Nutrichondria je moderná choroba: Máte pocit, že trpíte potravinovou alergiou?

Bezgluténový chlieb

pixabay.com

Stal sa z toho trend aj na Slovensku. Čoraz častejšie vidíme v regáloch obchodov potraviny bez lepku, bez laktózy a podobne. Aj keď to, že pacienti pomerne často trpia rôznymi intoleranciami sa neoplatí spochybňovať, množstvo ľudí si rôzne potravinové alergie diagnostikuje bez toho, aby podstúpili testy, prípadne o tom diskutovali s doktorom. Pravda je, že im zvyčajne nič zlé nehrozí, okrem toho, že sa nakazili istou modernou chorobou, na ktorú vás však doktor nevyšetrí – nutrichondriou.

Biznis zo samodiagnózy

Nutrichondria je definovaná ako posadnutosť vlastnou stravou a náchylnosť k samodiagnostikovaniu príznakov údajnej alergie či neznášanlivosti určitých potravín. Tento fenomén je denne k videniu ako medzi regálmi supermarketov, tak na jedálenských stoloch po celom svete.

Naše stravovacie zvyky ešte nikdy neboli tak konkrétne a vyberavé. Napríklad v minulom roku v Británii stúpol objem predaných potravín „bez niečoho“ – bez lepku, bez mliečnych produktov, bez potešenia z jedla – o približne 260 miliónov eur v porovnaní s rokom 2016. To predstavuje nárast o viac ako 40 percent, pričom v prieskumoch štvrtina obyvateľov Británie uvádza, že oni sami alebo niekto v ich domácnosti sa vyhýba v rámci všeobecného zdravotného štýlu nejakej ingrediencii alebo ingredienciám.

Takmer polovica všetkých dospelých však zachádza ešte ďalej a tvrdí, že má nejakú formu potravinovej alergie či neznášanlivosti, avšak len 15 percent z nich podstúpilo zdravotné testy, ktoré by toto podozrenie potvrdili.

Nie sú snáď naše telá v 21. storočí schopné zvládnuť konzumáciu ingrediencií, ktoré sme jedli celé tisícročia? Alebo z nás móda vyraďovania toho či onoho z jedálnička urobila nutrichondry?


Mohlo by vás zaujímať: Bezlepková či bezlaktózová diéta módnym výstrelkom? U niektorých ľudí to je tak


Bezlepková diéta aj bez testu

Pokiaľ ide o jednu z najbežnejšie spomínaných potravinových neznášanlivostí, podľa niektorých prieskumov až štvrtina opýtaných uvádza, že je precitlivená až alergická na lepok, hoci si túto skutočnosť nikdy nenechali medicínsky potvrdiť. Lepok je pritom jeden z najbežnejšie konzumovaných proteínov na svete; vyskytuje sa v pšenici, žite a jačmeni.

Jednou z takýchto ľudí bola po nejakú dobu aj Haley Wallbanková, učiteľka z Londýna, ktorá vylúčila lepok zo svojej stravy v snahe zbaviť sa pocitov letargie a problémov so spánkom. Vo veku 52 rokov narazila na blog Gwyneth Paltrowovej a rýchlo ju očarila vízia zdravia, ktoré jej životný štýl propagovaný touto americkou herečkou ponúkal. Kúpila si bezlepkovú kuchárku Paltrowovej nazvanú It’s All Good (Všetko je to dobré), a rovnako ako mnoho ďalších ľudí presvedčila samu seba, že neznáša lepok.

„Prežívala som na fazuli a bezlepkových cestovinách, čo bolo nechutné, ale Gwyneth mi bola vzorom. Jej život mi pripadal tak žiarivý a úžasný, zatiaľ čo ja som sa cítila lenivá a bez motivácie,“ spomína teraz 57-ročná Wallbanková.

Ale aj keď vyradila z jedálnička všetky potraviny odporúčané v kuchárke, žiadne účinky – nieto výhody – nového ultrastriktného životného štýlu sa nedostavili. „Pripadala som si, akoby som čakala na autobus, ktorý nikdy nepríde,“ vyhlásila. „Ale aj keď som sa nemohla dostať tam, kam som chcela, stále som sa presviedčala, že od budúceho týždňa alebo mesiaca sa už budem cítiť lepšie.“


Máte skúsenosti s nutrichondriou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK, The Sunday Telegraph
Odporúčame