Nuda na dôchodku? Ani náhodou, žite naplno a vychutnajte si voľný čas!

Seniory

thinkstockphotos.com

Len nedávno ste zavŕšili, alebo sa ešte len chystáte, na azda najťažšiu časť svojho života. Mnohoročné každodenné vstávanie do práce, starostlivosť o rodinu a domácnosť vás síce unavili, no na úplné ničnerobenie aj tak nie ste pripravení. Mnoho ľudí si myslí, že penziou sa aktívny život končí, ale to ani zďaleka nemusí byť pravda. Ak teda na oddych ešte nepomýšľate, pripravte si program, ktorý vás naplno zamestná.

Zamestnajte sa

Táto rada môže znieť trochu ironicky, no hlavným dôvodom je, že hoci ste na dôchodku, peniaze budete potrebovať stále. Dobrou správou je, že teraz už jednoducho len môžete ale nemusíte. Preto máte príležitosť nájsť si prácu, ktorá vás bude baviť a pokojne to môže byť aj ľahšia práca na doma, ktorá nekladie nároky na váš čas. Výhodou je, pracovať nemusíte nevyhnutne osem hodín denne, stále zostanete v kontakte s ľuďmi, dokonca spoznáte nových a konečne sa môžete venovať niečomu, čo vás bude nielen živiť, ale najmä baviť. Existujú firmy, ktoré ponúkajú lepenie vzoriek do katalógov, maľovanie figúrok pre deti, skladanie rôznych predmetov a podobné práce. Môžete však pokračovať aj vo vašom pôvodnom odvetví, len na polovičný či ešte nižší úväzok. Medzi práce, ktoré často robia dôchodcovia patrí aj napríklad práca na vrátnici či v múzeu. Ak máte napríklad vzťah k deťom môžete ich varovať za peniaze.


Mohlo by vás zaujať: Práca popri dôchodku: Poskytne príjem navyše a pomôže aj psychike


Staňte sa dobrovoľníkom

Dobrovoľníctvo sa vo svete stáva fenoménom, ktorý napĺňa nielen mladých, ale najnovšie už i starších ľudí. V západnom svete je už celkom bežné, že po odchode do penzie sa ľudia začnú venovať rôznym aktivitám neziskových organizácii alebo vládnych orgánov, ktorým sa zopár rúk naviac vždy hodí. Na Slovensku síce nie je dobrovoľníctvo prirodzenou súčasťou našej nátury, ale ak máte chuť a dobrú príležitosť, nič nie je nemožné. V každom mestečku či obci predsa existujú rôzne občianske združenia, ktoré sa venujú určitej problematike, niektoré tiež príležitostne usporadúvajú podujatia, pri ktorých by ste sa určite mohli naplno realizovať. Pomoc v útulku pre zvieratá, pri organizácii stavania mája, či dňa detí – všade sa hodia zanietení organizátori a dobrovoľníci.

Začnite športovať

Pokiaľ ste kvôli práci mali voľný čas nanajvýš na starostlivosť o rodinu, domácnosť či záhradu, teraz je ten správny čas venovať sa viac sebe. Možno ste si dávnejšie povedali, že by ste sa chceli venovať nejakému športu a keďže ste práve na dôchodku, nie je dôvod nezačať. Šport, a nemusí ísť pritom o najťažší či najvrcholovejší, vám do života prinesie nielen radosť, ale i lepši kondíciu, vďaka čomu nebudete musieť premýšľať nad svojím vekom. Mimochodom, športové aktivity pokojne môžete spojiť s vašimi záľubami. Vyskúšajte napríklad rybárčenie, cyklistiku, vodný aerobik či turistiku. Pokiaľ sa chcete venovať tenisu alebo golfu, môžete vyskúšať aj lekcie s profesionálnym inštruktorom.


Mohlo by vás zaujať: Šťastná jeseň života: 6 tipov, ako ju môžete mať aj vy


Nájdite si nové koníčky

Aj v tomto prípade to bol nedostatok času, pre ktorý ste sa nemohli venovať svojim záľubám? Či už je to vaša záhrada, vnúčatá, pletenie, maľba, starostlivosť o kvety, spoločenské hry, zbieranie známok, fotografovanie alebo čokoľvek iné, začnite sa tomu venovať naplno. Ak ste doposiaľ neprepadli žiadnej vášni, vyskúšajte rôzne alternatívy, niečo, čo vás bude tešiť. Nezabudnite, že každá aktivita vás môže zaviesť na zaujímavé miesta, alebo priviať vám do cesty nových zaujímavých ľudí a množstvo vášho voľného času sa odrazu plnohodnotne vyplní.

Začnite podnikať

Táto oblasť je obmedzená len vašou fantáziou, záujmami a financiami. Ľudia potrebujú niekoho, kto sa počas dovolenky postará o ich domácich miláčikov, kto im dozrie na dom, zavezie na letisko, opraví bicykel, turistické destinácie potrebujú sprievodcov. Možno, že ste vždy mali nápad na výrobu skvelého domáceho džemu, sirupu alebo zaujímavú službu, teraz je čas vyskúšať si to. Urobte niečo, čo sa vám páči, získajte dobrú radu od niekoho s dobrým  obchodným úsudkok a vyskúšajte svoj vlastný biznis. Nemusí ísť o nič veľké, dôležité je len to, aby vás táto aktivita tešila.

Cestujte

Máte známeho vo Švajčiarsku a roky ste mu sľubovali návštevu? Vaša dcéra býva vo Veľkej Británii a šéf jej v práci nechce dať dovolenku, aby mohla na pár dní pricestovať domov? Ani ten Karlov most ste už dávno nevideli a Benátky ste odkladali na „potom“? Nuž tak ak „potom“ je teraz, peniažky by sa tiež našli a zdravotne ste v poriadku, potom vašej ceste nebráni takmer nič. Stačí si zaobstarať cestovný lístok, pobaliť kufor, nabiť baterky do fotoaparátu a nesplnené sľuby konečne splniť.


Mohlo by vás zaujať: Odchod do dôchodku pred vami? Spoznajte jeho skryté hrozby


Naučte sa nový jazyk

Či sa dostanete do Švédska, Japonska alebo Francúzska, takmer všade starší ľudia dokážu plynule reagovať na vašu otázku v anglickom jazyku. U nás sa tento trend ešte stále nenosí, no vedieť jeden jazyk naviac nemusí byť vôbec zbytočná vec. Pravidelná návšteva jazykového kurzu vás udrží v aktívnom kontakte s ľuďmi, prinúti vás cvičiť si mozog a kontakt s cudzincami môže byť nakoniec veľmi vzrušujúca vec, ktorá vás obohatí nielen kultúrne, ale i osobnostne. Začnite relatívne ľahkým anglickým jazykom a v praxi ho vyskúšajte hoci aj na internete, kde si môžete písať s ľuďmi z celého sveta a nové znalosti si precvičiť.

Nájdite si priateľov rôznych vekových kategórii

Starší ľudia majú dostatok skúseností a množstvo zaujímavých pohľadov na svet, mladí ľudia majú zasa zvyčajne kopec energie, z čoho by ste mohli profitovať obaja. Získajte kontakty s ľuďmi odlišného veku, pravidelne sa s nimi stretávajte a nájdite si spoločné záujmy. To vás udrží nielen aktívnym, ale i večne mladým.


Akým aktivitám sa venujete, alebo sa chystáte na dôchodku venovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame