Krásne chodidlá ako od pedikérky? Stačí 5 krokov a môžete ich hrdo ukazovať

Chodidlá

Krásne chodidlá ako od pedikérky môžete mať aj vy (Foto: GettyImages)

Kým si nohy obúvame do čižiem, mokasín či tenisiek, chodidlá veľmi neriešime. To, ako vyzerajú, si väčšinou uvedomíme až vtedy, keď sa začne blížiť sezóna sandálov.

Ak chcete, aby boli vaše päty v lete hladké a jemné a nechty dokonale upravené, skúste dodržať nasledujúcich 5 krokov. Zvýšená starostlivosť sa vám vyplatí a chodidlá budú pripravené nielen na sandále, ale aj chôdzu naboso.

1. Najskôr svojim nohám doprajte relaxačný kúpeľ

Ten nohy príjemne uvoľní a odstráni z nich ťažobu a napätie. Pokožku krásne zmäkčí a tým ju pripraví na ďalšie ošetrenie. Ideálne je pridať do vody esenciálne oleje alebo iné zložky, ktoré účinok relaxačného kúpeľa ešte zvýraznia. Napríklad soľ z Mŕtveho mora je známa svojimi liečivými účinkami, siahnuť ale môžete aj po epsomskej, kalifornskej či hamalájskej soli, ktoré bývajú obohatené o aromaterapeutické esenciálne oleje.

Ak postup nie je uvedený na obale, približne dve polievkové lyžice soli rozpustite v teplej až vlažnej vode, urobte si pohodlie a nohy si máčajte 20 – 30 minút. Soľ nasiakne vlhkosť, vaša koža zmäkne, a okrem toho sa naštartuje aj prekrvenie a zmiernia sa prípadné opuchy. Okrem soli môžete na striedačku do kúpeľa pridávať vitamín E, olivový olej či zelený kaviár.

2. Po kúpeli prichádza na rad píling

Odstráni odumreté bunky z povrchu kože a nohy budú hladké a hebké na pohľad aj dotyk. Na trhu je dnes dostatok rôznych pílingov s rastlinnými extraktmi, minerálmi a inými účinnými zložkami, stačí si len vybrať. Mnohé majú vyhladzujúci účinok a okrem odstránenia suchej a zrohovatenej kože dokonca pôsobia aj proti poteniu nôh. Veľmi jednoducho si ho však môžete pripraviť aj doma: stačí zmiešať dve lyžice cukru alebo soli s olivovým olejom a intenzívne masírovať do pokožky chodidiel smerom od prstov smerom k pätám.


Mohlo by vás zaujať: Domáca pedikúra: Pripravte svoje nohy na leto, kým je čas


3. Účinok umocníte použitím pemzy

Príroda nám na chodidlách nenadelila žiadne mazové žľazy a keď k tomu prirátame, že práve na nich každý deň spočíva celá naša hmotnosť, nemôžeme sa zatvrdnutej či popraskanej pokožke čudovať. Pomôcť však môže práve zázrak menom pemza – odstránite ňou to, čo sa nepodarilo pílingom. Klasická pemza je v podstate vyvretá hornina, ktorou stvrdnutú pokožku na pätách hravo obrúsite. Postupujte však opatrne, aj keď nie je príliš drsná, určite si nohy nechcete obrúsiť až „na kosť“. Môžete použiť aj rôzne rašple, pilníky z prírodných materiálov či elektrické pilníky.

4. Venujte pozornosť nechtom

Po kúpeli je pokožka okolo nechtového lôžka hebká, vláčna a tvárna, preto ju môžete opatrne zatlačiť k okrajom. Ideálne zaobstarať si na to drevené paličky špeciálne na úpravu nechtového lôžka. Prebytočnú kožku vyštikajte pedikúrovými nožničkami a na záver lôžko ošetrite špeciálnym hydratačným olejom.

Kým na nechty nanesiete lak, skontrolujte, či nepotrebujú zastrihnúť alebo opilovať. Pozor, strihať treba rovno! Nie ako na rukách do oblúka. Ak vám necht zarastá alebo sa pri ňom tvorí záder, nesnažte sa to riešiť za každú cenu svojpomocne a radšej to prenechajte pedikérke. Pri lakovaní najskôr naneste podkladový lak, až potom farebný. Na trhu sú aj laky, ktoré chránia nechty pred UV žiarením, zabraňujú ich žltnutiu a dlhodobo ich posilňujú.


Mohlo by vás zaujať: Ako získať hebké chodidlá? Vyskúšajte tieto jednoduché domáce recepty


5. Posledným krokom je dôkladná hydratácia

Tento rituál nesmiete vynechať, pretože je tou najvhodnejšou bodkou za predchádzajúcimi procedúrami. Správny krém by mal pokožku vyživovať, regenerovať a predchádzať jej popraskaniu. V hydratačných prípravkoch môže byť obsiahnutý vitamín E, glycerín, rôzne oleje, rastlinné maslá či extrakt z aloe. Ak použijete krém s obsahom levandule či čajovníkového olejčeka, postaráte sa aj o antiseptický účinok. Nohy pri nanášaný krému masírujte, posilníte tak svaly chodidiel a zlepšíte svoj krvný obeh.

Krém či balzam môžete aplikovať aj pred spaním. Naneste ho v hrubej vrstve na chodidlá a nohy zabaľte do teplých ponožiek alebo igelitových vrecúšok. Ráno budete mať chodidlá hebké a hladké ako detský zadoček. Pred vyjdením do ulíc sa ešte odporúča použiť antiseptický deodorant, ktorý eliminuje potenie a zápach, a potom si už môžete naplno vychutnať pocit krásnych nôh.


Ako sa o svoje chodidlá staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame