Palmový olej: Výborná potravina alebo ekologická hrozba?

Olej

freedigitalphotos.net

Palmový olej predstavuje finančne výhodné riešenie v oblasti domáceho varenia, ktoré z ekonomických dôvodov využívajú mnohí a inak tomu nie je ani v potravinárskom priemysle. Na druhej strane sa mu však vyčíta jeho zloženie a najmä ekologická stránka jeho výroby. Tak ako to s ním vlastne je?

Najlacnejší spomedzi olejov

Palmový olej je najlacnejší zo všetkých olejov, ktoré sa dajú konzumovať. Získava sa z palmy olejnej (Elaeis guineensis) a v Európskej únii patrí medzi najpoužívanejšie. Patrí mu až vyše 21% podiel z koláča spomedzi všetkých používaných olejov, čo znamená druhú priečku po repkovom oleji (39%). Slnečnicový olej sa umiestnil až na treťom mieste s podielom viac ako 15%.

Odborníci mu nefandia

Medzi odborníkmi sa tento olej neteší veľkej priazni, pretože obsahuje vysoké percento nenasýtených mastných kyselín, kvôli čomu má neblahý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a zdravie ciev. Ich množstvo je väčšie, ako v bravčovej masti (45-55%). Najväčší problém by však nebol v tom, teda ak ho nekonzumujete denne v prehnanom množstve a nekonzumujete len samé fritované a smažené jedlá.


Tiež by vás mohlo zaujať: Olivové oleje v našich obchodoch: Od top kvality majú poriadne ďaleko


Potravinárskym firmám jeho použitie vyhovuje

Najväčšie výhrady sa týkajú skutočnosti, že výrobcovia tento olej pridávajú takmer všade, práve kvôli jeho nízkej cene. Skutočnosť, že je v jedle prítomný, skrývajú pod všeobecný názov – rastlinný olej. A tak si nevieme jeho množstvo v potrave reálne skontrolovať. Nachádzať sa totiž môže v každom výrobku, ktorý má v obsahu uvedené označenie rastlinný olej. V roku 2015 by sa to ale malo zmeniť a firmy by mali začať palmový olej označovať presným názvom – skratkou RSPO.

Aký je jeho obsah?

Palmový olej je ľahko stráviteľný a obsahuje:

  • antioxidant – vitamín E
  • vitamíny: A, D, K
  • prírodné karotény
  • kyseliny: laurovú a palmitovú
  • nasýtené mastné kyseliny
  • koenzým Q10

Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Používa sa v kozmetike, aj potravinárstve

Palmový olej je tepelne dobre odolný a neprepaľuje sa ani pri vyšších teplotách. Navyše má príjemnú chuť. Vhodný je aj na pleť – dokáže ju udržať sviežu, mladú a zároveň ju dokáže aj zregenerovať a spomaliť jej starnutie. Palmový olej sa používa aj v kozmetických prostriedkoch, v mydlách či ako súčasť masážnych prípravkov. Jeho hlavné využitie je však najmä v oblasti potravinárstva. Stretnúť sa s ním môžete napríklad pri konzumácii chipsov, stolových olejov, margarínoch, sušienkach, čokoláde, instantných polievkach a mnohých iných potravinách.

Strácajú sa posledné dažďové pralesy!

Až 90% svetovej produkcie palmového oleja pochádza z Indonézie (Sumatra, Borneo) a Malajzie. A tam sa nachádzajú aj jedny z posledných dažďových pralesov planéty, zvané aj pľúca planéty. Palmy sa pestujú na rozsiahlych plantážach, na úkor pôvodných dažďových pralesov. A nielen na úkor nich. Ohrozené sú aj živočíchy – často aj ohrozené druhy (napríklad orangutany), ktoré v týchto pralesoch žili. Tie nedokážu žiť na plantážach a buď uhynú, alebo sú v lepšom prípade nútené migrovať, prichádzajú o svoj prirodzený domov a sú zabíjané. Dochádza tak ku nenávratným stratám a poškodeniu biologickej rozmanitosti. Jeho spotreba stúpa stále viac a viac, pretože sa využíva nielen v potravinárstve, ale aj ako biopalivo. To má paradoxne šetriť emisie skleníkových plynov, pritom sa však podieľa na ničení dýchacej sústavy planéty.


Používate palmový olej? Ktoré druhy olejov uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v našej diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame