Paríž za facku: Spoznajte mesto milencov tento rok aj vy!

Eiffelova veža

sxc.hu

Láka vás spoznávanie tých najkrajších európskych miest, boli ste už v mnohých, no na vašom zozname stále chýba Paríž? Túto chybu musíte bezpodmienečne napraviť. V dnešnej dobe sa stáva pomerne dostupnou destináciou vhodnou nielen na predĺžený víkend. Čo v Paríži vidieť a predovšetkým ako sa tam čo najvýhodnejšie dostať vám napovieme v nasledujúcich riadkoch.

Neustále pulzujúci

Toto mesto má viac ako 2 milióny obyvateľov. So svojimi predmestiami to je až vyše 10 miliónové mravenisko miestnych, prisťahovalcov a turistov. Neustály ruch, mnoho pamiatok, tisícky miest, uličiek či kaviarní, ktoré chcete objavovať. To všetko robí z tohto mesta jedno z najvyhľadávanejších na svete. Má mnoho prívlastkov. Bolo jedno z prvých v Európe s pouličným osvetlením. Doteraz sa vďaka všadeprítomným lampám a svetlám nazýva mestom svetla. Taktiež je to metropola zaľúbených. V každom ročnom období, no obzvlášť v čase Valentína tu narazíte na tisíce zamilovaných párikov v každom veku. Jedinečná atmosféra Paríža na vás dýchne doslova z každej uličky.

Čo všetko tu môžem vidieť?

O skvostoch tohto diamantu medzi európskymi mestami sa už popísalo mnoho. V tomto článku len v stručnosti pripomenieme niektoré najzaujímavejšie lokality.

Jedným z najväčších a najznámejších múzeí na svete je bezpochyby Louvre. Nájdete tu mnoho umeleckých predmetov, či drahocenný historický nábytok. Najznámejšia je ale viac ako 5 000 – ová zbierka najvýznamnejších svetových malieb. Vstupenka vás bude stáť približne 9,50 eur. Návšteva zámku vo Versailles spolu so vstupom do jeho jedinečných a prekrásnych záhrad vás vyjde na 21 eur, no stojí to za to. Navyše tu môžete stráviť celý deň a rozhodne budete mať čo obdivovať. Prehliadku národného múzea Musée d’Orsay v budove bývalej železničnej stanice si užijete za 8 eur, o euro viac zaplatíte za návštevu invalidovňe, Napoleonovej hrobky a vojenského múzea. Za prehliadku stojí aj slávny Víťazný oblúk či pýcha Paríža, Eiffelova veža. Na jej 1. a 2. poschodie sa môžete prejsť pešo, jedinečný výhľad vás vyjde na 4,50 eura. Ak použijete výťah, bude vás to stáť 8,10 eur. V prípade, že chcete mať celý Paríž ako na dlani, za vstupenku na 3. poschodie si pripravte ešte o 5 eur viacej.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Ako najvýhodnejšie do Paríža?

Možností máte viacero. Mnoho ľudí sa vyberie do Paríža autom, v tomto prípade si ale pripravte pevné nervy, pretože jazda niekoľko miliónovým mestom skutočne nie je pre každého. Ďalšou alternatívou je aj vlak, ten je však drahý a cesta trvá neprimerane dlho. My si preto detailnejšie posvietime na najpoužívanejšie druhy dopravy – autobusovú a leteckú.

Autobusom: Pohodlie vykúpené zdĺhavou cestou

V prípade autobusovej dopravy je vhodnejšie použiť niektorý z organizovaných zájazdov. Ak by ste sa do Paríža vybrali na „vlastnú päsť“, aktuálne vás spiatočný lístok z Bratislavy vyjde na nejakých 144 eur čo je pomerne dosť. Navyše cesta autobusom vás pripraví o takmer dva dni, ktoré môžete využiť aj inak.

