Pestrecový olej pre vaše telo: Proti pečeňovým problémom aj pre lepší sex

Pestrec mariánsky

amazon.com

V Bulharsku je pestrec mariánsky nazývaný darom Panny Márie. Aj v iných krajinách koluje o ňom veľa zaujímavých legiend. V tradičnej medicíne je pestrecový olej obľúbený a považovaný za jeden z najbezpečnejších prírodných prostriedkov.

Olej sa získava zo semien Silybum marianum lisovaním za studena. Využitie pestrecového oleja zahŕňa širokú škálu zdravotných problémov. Uplatnenie našiel aj v kozmetike pri liečbe kožných problémov. Je rovnako vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie. Cenený je najmä pre obsah sylimarínu, významného flavonoidu, ktorý prospieva pečeni a kardiovaskulárnemu systému. V rámci prírodnej medicíny sa využíva na liečbu širokého spektra nielen pečeňových problémov, ale aj gynekologických ťažkostí.

Zloženie výživných látok je nasledovné…

Pestrecový olej obsahuje škálu vitamínov rozpustných v tukoch, teda vitamíny A, D, E a F. Vitamín F je vlastne tvorený tromi nenasýtenými mastnými kyselinami, pričom v tomto oleji je zastúpená najmä kyselina linolová, v menších množstvách aj linolénová a olejová. Tento vitamín má pozitívny účinok na zdravie srdca a napomáha spaľovaniu nasýtených tukov. Olej nezaostáva ani v obsahu stopových prvkov, je bohatý na zinok, selén, meď a jód.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom


V tradičnej medicíne sa pestrecový olej využíva na liečbu:

  • problémov s pečeňou, žalúdkom a črevami
  • zápchy, hemoroidov, žalúdočných vredov a žlčníkových kameňov
  • kožných ťažkostí ako lupienka, ekzémy, psoriáza, akné alebo lupiny
  • gynekologických ťažkostí a endometriózy
  • drobných raniek, popálenín a odrenín
  • nadváhy, pretože redukuje chuť do jedla a metabolizmus tukov
  • slúži k detoxikácii, nakoľko zbavuje organizmus toxínov a jedov
  • podieľa sa na znížení vedľajších účinkov liekov a alkoholu

Spolu s tekvicovým olejom zvyšuje libido

V prírodnej medicíne sa odporúča pri problémoch s prostatou a poklese sexuálnej aktivity užívať zmes pestrecového oleja spolu s tekvicovým olejom zmiešaných v pomere 1:1.

Pestrecový olej na dochutenie jedál

Olej sa hodí na dochutenie zeleninových šalátov alebo iných pokrmov. Treba však dodržať jednu dôležitú zásadu – pri tepelnej úprave sa nesmie presiahnuť teplota 60 stupňov Celzia, lebo potom stráca veľa výživných látok.


Mohlo by vás zaujímať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Zásady vnútorného a vonkajšieho požitia…

Vo forme výživového doplnku sa užíva trikrát denne v množstve jednej čajovej lyžičky po dobu jedného mesiaca. Pri vonkajšom použití sa v malom množstve nanáša na postihnuté miesto dvakrát denne. V porovnaní s ostatnými bylinkami je užívanie oleja bezpečné a kontraindikácie sú skôr vzácnosťou.

Kde sa dá zohnať?

Pestrecový olej je bežným sortimentom v obchodoch s výživovými doplnkami. Kupujte prírodný olej lisovaný za studena. Olej z pestreca mariánskeho býva kombinovaný so slnečnicovým olejom. Cena za 200 ml balenie sa pohybuje okolo desiatich eur.


Máte skúsenosti s používaním pestrecového oleja? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: amazon.com, amazon.com, Mirka
Odporúčame