Otcovstvo vedome odkladáte na neskôr? Premyslite si to ešte raz

Otec

thinkstockphotos.com

Doteraz sa hovorilo v súvislosti s tehotenstvom najmä o dôležitosti matky. Predávajú sa preparáty pre ženy snažiace sa otehotnieť, aby mal plod od začiatku všetko, čo potrebuje. Teraz sa však ukazuje, že veľmi dôležitý pre zdravie potomka je nielen životný štýl matky, ale aj otca. A to vrátane konzumácie alkoholu či nezdravých jedál pred počatím. O pokročilom veku ani nehovoriac.

Otcovia, úplne rovnako ako matky, nesú zodpovednosť za zdravie deti pri narodení a potenciálne za zdravie novej generácie. Vyplýva to z nedávneho výskumu fyziológov a molekulárnych biológov z Georgetownskej univerzity zverejneného na serveri American Journal of Stem Cells. Podľa vedcov, ktorí analyzovali výsledky mnohých štúdií, má vek mužov pri počatí, rovnako ako ich životný štýl, vplyv na zdravotný stav ich detí.

Dôležitá je matka aj otec

,,Vieme, že výživa matky, jej hormonálny a psychický stav mení štruktúru orgánov, reakcie buniek a génovú expresiu,“ uvádza jedna z autoriek výskumu Joanna Kitlinská. ,,Náš výskum však naznačuje, že to isté platí aj pre otca. Ich životný štýl a ich vek sa odráža na molekulách, ktoré kontrolujú funkciu génov. Týmto spôsobom môže otec ovplyvňovať potomstvo nielen bezprostredne po narodení, ale aj pokiaľ ide o budúce generácie,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Medicínsky zázrak či nerozvážnosť? Tehotná babka (58) porodí vlastnú vnučku


S pribúdajúcimi rokmi riziko rastie

Vplyv má tiež vek otca. Nejde len o to, že sa stále častejšie stávajú matkami ženy vo veku babičiek. V Európe sme na vrchole pomyselného rebríčka: priemerný vek mužov, ktorí majú prvé dieťa, je 35,2 roka. Početné výskumy z posledných rokov spájajú vyšší vek otcov s vyšším počtom prípadov schizofrénie a autizmu u detí. Vedci zdôrazňujú, že od 25 rokov otca rastie riziko ochorenia detí schizofréniou výrazným spôsobom každých päť rokov a najvyššie je po štyridsiatom piatom roku. Po štyridsiatke je riziko autizmu u detí vyššie 5,7krát než u detí otcov vo veku do tridsať rokov. Vyšší vek otca je tiež spájaný s väčším sklonom ich potomkov k srdcovým anomáliám, poškodeniam svalstva a chrbtice, so zápalmi priedušnice a hltanu.

Výchova má plusy aj mínusy

Nejde len o fyzické zdravie. Vek otca ovplyvňuje aj psychický vývoj dieťaťa. ,,Vek rodičov, v tomto prípade otca, je zásadný v procese psychického vývoja detí,“ uvádza psychoterapeutka Simonetta Gentileová z kliniky Bambino Gesu v Ríme. ,,Otec vyššieho veku je uvedomelejší a prikladá väčší význam odovzdávaniu hodnôt a vedomostí. Na druhej strane však môže mať tendenciu k tomu, že dieťaťu venuje prehnanú starostlivosť, a to ho robí zraniteľnejším, menej schopným znášať frustráciu a psychické deprivácie detí a dospievajúcich, čo má svoj význam v procese zrenia dieťaťa. Skrátka otec, ktorý stelesňuje pravidlá, nakoniec nie je schopný ich aplikovať,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Pozor na alkohol a stravu

Vedci sa tiež zaoberali vplyvom toxických látok. Konzumácia alkoholu u otcov pred počatím môže negatívne ovplyvniť potomkov. Pozorovaný bol tiež vzťah medzi výživou a obezitou otcov a zdravím detí. Deti a vnuci mužov, ktorí sa v mladosti zdravo stravovali, majú menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb. S obezitou otcov sú spájané metabolické poruchy, cukrovka a obezita u detí a tiež vyššie riziko ochorenia nádoru mozgu.


V akom veku ste sa stali otcom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, La Repubblica
Odporúčame