Ak vám ale dlhé cestovanie nevadí, v ponuke cestovných kancelárií nájdete mnohé zájazdy do Paríža. Vo väčšine prípadov sa ceny takýchto zájazdov pohybujú na úrovni okolo 200 – 300 eur. Nájsť môžete samozrejme aj drahšie, všetko je o individuálnych preferenciách. Takýto zájazd trvá väčšinou 5 dní, prvý a posledný deň je vyhradený doprave. V cene máte ubytovanie na 2 noci a 2 krát raňajky. Takmer vždy je naplánovaná aj prehliadka mesta.

Ak teda chcete čo najmenej starostí a už dopredu pripravený program, toto je pre vás pravdepodobne najideálnejšia možnosť. Nebudete obmedzení ani množstvom batožiny, nakoľko cestovné kancelárie majú veľa krát limit nastavený na 25 kg pre osobu, čo na tých pár dní musí stačiť skutočne každému. Výhodné je sledovať aj zľavové portály – podobný zájazd tam môžete kúpiť aj za cenu 156 eur vrátane ubytovania a dopravy.


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Lietadlom: Rýchlo a lacno

Aj v tomto prípade sú pre vás pripravené rôzne zájazdy organizované cestovnými kanceláriami. Vzhľadom na pomerne vysokú cenu však nie sú pre každého. Takýto letecký zájazd vyjde totiž často krát na 400 až 500 eur. Výhodnejšou možnosťou je teda vlastný spôsob dopravy. Vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa už letecká doprava nepovažuje za zbytočný luxus.

Z Bratislavy sa do Paríža dostanete už za 2 hodiny, ušetrený čas určite budete mať ako využiť. Ceny leteniek ale závisia od ročného obdobia. Ako príklad sme pre vás našli začiatok septembra. Cena za spiatočnú letenku s odletom z Bratislavy 5. septembra podvečer a návratom 9. septembra popoludní vás vyjde na 68 eur. Ak vlastníte platobnú kartu preferovanú prepravcom, táto letenka vás vyjde len na 44 eur.

Dobré je sledovať aj akcie leteckých spoločností, vaša letenka vás môže vyjsť dokonca ešte aj na menej. Aj toto má však svoje mínusy. Ak chcete cestovať bez doplatkov, musíte sa zbaliť do príručnej batožiny. Pri takto krátkom výlete by to ale nemuselo byť veľkým problémom. Druhou nevýhodou je fakt, že z letiska to je do centra približne 90 km. Ak dokážete prehliadnuť tieto negatíva, lietadlo je pre vás ideálnou voľbou. Zostáva nám nájsť už len vhodné ubytovanie. Jeho cena záleží na polohe.

Nepotrpíte si na luxus a nevadí vám cestovanie do metra rýchlodráhou či metrom? V tom prípade nájdete hotely so spoločnou kúpeľňou v okruhu 25 km od centra za pomerne dobré ceny. V spomínanom termíne, teda na 4 noci sa ubytujete už za 60 eur na osobu. Za skromne vybavený hotel v centre mesta si na 4 noci popýtajú približne raz toľko. Samozrejme spomíname tie najlacnejšie alternatívy, nie je problém utratiť za ubytovanie stovky, čo dokonca tisíce eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte nad 55 rokov a chcete ísť lacno do Španielska? Prezradíme vám, ako!


Stojí mi to za to?

Rozhodne áno. Paríž, to nie je len mesto. Je to pulzujúce klbko chutí, zvukov, hudby, umenia a neopakovateľnej atmosféry. Nemusíte utratiť ani cent, len sa celý deň bezcieľne potĺkať uličkami, no aj tak vás Paríž dostane. Navyše, ako vidíte, dostať sa tam a nájsť si ubytovanie na predĺžený víkend sa dá už aj za nejakých 100 eur na osobu. Samozrejme doprava po meste, pamiatky a jedinečné kulinárske zážitky vás môžu stáť aj niekoľkonásobne viac, no všetko je len na vás. Spoznajte krásy Paríža s polovičkou, osamote, s rodinou či v kruhu priateľov. Ak si vás toto mesto podmaní, budete ním učarovaní po zvyšok života. Čo dodať na záver? Snáď len: šťastnú cestu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame