Ochráňte svoj domov pred neželanou návštevou: Ktorý alarm je ten pravý?

alarm

sxc.hu

Najmä pred letnou dovolenkou čoraz viac ľudí premýšľa, ako zabezpečiť svoj domov pred vlámaním v čase svojej neprítomnosti. Problémy so zlodejmi a vandalmi však riešia aj chalupári, ktorý majú svoje víkendové chaty postavené na samote. Viete, aké elektronické zabezpečovacie systémy ponúka súčasný trh? Poradíme vám, ako sa v nich zorientovať a podľa čoho sa pri samotnej kúpe rozhodnúť.

Pokiaľ sa chystáte odísť na viac dní z bytu alebo domu, alarm nemusí byť to jediné, na čo budete z hľadiska bezpečnosti myslieť. Veľmi praktické je osvetlenie s priestorovými senzormi v blízkosti vchodových dverí. V prípade, že sa večer vraciate domov, poľahky nájdete kľúč a odomknete si. Zlodeja však nečakané svetlo môže natoľko prekvapiť, až radšej vezme nohy na plecia. Zaujímavým riešením je tiež inteligentný časový spínač, ktorý v určitých intervaloch zapne televíziu, hudbu či svetlo. Vďaka tomu váš byt zvonka pôsobí, akoby sa v ňom práve niekto nachádzal.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete sa zbaviť zápachu od cigariet? Tieto triky určite zaberú!


Ak zvažujete kúpu zabezpečovacieho pomocníka, na výber máte z dvoch variantov: drôtový alebo bezdrôtový. Prvá možnosť sa oplatí najmä v prípade, že dom ešte len staviate a nemáte hotové stierky na vnútorných stenách. Samotnú stavbu je vhodné chrániť pred vykradnutím už len kvôli uskladnenému náradiu. Potrebné je však natiahnuť káble, čo v hotových nehnuteľnostiach býva problém. Riešením môže byť kabeláž prekrytá lištou, tá však nepôsobí príliš esteticky. Bezdrôtová verzia ponúka väčšie pohodlie, no opatrnosti v tomto smere nikdy nie je dosť.

Odborníci tiež upozorňujú na dôležitosť zabezpečenia dverí a okien. Práve to sú totiž cesty, ktorými sa vlamači dostávajú do objektu. Vhodné môžu byť magnetické kontakty či detektory rozbitia skla.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


Bezdrôtový alarm

Prináša so sebou množstvo výhod, ktoré sú obrovským lákadlom už na prvý pohľad. Najlacnejšie výrobky tohto typu totiž kúpite už od trinástich eur. Výrobcovia však udávajú aj mnohé ďalšie prednosti:

  • nenáročná inštalácia bez hrubých zásahov do stavby – obyčajne postačí jedna vyvŕtaná diera s hmoždinkou
  • zavedenie a spustenie je veľmi rýchle
  • vzhľad steny nie je narušený kabelážou
  • alarm je možné odinštalovať v prípade sťahovania
  • manipulácia je veľmi jednoduchá – diaľkovým ovládačom
  • životnosť batérií v alarme sa odhaduje na rok a viac

Ak sa rozhodnete pre tento typ zabezpečovacieho zariadenia, dobre otestujte jeho funkčnosť a starostlivo si uschovajte doklad o kúpe. Tie najlacnejšie sú totiž len detektorom pohybu, ktorý pracuje na princípe infračerveného snímača. Inštaluje sa do výšky asi dvoch metrov, pričom disponuje pomerne širokým uhlom záberu aj dosahom (5-8 metrov). Skúsenosti pána Štefana (45) však pozitívne nie sú: „Bezdrôtový alarm mi priniesol syn z Veľkej Británie. Po rozbalení som ho vyskúšal a fungoval. Po tom, čo syn odletel nazad do Anglicka, som ho namontoval. Alarm sa aktivoval, no na pohyb nereagoval. Po čase sa zapol a rovno vypol. Je nefunkčný.“ Jednou z nevýhod je aj pomerne vysoká šanca falošného poplachu. Ak chcete zvýšiť istotu oprávneného poplachu, zvoľte dvojelementový alarm, ktorý kontroluje pohyb v dvoch rozdielnych výškach. Aspoň sčasti minimalizujete riziko falošného poplachu (aj keď zviera skákajúce po nábytku ho ešte vždy môže náhodou spustiť).


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať alebo predávať byt? Takto zistíte jeho cenu!


Drôtový alarm

V závislosti od toho, akú nehnuteľnosť potrebujete zabezpečiť sa, pochopiteľne, pohybuje aj cenová relácia. Je totiž rozdiel, či systém montujete do jednoizbáku na sídlisku alebo do luxusnej rezidencie. Každý systém má však ústredňu, ktorá vyhodnocuje signály z jednotlivých detektorov a rozhoduje o spustení poplachu. Vypnúť ju možno buď diaľkovým ovládačom, častejšie však zadaním kódu na klávesnici. V opačnom prípade sa spustí jedno alebo z viacerých poplachových zariadení:

vnútorné sirény – na odplašenie páchateľa

vonkajšie sirény – na upozornenie okolia

GSM komunikátor – informuje samotného majiteľa

pult centralizovanej ochrany – služba, ktorá za pravidelný mesačný poplatok zalarmuje špecializovanú agentúru (cena pre SBS cca 20 eur mesačne)

Mimoriadnu pozornosť pri výbere systému venujte samotným detektorom. Najdôležitejším je magnetický detektor, ktorý odhalí otvorenie dverí. Na výber však máte tiež pohybový, požiarny (dymový), detektor rozbitia skla či infrapasívny detektor. Ešte pred inštaláciou je vhodné zistiť, či firma, ktorá vás má chrániť, má Licenciu na poskytovanie technických služieb na ochranu majetku a osôb. Taktiež by ste mali funkčnosť systému každý rok preverovať.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame