Dobrá správa pre onkologických pacientov: Tieto štyri nové lieky vám preplatia zo zdravotného poistenia!

doktor drží v ruke lieky

Dajte si lieky predpísať včas (Zdroj: Freepik/freepik)

Kyprolis, Alunbrig, Keytruda a Phesgo – tieto onkologické lieky sa budú po novom preplácať z verejného zdravotného poistenia. Preplácanie schválila kategorizačná komisia na októbrovom zasadnutí. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Schválených bolo viacero liekov

Viaceré z týchto liekov sa dosiaľ uhrádzali cez tzv. výnimkový režim. „Bolo teda na posúdení zdravotnej poisťovne, či daný liek pacientovi preplatí alebo nie. Po novom sa onkologickí pacienti dostanú k moderným liekom bez zbytočných časových či iných prieťahov,“ ozrejmil rezort.

Róbert Babeľa, štátny tajomník rezortu, konštatoval, že MZ od začiatku roka schválilo vysoké počty onkologických liekov do systému klasickej kategorizácie. „Ide konkrétne o 11 liekov, aj na indikácie rakoviny pľúc, prsníka, prostaty či chronickú leukémiu. Dokopy tak v tomto roku MZ SR posilnilo oblasť onkologickej terapie o 15 inovatívnych liekov a 19 nových indikácií,“ dodal.

Liek s názvom Keytruda je určený na liečbu rakoviny kože, Phesgo zas na liečbu rakoviny prsníka. Liek Alunbrig sa užíva pri pokročilom karcinóme pľúc, liek Kyprolis zase pri mnohopočetnom myelóme.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame