980 zdvojnásobil. Počet ľudí starších ako 80 rokov bude v roku 2050 oproti dnešku štvornásobne vyšší a odhaduje sa na 395 miliónov. Priemerný vek ženy bude o šesť rokov vyšší ako muža. Stále viac detí bude poznať svojich prastarých rodičov. Do piatich rokov počet starších ako 65 rokov bude viac ako detí do 5 rokov. Do roku 2050 prečíslia 65-roční a starší ľudia počet detí do 14 rokov. O 40 rokov budú na zemi žiť približne dve miliardy ľudí starších ako 60 rokov.

Zdroj: SITA, SITA, SITA
Odporúčame