Odbúrajte únavu pri práci či počas cvičenia: Pustite si tú správnu hudbu

Žena so slúchadlami

freedigitalphotos.net

Chcete zhodiť kilá navyše a chudnúť čo najefektívnejšie? Alebo potrebujete čo najlepšie využiť svoje sily pri ťažkej fyzickej práci? V tom prípade nezabudnite na hudbu. Nielen že vám čas rýchlejšie ubehne, ale budete sa cítiť aj menej unavení. Potvrdzuje to aj najnovší výskum vedcov v Inštitúte Maxa Plancka.

Hudba skutočne znižuje svalové napätie a stres vznikajúci pri intenzívnej telesnej činnosti. Dobre to vedia tí, ktorí robia jogging so slúchadlami na ušiach, ale teraz to vedecky potvrdila štúdia tímu vedcov z Inštitútu Maxa Plancka pre biofyzikálne chémiu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte náročnú prácu a zmáha vás únava? Guarana povzbudí na tele aj na duchu


Hudba ako povzbudzovač

Na rozdiel od toho, čo sa doteraz predpokladalo len hypoteticky, nás hudba nielen psychicky uvoľňuje pri stresujúcej práci a uľahčuje nám ju, ale tiež pomáha nášmu organizmu znižovať únavu, napísal taliansky denník La Repubblica.

Tieto výsledky ponúkajú nečakané perspektívy ohľadom využitia hudby pre terapeutické účely. Vedci testovali fyzické reakcie skupiny účastníkov štúdie pri sérii cvičení. Sledovali ich metabolické reakcie, ako je zvýšená spotreba kyslíka a zmeny svalového napätia. Získané informácie umožnili konštatovať, že cvičenie vykonávané za počúvania hudby zaťažuje telo menej než gymnastika bez zvukovej clony.

Ľudí testovali viacerými spôsobmi

Experti uskutočnili celú sériu testov, pri ktorých boli použité tri rôzne metódy. Pri jednom z prvých experimentov traja účastníci štúdie iba pasívne počúvali hudbu, ktorú im prehrávali. Pri ďalšom experimente vedci pripravili svoje prístroje tak, aby hudba začala hrať vždy, keď účastníci štúdie začali cvičiť. Sledovaná skupina tak pri cvičení vytvárala hudbu interaktívne. Vedci merali údaje týkajúce sa ich metabolizmu ako zvýšená spotreba kyslíka a zmeny svalového napätia. Zároveň sa účastníkov štúdie pýtali, ako subjektívne pociťujú únavu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Psychiater radí: Tipy, ako eliminovať stres a udržať sa v dobrej pohode


Blues či gospel ku kopaniu na záhrade

Pri výskume vyšlo najavo, že sa väčšina sledovaných domnievala, že vynakladala na cvičenie menej námahy, keď počúvala hudbu. Štúdia tiež naznačila možnosť spojenia niektorých hudobných žánrov, ako je blues alebo gospel, s ťažkou fyzickou prácou. „Preto si otroci pracujúci na bavlníkových plantážach pri práci spievali. Keď väzni v reťaziach lámali v baniach kameň, spievali si a prenášali zvuky práce do svojej hudby. Ak športovci chcú dosiahnuť maximálny výkon, nechávajú sa viesť hudbou,“ uvádza sa v štúdii.

„Tieto výsledky sú významným krokom vpred, pretože nám pomáhajú pochopiť terapeutickú moc hudby. Navyše veríme, že môžu mať významný vplyv na náš spôsob chápania úlohy hudby v utváraní ľudskej spoločnosti. Hudba činí fyzickú námahu menej únavnú,“ zdôraznil jeden z autorov štúdie Thomas Fritz.


Zvyknete pri práci alebo fyzických aktivitách počúvať hudbu? Pomáha vám pri odbúraní únavy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame