Ovčie kiahne sa nevyhýbajú ani dospelým: Dá sa im nejako vyhnúť?

Pacient

photl.com

Kiahne. Možno si pomyslíte, že je to len detská choroba a vás sa to vôbec netýka. No ste na omyle. Kiahne sa vyskytujú aj v dospelosti a ich priebeh je v tomto veku ešte omnoho komplikovanejší. Ak si myslíte, že sa nimi už nemôžete nakaziť, pretože ste ich mali v detstve, asi budete prekvapení. Môže sa stať, že jeden človek ochorie na túto chorobu aj dvakrát.

Spôsobuje ich DNA vírus

Ak ste sa varicellou (lat. názov pre ovčie kiahne) nenakazili v detstve, nie ste pred nimi v bezpečí ani v staršom veku. Ide totiž o vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje herpetický DNA vírus VZV (Varicella-Zoster virus). Táto choroba je veľmi nákazlivá a prenáša sa dotykom, ale aj vzduchom. Navyše, človek sa infekčným pre okolie stáva 48 hodín pred výsevom prvej vyrážky a 4 – 5 dní po výseve poslednej. Takže nakaziť sa môžete celkom pokojne aj bez toho, aby ste o nich čo i len tušili vy, alebo ten, od ktorého sa infikujete.

Kedy sa šíri najviac?

Je síce pravda, že táto choroba ohrozuje najmä deti, no v bezpečí nie sú ani staršie generácie. Vírus varicelly postihuje najmä deti od 1 do 9 rokov, no ak ste mali šťastie a v tomto veku ste sa ním nenakazili, zostaňte v strehu. Vírus útočí najmä v zime a na jar, takže sa práve nachádzate v období, kedy sa mu darí najlepšie. Navyše, pravdepodobnosť, že ich po kontakte s chorým dostanete je až 90%-ná. Liečba je časovo náročná, jej dĺžka sa môže pretiahnuť až na mesiac, niekedy aj viac.


Mohlo by vás zaujímať: Svrbí vás celé telo a šúpe sa vám koža? Tu sú tipy na boj so zákernou psoriázou


Aj dospelých skolia horúčky a vyrážky

Skúsenosti s tým má aj 46 ročná Júlia: „Na bruchu sa mi objavili vodnaté pľuzgieriky, čomu som najprv nevenovala pozornosť. No keď nastúpili teploty a ja som zaľahla na tri dni do postele, vedela som, že to nebude len tak. Kiahne ma poriadne vydesili, už som nepočítala ani vo sne, že ich dostanem. Myslela som si, že je to výlučne choroba detí. Tri týždne som nemohla vyjsť z domu, pretože som bola samá bodka.“

Môžu sa kiahne objaviť aj dvakrát?

Vo všeobecnosti sa vie, že ak už človek raz ovčie kiahne prekonal, má na ne doživotnú imunitu. Toto tvrdenie však nie je celkom stopercentné, pretože vo výnimočnom prípade sa môžu kiahne objaviť u jedného človeka aj opakovane. To je však v praxi skôr málo pravdepodobné a veľmi vzácne.

Niekedy pomýli zlá diagnostika v detstve

Veľa krát sa stáva, že si človek myslí, že v detstve už kiahne prekonal a napriek tomu ochorie na varicellu v dospelosti.  Preskúmaním záznamov sa napokon zistí, že buď si to dotyčný len myslel, alebo boli jeho vyrážky v detstve identifikované ako kiahne, no pritom išlo o iné ochorenie. Vyrážky totiž môžu byť súčasťou, či sprievodným príznakom mnohých iných ochorení, ako napríklad infekcií, viróz, či alergických reakcií na lieky. Pre kiahne je typický najmä spôsob hojenia, kedy na mieste vyrážky vznikajú chrastičky.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovania nepodceňujte: Chránia deti, ale aj starších ľudí


V dospelosti hrozia komplikácie

Priebeh ovčích kiahní v dospelosti je oproti detstvu o niečo komplikovanejší. Niekedy je dokonca potrebná aj hospitalizácia. Postihnutý človek môže mať už navyše doživotne problémy s pásovým oparom. Vírus môže byť nebezpečný najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. Môže spôsobiť dokonca zápal mozgu, pľúc či pečene, alebo sekundárnu bakteriálnu kožnú infekciu, ktorá môže mať za následok výrazné jazvy po zahojení hnisavých vyrážok. Ovčie kiahne preto nemožno v nijakom prípade podceňovať a brať na ľahkú váhu.

Môžete sa dať zaočkovať

Ak patríte medzi ľudí, ktorí kiahne v detstve neprekonali a bojíte sa komplikácii v dospelosti, existuje pre vás ochrana. Môžete sa totiž dať proti ovčím kiahňam zaočkovať, pričom vakcína má asi 85 % – nú úspešnosť. Budete si ho však musieť uhradiť z vlastného vrecka a vyjde vás na približne 50,- Eur.


Prekonali ste už ovčie kiahne? Mali ste ich len raz alebo viackrát? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame