Pobolievajú vás kĺby? Začnite sa o ne starať hneď teraz!

Lakeť

thinkstockphotos.com

Kĺbom prospieva pravidelný pohyb, konzumácia kvalitných proteínov, zdravých tukov, strava bohatá na antioxidanty či bromelín.

Bolesti kĺbov môžu byť spôsobené napríklad niektorými ochoreniami, obezitou a nadváhou, ťažkou fyzickou prácou, neprimeraným cvičením, nosením nevhodnej obuvi alebo prechodenými chorobami. Čo treba urobiť, aby nám kĺby bez problémov a hlavne bez bolesti slúžili do vysokého veku?

Pozor na dlhodobé státie a sedenie

Kĺbom neprospieva dlhodobé státie, sedenie a polohy, ktoré sú pre telo neprirodzené. Preto je dôležité robiť si pri práci pravidelné prestávky a poprechádzať sa, poprípade sa niekoľko minút venovať jednoduchým strečingovým cvikom. Podstatnú úlohu zohráva aj správne držanie tela.

Dôležitý je nielen vápnik, ale aj vitamíny D a K

Okrem toho, že je vápnik základom kostí a zubov, má v tele aj ďalšie funkcie. Je považovaný za ochrancu pred vznikom zápalu a bolesti kĺbov. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, pohánke, maku, sezamových a slnečnicových semiačkach, tmavej listovej zelenine, lososovi, mandliach atď.

K tomu, aby sa vápnik v organizme dobre vstrebával, potrebuje vitamíny D a K. Déčko si naše telo dokáže vyprodukovať samo za pomoci slnečného žiarenia, ale nachádza sa aj v potravinách ako vaječné žĺtky, tučné ryby a do niektorých potravín ho pridávajú výrobcovia. Vitamín K je zastúpený v tmavej listovej zelenine, fazuli, vajíčkach, pŕhľave a v mnohých ďalších.


Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Pravidelne športujte

Pravidelný pohyb je kľúčový na udržanie funkcie, teda pohyblivosti kĺbov. Kĺby sú lepšie vyživované, spevňujú sa kĺbové väzivá a posilňujú sa svaly, ktoré kĺb chránia. Akýkoľvek primeraný pohyb sa počíta. Vhodné je napríklad plávanie, bicyklovanie, joga alebo pilates. Naopak, kĺbom neprospievajú prudké otrasy. Ak napríklad beháte, voľte trávnatý terén a nie asfalt.

Jedzte kvalitné proteíny

Donedávna bolo za hlavné zdroje bielkovín považované mäso, mlieko a vajíčka. Lenže čerpať ich možno aj z mnohých rastlinných zdrojov. Na proteíny je bohatá quinoa, mungo fazuľa, šošovica, sójové mlieko, hrášok alebo brokolica.

Zbavte sa prebytočných kíl

S obezitou a nadváhou sa spája množstvo zdravotných problémov. Okrem iného trpia aj kĺby a to hlavne bedrové a kolenné, ktoré musia znášať neprimeranú záťaž.  


Mohlo by vás zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Nepodceňujte význam zdravých tukov

Nenasýtené mastné kyseliny a to hlavne omega-3 zdravé tuky majú protizápalový účinok. Prospievajú kĺbom a chránia ich pred ochoreniami. Kde ich nájdete? Zastúpené sú v tučných rybách, ako napríklad lososovi, tuniakovi, makrele, ale aj v rozličných druhoch orechov a semienok. Poprípade môžete siahnuť po výživových doplnkoch. Výborný je rybí tuk, ľanový olej či olej z orecha kráľovského.  

Naordinujte si antioxidanty

Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi. Čo sa týka zdravia kĺbov, význam majú hlavne vitamíny C, E a selén. Vitamín C je bohato zastúpený v ovocí a zelenine. Éčko sa nachádza hlavne v obilných klíčkoch, orechoch, zelenej listovej zelenine a celých zrnách. Selén má svoje zastúpenie v rybách, orechoch, vnútornostiach, obilninách, vajíčkach a mäse.


Mohlo by vás zaujať: Dajte bolesti kĺbov červenú: Doprajte si tieto čaje a potraviny


Glukozamín a  chondroitín

Za problémami s kĺbmi sa môže skrývať neschopnosť tela vytvárať si dostatočné množstvo glukozamínu a chondroitínu. Glukozamín sa podieľa na obnovení poškodenej kĺbovej chrupavky a prináša úľavu aj pri iných kĺbových ochoreniach. Zlepšuje funkciu kĺbu a zmierňuje bolesť. Chondroitín ako súčasť chrupavky má protizápalové účinky a  kĺb chráni pred poškodením. Obsahujú ich rôzne výživové doplnky pre zdravé kĺby.

Doprajte si ananás

Bromelín je enzým, ktorý má schopnosť znižovať opuchy už zapálených tkanív. Ak trpíte artritídou (zápalové ochorenie kĺbov), mali by ste pravidelne jesť ananás.


Zbavte sa prebytočných kilogramov a pomôžete svojim kĺbom. Prečítajte si tipy a triky ako schudnúť.


Čo sa pri bolestiach kĺbov najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame