V Bulharsku je pestrec mariánsky nazývaný darom Panny Márie. Aj v iných krajinách koluje o ňom veľa zaujímavých legiend. V tradičnej medicíne je pestrecový olej obľúbený a považovaný za jeden z najbezpečnejších prírodných prostriedkov.
Olej sa získava zo semien Silybum marianum lisovaním za studena. Využitie pestrecového oleja zahŕňa širokú škálu zdravotných problémov. Uplatnenie našiel aj v kozmetike pri liečbe kožných problémov. Je rovnako vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie. Cenený je najmä pre obsah sylimarínu, významného flavonoidu, ktorý prospieva pečeni a kardiovaskulárnemu systému. V rámci prírodnej medicíny sa využíva na liečbu širokého spektra nielen pečeňových problémov, ale aj gynekologických ťažkostí.
Zloženie výživných látok je nasledovné…
Pestrecový olej obsahuje škálu vitamínov rozpustných v tukoch, teda vitamíny A, D, E a F. Vitamín F je vlastne tvorený tromi nenasýtenými mastnými kyselinami, pričom v tomto oleji je zastúpená najmä kyselina linolová, v menších množstvách aj linolénová a olejová. Tento vitamín má pozitívny účinok na zdravie srdca a napomáha spaľovaniu nasýtených tukov. Olej nezaostáva ani v obsahu stopových prvkov, je bohatý na zinok, selén, meď a jód.
Mohlo by vás zaujímať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom
V tradičnej medicíne sa pestrecový olej využíva na liečbu:
- problémov s pečeňou, žalúdkom a črevami
- zápchy, hemoroidov, žalúdočných vredov a žlčníkových kameňov
- kožných ťažkostí ako lupienka, ekzémy, psoriáza, akné alebo lupiny
- gynekologických ťažkostí a endometriózy
- drobných raniek, popálenín a odrenín
- nadváhy, pretože redukuje chuť do jedla a metabolizmus tukov
- slúži k detoxikácii, nakoľko zbavuje organizmus toxínov a jedov
- podieľa sa na znížení vedľajších účinkov liekov a alkoholu
Spolu s tekvicovým olejom zvyšuje libido
V prírodnej medicíne sa odporúča pri problémoch s prostatou a poklese sexuálnej aktivity užívať zmes pestrecového oleja spolu s tekvicovým olejom zmiešaných v pomere 1:1.
Pestrecový olej na dochutenie jedál
Olej sa hodí na dochutenie zeleninových šalátov alebo iných pokrmov. Treba však dodržať jednu dôležitú zásadu – pri tepelnej úprave sa nesmie presiahnuť teplota 60 stupňov Celzia, lebo potom stráca veľa výživných látok.
Mohlo by vás zaujímať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom
Zásady vnútorného a vonkajšieho požitia…
Vo forme výživového doplnku sa užíva trikrát denne v množstve jednej čajovej lyžičky po dobu jedného mesiaca. Pri vonkajšom použití sa v malom množstve nanáša na postihnuté miesto dvakrát denne. V porovnaní s ostatnými bylinkami je užívanie oleja bezpečné a kontraindikácie sú skôr vzácnosťou.
Kde sa dá zohnať?
Pestrecový olej je bežným sortimentom v obchodoch s výživovými doplnkami. Kupujte prírodný olej lisovaný za studena. Olej z pestreca mariánskeho býva kombinovaný so slnečnicovým olejom. Cena za 200 ml balenie sa pohybuje okolo desiatich eur.
Máte skúsenosti s používaním pestrecového oleja? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.
Zdieľať na