Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví

spánok

photl.com

Držíte sa ,,osvedčených“ pravidiel, ako sa starať o svoje telo? Možno úplne zbytočne. Nie všetko, čo vám vraveli rodičia, totiž musí byť stopercentne pravdivé.

1. Prehltnutá žuvačka zalepí žalúdok

To nie je pravda. Naozaj sa nemáte čoho báť, keď sa vám občas podarí žuvačku nechtiac zhltnúť. Všetky sú vyrobené zo žuvacej hmoty, z cukru alebo umelého sladidla, kukuričného sirupu a iných aromatických prídavných látok. Je pravda, že hmotu, ktorá ich udržiava nerozžuvateľnými, náš žalúdok nedokáže stráviť. To však neznamená, že sa ňou zalepí. Jednoducho v pôvodnom stave, nespracovaná, nachádza cestu von z nášho tela cez črevá, ako zvyšok nepotrebných látok z potravy.

2. Káva odvodňuje

Zatiaľ toto tvrdenie nebolo dokázané. Naozaj, v skutočnosti neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že by mal akýkoľvek nápoj vplyv na rovnováhu tekutín v našom tele. Vedci sa zatiaľ zhodli iba na tom, že po štvrtej šálke nás káva núti navštevovať toaletu častejšie, ako máme vo zvyku. Lenže zo zdravotnej stránky to môžeme považovať za jej plus. Keďže podľa vedcov káva vlastne napomáha obličkám prečisťovať organizmus od nepotrebných látok.

3. Praskanie prstov spôsobuje artritídu

Ale nespôsobuje. Toho sa báť nemusíte. No aj tak by ste sa mohli zlozvyku zbaviť. Ako príklad použijeme vŕzgajúce dvere. V princípe im vŕzganie neprekáža, ale ani im neprospieva. V prípade vašich prstov skôr namáhate väzy ako kĺby. Tie by sme si mali šetriť. A nehovoriac o tom, že zvuk „praskania“ je pre väčšiu časť vášho okolia dosť nepríjemný.

4. Slnko opaľuje aj cez sklo

Tak je. Ak trávite veľa času v aute alebo v zasklenej kancelárii, či za výkladom v obchode, mali by ste si do tašky pribaliť krém na opaľovanie. Sklo vás ochráni iba pred UV-B žiarením spôsobujúcim spálenie až rakovinu kože. Ale nie pred UV-A žiarením, zapríčiňujúcim starnutie kože a negatívne ovplyvňujúcim imunitný systém.

5. Hnedé vajcia sú výživnejšie ako biele

Nie sú. Farba škrupiny nemá vôbec nič spoločné s nutričnými hodnotami vnútri, hoci hnedé vajcia často bývajú drahšie. Nie však preto, že by boli lepšie, ale preto, že ich znášajú sliepky s červeným perím a tie sú vzácnejšie.

6. Aspoň raz za deň by sme mali mať teplé jedlo

Môžeme, ale nemusíme to dodržiavať. Je úplne jedno, či jeme teplé alebo studené menu. To teplé nám totiž žuvaním v ústach vychladne a studené sa zase oteplí. Takže kým teplé aj studené jedlo príde do žalúdka, má rovnakú teplotu. Preto je omnoho dôležitejšie, čo jeme a či má strava správnu výživovú hodnotu.

7. Spánok pred polnocou je najdôležitejší

Ani omylom. Vedci dokázali, že nejde o čas spánku, ale o jeho kvalitu. A tú dosiahnete hoci popoludňajším „šlofíkom“. Podstatné je zabezpečiť, aby ste si odspali, koľko potrebujete a necítili po spánku únavu.

8. Potenie je dôkaz o spaľovaní kalórií

Určite nie. Potenie nemá s chudnutím nič spoločné. Telo sa ním iba zbavuje prebytočnej vody, ktorou spúšťa klimatizáciu, aby sa vyrovnalo so zahriatím. Takže ak aj po náročnom cvičení vážite o pol kila menej, nezbavili ste sa tuku, ale vody. Miesto radosti zo straty by ste si chýbajúcu vodu v tele mali čím skôr doplniť.

9. Cvičenie neminulo účinok, len ak ste po ňom mali svalovú horúčku

Rozhodne nie. Každý človek, ktorý začína cvičiť po dlhšej prestávke, by mal byť opatrný a mal by si zlepšovať kondíciu postupne. Svalová horúčka totiž nie je nič iné ako dôkaz preťaženia, nemá okrem nepríjemného pocitu bolesti žiaden iný účinok. Zmierniť sa dá napríklad tiež správnym dýchaním počas cvičenia.

10. Z nízkotučných potravín sa chudne

Môže sa, ale samotné potraviny zázraky nespôsobia. Každopádne po nízkotučnom jedle sa pocit hladu dostaví o niečo rýchlejšie. Či schudneme, alebo nie, závisí aj od toho, ako sa s pocitom hladu popasujeme. Ak ho zaženieme ďalšou porciou nízkotučného menu, tak sme si rovno mohli dať klasické jedlo. Ak ho však učičíkame pohárom vody, tak je šanca, že sa naozaj nejakého kila navyše zbavíme. Podstatná je výdrž a disciplína.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame