Perla Atlantiku si získa srdcia všetkých cestovateľov: Takéto úchvatné výhľady nájdete iba na Madeire

Madeira

Ostrov Madeira ponúka svojim návštevníkom dych berúce scenérie (Zdroj: GettyImages)

Madeira je ostrov sopečného pôvodu, ktorý patrí k Portugalsku. Napriek tomu, že oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, začalo sa o ňom viac hovoriť iba pred pár rokmi. A stále patrí medzi málo objavené európske klenoty. To dáva jedinečnú príležitosť užiť si túto malebnú destináciu bez návalu turistov.

Už len samotná poloha vyráža dych

Madeira, ktorú tvorí niekoľko súostroví, sa nachádza priamo v Atlantickom oceáne. Od Portugalska je vzdialená až 1000 kilometrov. Zo západnej strany sa nachádza americká Florida, cesta k nej by však merala až 6000 kilometrov.

Ak sa sem chcete dostať, využiť musíte leteckú dopravu. Najideálnejšie je odletieť z niektorého z okolitých letísk, ako je Viedeň či Budapešť. Cena leteniek je rôzna a mení sa. Pripravte si však zhruba 250 – 350 eur na osobu. Let trvá približne 5 hodín. Po ostrove sa dá následne veľmi dobre presúvať taxislužbou.

Turistov láka po celý rok

Pri hľadaní vhodného obdobia na návštevu tohto miesta sa netreba veľmi trápiť. Odpoveď je totiž jednoduchá. Madeira je vhodnou celoročnou destináciou. Počasie je stabilné, trópy však nečakajte. V zimných mesiacoch je priemerná teplota okolo 18 °C, pripraviť sa skôr môžete na studený vietor.

Podľa nás je Madeira najkrajšia práve na jar. Všetko tu kvitne a poteší aj príjemné zubaté slniečko. Výkyvy však môžeme vidieť medzi severom a juhom ostrova. Severná časť ostrova je viac upršaná a aj preto vám radíme, aby ste si ubytovanie vyhľadali skôr na juhu.

(Zdroj: unsplash.com/Jan Tokarczyk)

Čo vidieť na Madeire?

Madeiru síce obmýva oceán, no v tomto období sa v ňom príliš neokúpete. Jedine v prípade, že patríte k ľadovým medveďom. Voda v oceáne je totiž aktuálne veľmi studená a jej maximálne teploty okolo 25 °C vrcholia až v septmebri. Pláže sú však čierne, čo ich robí rozhodne jedinečnými. Na druhej strane, je tu bohatý podmorský život, čo určite nadchne milovníkov potápania.

Na Madeiru chodia najmä turisti, ktorí obdivujú prírodu a dych berúce výhľady. Destinácia je preto vhodná skôr na poznávanie či túlanie sa po horských chodníkoch než vylihovanie pod slnečníkom. Ak ste zatúžili ostrov preskúmať, vyberáme vám tri skvelé možnosti. Vynechať by ste nemali mesto Funchal, ktoré má nádherné botanické záhrady. Čarovné výhľady zažijete aj v prípade, že sa vyberiete lanovkou na vrch Monte. Nadšencov futbalu zase poteší fakt, že sa tu nachádza aj múzeum venované Cristianovi Ronaldovi.

Nadšenci prírody si prídu na svoje vďaka rezervácii Ponta de Sao Lourenco. Nachádza sa na východnej strane ostrova a je to miesto, ktoré nie je poznačené turizmom alebo rukou človeka. Nájdete tu skaly, more, výhľady a aj úzke cestičky, ktoré vás dovedú na vrchol niektorej z hôr. Nezabudnite na pevnú turistickú obuv. Veľmi peknú prírodu môžete vidieť aj vďaka lanovke v Achadas da Cruz.

Tretie miesto, ktoré by mal mať na cestovateľskom zozname každý, kto navštívi Madeiru, je Santana. Nachádzajú sa tu tradičné domy, ktoré sú bielo-modrej farby so slamenou strechou. Jedinečný kontrastný punc im dodáva výrazná červená farba na fasáde. Tieto domy tu stoja ešte od objavenia Madeiry.

(Zdroj: unsplash.com/Daniela Turcanu)

Tradičný drink poncha aj iné lahôdky

Gastronómia je neoddeliteľnou súčasťou objavovania nových miest. Na Madeire rozhodne vyskúšajte nápoj poncha – kombináciu rumu, medu, citrónu a cukru. Výborné sú tiež miestne pekárničky s ponukou sladkých koláčov. Nezabudnite ochutnať najmä medový koláč – bolo de mel. Pokiaľ chcete pokrm zložený z viacerých chodov, začnite predjedlom v podobe slimákov s cesnakovým chlebom. Za miestnu lahôdku sa považuje vyprážaná ryba s banánmi. V jedálničkoch ju nájdete pod názvom filete de espada.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame