Odchod do dôchodku môže dať manželstvu zabrať: Ako ho zvládnuť v pohode?

Pár

thinkstockphotos.com

Mnoho ľudí, ktorí žijú v dlhoročnom a šťastnom manželstve, verí, že ich partner odíde do dôchodku v rovnakom čase ako oni a že si ho budú užívať spoločne. Pravda je však taká, že len veľmi málo manželov ide do dôchodku v rovnakom čase a tu nastávajú rozpory. Každý môže mať inú predstavu o tom, ako prežiť oddych v starobe – niekto sa chce venovať viac vnúčatám, iný zase záhrade či iným záľubám.

Komunikácia je základ

Na dôchodok sa pripravujeme finančne, no zabúdame na emocionálnu prípravu. Partnerom, ktorí jasne nepomenujú svoje túžby, nádeje ale i obavy z budúcnosti, hrozí obrovský konflikt. Odchod do dôchodku predstavuje významnú zmenu v manželstve a táto zmena je často stresujúca. Ukončiť kariéru, najmä takú, ktorá bola uspokojujúca, je závažný životný prechod. Spolu so závratnými otrasmi životného štýlu môže prichádzať aj pocit prázdnoty či nenaplnenia. Človek tak potrebuje aj istý čas na smútenie a vyrovnanie sa s novou situáciou.

Ženy problém väčšinou nemajú…

Muži a ženy odchod do dôchodku vnímajú odlišne, dokonca aj v prípadoch, keď mali dlhodobú a úspešnú prácu. Pre ženy je ukončenie pracovného pomeru menej traumatizujúce, pretože často zvládajú robiť viac vecí naraz a práca je iba jedným z aspektov, ktoré napĺňajú ich životy. Samozrejme, neznamená to, že ženy sa s touto situáciou vždy vyrovnávajú ľahšie. Pocity osamelosti sa dostavujú najmä u žien, ktoré nemajú vnúčatá, ktorým by mohli venovať svoj čas a energiu. Ženy zároveň prejavujú oveľa viac úzkosti a obáv o svojich manželov po tom, ako odídu do dôchodku.


Mohlo by vás zaujať: Šťastná jeseň života: 6 tipov, ako ju môžete mať aj vy


…ale muži áno

Muži sa vo všeobecnosti tešia na životné obdobie, kedy sa budú môcť venovať výhradne svojim záľubám. Často si však neuvedomujú, že berú prácu ako najdôležitejšiu súčasť svojho života. Preto mávajú pocity menejcennosti, keď už viac nie sú hlavnými živiteľmi rodiny. Dokonca sa to u nich môže prejaviť fyzickými symptómami ako sú depresie, bolesti hlavy, žalúdočné vredy, vyrážky a iné príznaky stresu.

Celý deň spolu

Len málo manželských párov je pripravených na množstvo času, ktoré budú tráviť spolu. Problémy mnohých párov začínajú vtedy, keď zistia, že o svojom dôchodku majú rozdielne predstavy a iba sa zhoršujú, keď sa o tom spolu nerozprávajú. Pre niekoho predstavuje dôchodok čas na nové dobrodružstvá, posilnenie vzťahov s blízkymi a milovanými alebo objavenie nového zmyslu života. Pre iných to zase znamená oddych, relax a záľuby.


Mohlo by vás zaujať: Práca popri dôchodku: Poskytne príjem navyše a pomôže aj psychike


7 tipov, ako prežiť dôchodok ako pár

Či už sú plány vášho partnera rovnaké ako vaše, alebo totálne odlišné, tieto návrhy vám pomôžu udržať šťastnú a vyrovnanú domácnosť.

1. Doprajte si dosť času, aby ste sa prispôsobili novej situácii. Nemusíte okamžite spraviť všetko, čo ste si naplánovali. Majte jeden s druhým trpezlivosť, hlavne ak máte odlišný denný režim.

2. Povedzte nahlas, ak chcete robiť niečo, čo váš partner nie. Ak ste sa vždy zvykli prispôsobovať, nikdy nie je neskoro to zmeniť.

3. Zostaňte v kontakte s vonkajším svetom – začnite chodiť do jazykovej školy, staňte sa členom nejakého klubu, dobrovoľníkom alebo sa venujte komunite.

4. Rozdeľte si starostlivosť o domácnosť. Ak váš partner predtým nevykonával žiadne domáce práce, navrhnite mu, aby prebral časť vašich povinností, ktoré už nezvládate.

5. Buďte aktívni. Cvičte, športujte, choďte do fitka a začínajte deň prechádzkou – spoločne. Čo je dobré pre vaše zdravie, môže byť aj pekným rituálom.

6. Ubezpečte sa, že máte dostatok času sami pre seba a rešpektuje režim toho druhého.

7. Plánujte, ale nepreháňajte to. Nechajte priestor aj na spontánne a neočakávané veci, ktoré váš partnerský život neraz obohatia viac. 


Myslíte si, že ste pripravení na odchod do dôchodku? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame