Obličky sú čističkou nášho tela: Postarajte sa, aby fungovali naplno

Obličky

thinkstockphotos.com

Obličky možno nie sú natoľko populárny orgán ako napríklad srdce, ich funkcia v organizme je však podstatná. Majú vplyv na zdravie ďalších orgánov a preto sa oplatí venovať ich zdraviu patričnú pozornosť.

Ochorenia obličiek postihujú celosvetovo až 500 miliónov ľudí. Tí ich však často vnímajú iba ako orgán potrebný pri tvorbe moču, a to, že majú v tele mnoho ďalších nenahraditeľných funkcií si neuvedomujú. Zníženie funkcie obličiek má však vplyv na celý organizmus a zasahuje aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Je častou príčinou srdcovocievnych chorôb, zvyšuje krvný tlak, spôsobuje anémiu, infekcie, ochorenie kostí, zvyšuje hladinu cholesterolu a spôsobuje aj ďalšie zdravotné problémy. ,,Ochorenia obličiek sú časté. Sú to zväčša ťažké ochorenia, no sú liečiteľné, ak sa diagnostikujú včas,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti Viera Spustová. 


Mohlo by vás zaujať: Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať


Piť málo sa nevypláca…

Ako ďalej upozornil hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre nefrológiu Martin Demeš pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Pri nedostatku tekutín sa obličky snažia udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú toxické látky, ktoré by sa inak z tela vylúčili. Nedostatok vody tiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov.

…ale všetko s mierou

Dodržiavať pitný režim však neznamená, že každý človek musí denne vypiť tri či dokonca päť litrov vody. Ako uviedol Demeš, niekedy platí, že menej je viac a pri dopĺňaní tekutín treba brať ohľad na hmotnosť, vek, pohlavie, podnebie či teplotu vzduchu, ako aj zloženie jedálnička, zdravotný stav či fyzickú aktivitu. Podľa odporúčaní Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, ktorý zohľadňoval mierne európske podnebie a mierny stupeň fyzickej záťaže, by mal dospelý zdravý muž denne prijať asi dva a pol litra tekutín a žena asi dva litre. Nikto by však nemal zabúdať na to, že asi 20 percent potrebných tekutín sa do tela dostane zo stravy. 


Zakúpte si na fitlekaren.sk výživové doplnky na doplnenie sodíka, draslíka a ďalších dôležitých prvkov


Primeraný príjem sodíka a draslíka

Aby obličky dokázali z organizmu odstraňovať prebytočnú vodu, potrebujú správny pomer sodíka a draslíka v tele. Strava s vysokým obsahom soli môže túto rovnováhu narušiť, zabráni obličkám správne vykonávať ich funkcie, čo ďalej vedie k vzniku vysokého krvného tlaku. Ten zaťažuje obličky a vzniká bludný kruh, ktorý môže viesť až k zlyhaniu obličiek. Vysoký príjem soli zvyšuje množstvo bielkovín v moči, čo je hlavný rizikový faktor poklesu obličkových funkcií a teda aj vzniku obličkových i srdcovocievnych ochorení. Dospelý zdravý človek by mal denne prijať maximálne päť až šesť gramov soli. 

Keď obličky zlyhávajú

Pacienti so zlyhávaním obličiek si musia príjem tekutín strážiť dôslednejšie, ako zdraví ľudia. Ak im obličky čiastočne fungujú a pacient ešte močí, môže denne prijať objem tekutín zodpovedajúci množstvu vyprodukovaného moču za 24 hodín a asi 600 mililitrov, ktoré vylúči inak ako močom, napríklad pri dýchaní, stolicou či kožou. Ak už pacient nemočí vôbec, musí obmedziť príjem tekutín na také množstvo, ktoré dokáže vylúčiť inak, teda iba 500 až 600 mililitrov denne. Ak človek prijme viac tekutín, ako je schopný vylúčiť, prebytočná voda sa môže hromadiť v pľúcach či brušnej dutine a spôsobiť dýchacie, tráviace a pohybové ťažkosti, vysoký krvný tlak či zlyhanie srdca. 


Mohlo by vás zaujať: Obličky čistia litre vašej krvi denne: Ako sa o ne starať a predísť ich zlyhaniu?


Problém pre budúce matky

Ochorenia obličiek sú tiež častou príčinou toho, že ženy nemôžu otehotnieť alebo po otehotnení nedokážu dieťa donosiť. ,,Mladé ženy túžia po materstve, no vzhľadom na svoje chronické ochorenie obličiek majú obavu počať. Obava lekára je taktiež prirodzená. Pre chorú ženu je tehotenstvo námahou, ktorá môže byť spúšťačom choroby, alebo sa môže podieľať na aktivácii choroby v pokojnej, stabilizovanej fáze,“ poznamenal Demeš. Konečné rozhodnutie je podľa neho na budúcich rodičoch. Pre zníženie rizika straty funkcie obličiek alebo počatého dieťaťa je nutná spolupráca nefrológa s gynekológom, ale aj s oboma partnermi. ,,Pri dobrom naplánovaní počatia a primeranej starostlivosti v tehotenstve je výsledok podobný matkám, ktoré choré obličky nemajú. Dosiahnutie úspešného konca je potom jednou z najkrajších odmien pre rodičov aj lekárov,“ dodal Demeš.

Svetový deň obličiek

Na riziko ochorenia obličiek každý rok uozorňuje Svetový deň obličiek. Cieľom toho tohtoročného bolo zvýšiť informovanosť verejnosti o funkciách obličiek, ich ochoreniach, rizikových faktoroch vzniku chorôb, potrebe včasnej diagnostiky, liečby a prevencie. Lekári pri tejto príležitosti tiež vyzvali ľudí, aby začínali každý deň pohárom vody a ponúkli ho aj iným. Svetový deň obličiek pripadol tento rok na 12. marca, pričom jeho mottom je: Zdravé obličky pre všetkých.


Mali ste už niekedy problémy s obličkami? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA
Odporúčame