Päť dôvodov, prečo sa vyhýbať debatám o politike: Poznáte ich?

NRSR

SITA

S parlamentnými voľbami predo dvermi sa len málokto dokáže zdržať prezentácie svojho názoru na súčasnú politickú scénu. My vám však radíme, aby ste vo vašom vlastnom záujme túto tému z repertoára radšej vypustili. Ak už nie úplne, tak minimálne v okruhu ľudí, s ktorými si nie ste naozaj blízky a neviete, ako na vaše politické argumenty budú reagovať. A dôvodov je hneď niekoľko.

Dôvod číslo 1: Je to nevhodné

Ak zalovíte v pamäti, možno si spomeniete na zlaté pravidlo spoločenskej etikety, ktoré hovorí, že náboženstvo a politika sú v spoločenskej konerzácii niečo ako zakázané témy. Nie je vhodné sa na ne pýtať a už vôbec niekoho presviedčať o tom, že jeho názor je nesprávny. Ide jednoducho o citlivé a aj osobné otázky, ktoré hraničia s otázkou sexuálnej orientácie. Veď si len skúste predstaviť, čo by ste si pomysleli, keby s vami na plese začal niekto diskutovať o tom, prečo by ste mali prehodnotiť svoju sexuálnu orientáciu…

Dôvod číslo 2: Skončí sa to hádkou

54-ročný Štefan, ktorý pracuje ako personálny poradca a organizuje rôzne školenia zamerané na sebaprezentáciu je obyčajne celkom pokojný a vyrovnaný človek. Keď však príde reč na politiku, nespoznáva sám seba: Minule na rodinnom stretnutí sme sa rozrečnili na tému blížiacich sa volieb a ja som spočiatku pokojne hovoril o tom, koho a prečo pôjdem voliť. Napriek tomu, že si o sebe myslím, že som človek, ktorý zvláda argumentáciu a málokedy zvyšuje hlas, naša zprvu umiernená debata skončila tak, že sa dodnes so švagrom nerozprávam,“ spomína na nepríjemnú skúsenosť, akú máte možno aj vy. Politika je totiž témou, ktorá dokáže rozhádať celé rodiny, partnerov i najlepších kamarátov a pri ktorej sa i utiahnutí ľudia menia na zúrivých obhajcov svojich politických názorov. A pritom, keď sa na to pozriete z opačnej strany, myslíte, že naši politici by sa rovnako zapálene bili za vás? Nie? Tak potom asi nemá zmysel ničiť si kvôli nim vzťahy s blízkymi ľuďmi.


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 top piesní na upokojenie: Relaxujte pri nich aj vy


Dôvod číslo 3: Pokazíte každý večierok

Pokiaľ nejde o predvolebné stretnutie sympatizantov strany alebo o posedenie v domove dôchodcov, ktorí zdieľajú záľubu v nadávaní na papalášov, je téma politika zaručeným zabijakom príjemnej zábavy. Svoje by o tom vedela povedať aj 43-ročná Jana, ktorá sa túto tému rozhodla na firemnom večierku použiť na prelomenie ľadov v konverzácii s novými kolegami: „S kamarátkou sa v politike veľmi nevyznáme a zaujímalo nás, aké preferencie majú naši kolegovia. Aj sme chceli nazbierať nejaké informácie, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie pri voľbách, ale hlavne sme chceli trochu rozprúdiť viaznúcu konverzáciu. Netušili sme ale, ako sa naši páni pri tejto téme rozvášnia. Bohužiaľ sa ich vášeň nasmerovala iba na boj za svoju pravdu a o nejakom tancovaní, či normálnej zábave už následne nemohla byť ani reč,“ hovorí znechutene a dodáva, že téma politika vzťahy v kolektíve rozhodne neutužila.

Dôvod číslo 3: Budete frustrovaní

Hlavným dôvodom hádok a potýčok týkajúcich sa politiky je, že väčšina ľudí sa so svojimi politickými názormi príliš stotožňuje, nedokáže pokojne akceptovať odlišný postoj a má tendenciu vnucovať okoliu svoju pravdu. To však v podstate nie je možné.  Politické presvedčenie, ktoré sa v človeku formuje celé roky a má naň vplyv tisíc faktorov,  totiž nie je niečo, čo sa dá človeku len tak ľahko „nahovoriť“.  Kto sa do tohto zápasu pustí, má už vopred prehrané. Politika predsa nie je exaktná veda a na každý argument sa dá nájsť protiargument – všetko je teda iba o tom, kto dlhšie vydrží s presviedčaním. Tento zápas nakoniec aj tak nebude mať žiadneho víťaza ale iba frustrovaných „protihráčov“.


Tiež by vás mohlo zaujať: Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!


Dôvod číslo 5: Je to nezdravé

Hnev, frustrácia a vnútorné napätie spôsobené zapálenou debatou o politike má okrem iného neblahé účinky aj na váš organizmus. V dôsledku stresu, ktorému ste pri hádke o najvhodnejšom volebnom kandidátovi vystavení,  vám takmer určite stúpne krvný tlak a s tým súvisia problémy ako bolesti hlavy, nevoľnosť ale v extrémnych prípadoch aj srdcový infarkt či mozgová príhoda. No uznajte, stojí vám to všetko za to?


Aké skúsenosti s debatami o politike máte vy? Dokážete si zachovať chladnú hlavu, alebo ani veľmi nie? Ako reagujete, keď niekto vybuchne? Podeľte sa o svoje tipy v diskusii aj s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: SITA, SITA, Viktória
Odporúčame