Ak doma počas sezóny kúrite drevom alebo často grilujete na záhrade, máme pre vás tip na využitie zvyškového popola. Rastliny vo vašej záhrade ho zaručene ocenia pre jeho vysokú koncentráciu minerálov, vďaka čomu poslúži ako skvelé prírodné hnojivo. Pozrime sa na to, kde ho použiť tak, aby sa vám vaša záhrada poďakovala a priniesla vám bohatú nádielku úrody.
Zásobáreň živín
Drevený popol obsahuje množstvo cenných minerálov, najmä draslík, vápnik, fosfor a horčík. Tieto látky podporujú hlavne rast koreňov, kvitnutie a plodenie rastlín. Na rozdiel od klasických umelých hnojív však neobsahuje dusík, preto ho treba kombinovať s kompostom.
Navyše, je skvelým zdrojom prevencie proti niektorým škodcom a podporou mikrobiálnej aktivity pôdy. Pokiaľ siahnete po popole z čistého a chemicky neošetreného dreva, môžete túto metódu považovať za ekologické a ekonomické riešenie.
Jednoduchá aplikácia
Aplikujte ho priamo na pôdu v koncentrácii približne 250 ml popola na jeden meter štvorcový, prípadne z neho vytvorte tekuté hnojivo pridaním vody. Ideálne je spomínané použitie ako súčasť kompostu – pridajte ho v objeme maximálne 10 percent a zlepšite úroveň živín a pH vo svojej pôde.
V zeleninovej záhrade sa odporúča rastliny pravidelne občerstviť od skorého štádia, pretože popol môže podporiť skorší a rýchlejší rast. V prípade niektorých rastlín pomáha tomu, aby sa vyhli hnilobe kvetov a neskôr plodov.
Kedy áno?
Popol vyhovuje rastlinám, ktoré preferujú zásadité pôdy. Do tejto kategórie patria napríklad paradajky, uhorky, cibuľa, mrkva, ruže, maliny, ríbezle či ovocné stromy. V okrasnej záhrade ním môžete prihnojiť fuchsie alebo pelargónie. Skúsení záhradkári ho odporúčajú pridať aj do výsadbových jám, či posilníte rastliny už pri výsadbe.
Kedy nie?
Aplikovať popol do záhrady neodporúčame v prípade piesočnej pôdy či pri pestovaní rastlín, ktoré preferujú nízke pH. V tomto prípade by ste hnojením popolom napáchali viac škody ako úžitku. V zásade sa neodporúča popolom hnojiť čučoriedky, brusnice, zemiaky či iné kyslomilé rastliny, medzi ktoré patria napríklad vresy či rododendrony.
Zdieľať na
Zdieľaní