Odporúčaná spánková výbava

dvojica

Shutterstock.com

Spať ako dudok, ako drevo, ako zabitý. Ak patríte medzi tých, ktorých tieto prirovnania len podráždia, pretože sa vás netýkajú, zapamätajte si, čo patrí do povinnej spánkovej výbavy.

  • večer chodievajte spať podľa možnosti v rovnakom čase a podobne v konkrétnu hodinu aj vstávajte, vrátane víkendov
  • niekoľko hodín pred spaním nepite kávu, čierny ani zelený čaj, kolové nápoje, nejedzte ťažké jedlá, nepozerajte napínavé filmy, alkohol zvyšuje riziko prebúdzania!
  • pred spaním miestnosť dôkladne vyvetrajte, teplota by sa mala pohybovať okolo 18-19 stupňov Celzia
  • pred spánkom je ideálna večerná prechádzka alebo teplý kúpeľ
  • v posteli nepracujte a nepozerajte z nej televíziu
  • ak do 20 minút od zaľahnutia do postele nezaspíte, vstaňte a venujte sa nenáročnej aktivite, do postele sa vráťte, až keď pocítite ospalosť

Nespavosti sa odborne hovorí insomnia a týka sa nielen ťažkostí so zaspávaním, ale aj dĺžky, prípadne intenzity spánku. Nevyspatosť neznamená len únavu a nedostatok energie, ale aj podráždenosť, problém sústrediť sa či oslabenie pamäti. Dlhodobé problémy so spánkom so sebou prinášajú ďalšie zdravotné ťažkosti v podobe zvýšeného krvného tlaku, oslabenej imunity, porúch srdcového rytmu, libida, atď.

Krátkodobú nespavosť zažil takmer každý. V súčasnosti je jej najčastejšou príčinou najmä stres, ďalej obavy, predráždenosť vyvolaná nadmernou konzumáciou kofeínu či nikotínu, sledovanie napínavého filmu v televízii, zmena časového pásma pri cestovaní, bolesť, zlý zážitok a podobne.  Stres, ak je dôvodom nespavosti, by mal byť vždy len dočasný. Niekedy sa však stáva, že človek je neschopný prispôsobiť sa zmenám vo svojom živote a problémom, ktoré so sebou prináša. Vybuduje si tzv. psychofyziologickú nespavosť, akúsi „naučenú neschopnosť zaspať“, za ktorej pretrvávanie je zodpovedný sám, hoci si to neuvedomuje. Myšlienka, ktorá vznikne za určitej nepriaznivej situácie, že určite nezaspí, sa uňho zakorení a automaticky ho prenasleduje. Ak sa taký človek naučí usínať s liekmi na spanie – hypnotikami, jeho nespavosť sa komplikuje aj možným vznikom závislosti od nich.

V náročných situáciách môže byť pomôckou aj Sédatif PC. ,,Je to prírodný liek, ktorý sa tradične používa pri úzkostných stavoch, podráždenosti, poruchách spánku. Dokonca je vhodný aj pre tehotné či dojčiace ženy, ktorým sa takisto počítanie ovečiek nevyhýba,“ vysvetľuje MUDr. Richard Wagner z Bratislavy. Jeho veľkou výhodou je fakt, že je na rozdiel od mnohých iných protiúzkostných liekov nenávykový a neutlmuje. Je to odporúčaná výbava pre každého, kto o dobrom spánku len sníva. Sédatif PC obsahuje šesť účinných  látok a balenie vám vydrží až 10 dní.

Sédatif PC

Hlavné príčiny nespavosti

psychické: stres, predráždenosť, depresia, úzkosť, mánia a iné psychiatrické problémy

fyzické: chronické ochorenia pľúc a priedušiek, srdcové choroby, tráviace ťažkosti, syndróm nepokojných nôh, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, nadmerne aktívna štítna žľaza, bolesť

vonkajšie: svetlo, hluk, teplo, chlad, nepohodlná posteľ, nepokojne spiaci partner

iné: alkohol, vedľajšie účinky niektorých liekov, abstinenčné príznaky po užívaní benzodiazepínov (návykové lieky na spanie), pásmová choroba, práca na zmeny

SÉDATIF PC® je homeopatický liek, tradične používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku.

Zdroj: Shutterstock.com, Shutterstock.com, PR článok
Odporúčame