Posilnite imunitu: Podľa našich tipov je to hračka!

mydlo

photl.com

Čas kýchania a smoklenia je naozaj nemilosrdný. Podľa štatistík každý človek od jesene do jari prechladne aspoň štyrikrát a deti dokonca viac ako šesť ráz! Našťastie sa už vie aj to, ako spomínané čísla znížiť.

Vyhnúť sa baktériám majú problém len malé deti, ktoré ešte nerozumejú zvyku nedávať si ruky do úst. Akonáhle sa to naučia, udržať baktérie na uzde nie je až taký problém. Ale čo vírusy? Tie na nás číhajú na každom kroku a vyhnúť sa im možno len naozaj ťažko – šíria sa totiž aj vzduchom. Dýchať treba a žiaľ aj v autobuse, kde si spolucestujúci merajú sily, kto kýchne častejšie… No aj napriek tomu stačí dodržať pár zázračných trikov a vírusy vám dajú pokoj!

1. Vyspite sa do ružova

Nedostatok spánku núti naše telo siahať na železnú rezervu. A preto nečakajte, že keď je v koncoch bude mať dostatok síl popasovať sa s chrípkou alebo inými jesennými virozámi. Základom teda je dopriať si aspoň 7-9 hodín výdatného spánku denne. A ak sa vám to nepodarí, tak sa v ten deň šetrite, aby ste telo zbytočne nepreťažili.


Mohlo by vás zaujať: Recepty na dobrú noc: Zaspávajte bez problémov!


2. Čerstvý vzduch je základ

Ten ešte  nikoho neotrávil. Práve naopak, ak ho budete v miestnosti pravidelne vymienať, vírusy nebudú mať šancu. Naučte sa na nárazové vetranie – teda doma vždy ráno na 10 minút otvorte okno a vyvetrajte vzduch v spálni. V priebehu dňa takto vetrajte aspoň každé 2 hodiny. Ak máte v miestnosti niekoho nachladnutého, tak aj každú hodinu. Takto treba vymieňať vzduch v kancelárii, aj doma.

3.  Hygiena nepustí

O umývaní rúk ste už toho určite čítali veľa. Základom je umývať si ich po toalete a pred jedlom, to sa učia deti už v škôlke. Počas chrípkovej sezóny je však dobré umývať si ich o niečo dôkladnejšie. Takže dvakrát, s mydlom a v čo najteplejšej vode. Ak nosíte prstene a dlhé nechty, umyte si ruky poriadne aj tam. Pokojne si prstene s namydlenými rukami trošku poposúvajte a nechty si podľa možnosti každý deň umyte kefkou. Vôbec nebude na škodu, ak si zvyknete umývať ruky vždy, keď  sa vysmrkáte alebo čo si podáte s niekým ruky, či vymeníte s kolegami pero či použijete ich klávesnicu. Nemusíte sa cítiť ako detektív Adrian Monk – starostlivosť o vaše zdravie vám nemá prečo spôsobovať výčitky svedomia. Nech ich majú tí, ktorí každý rok nedostatočnou hygienou spúšťajú epidémie…


Mohlo by vás zaujímať: Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!


4. Prehrejte sa

Je naozaj účinným spôsobom, ako odplašiť hroziacu katastrofu. Ak nie ste stúpencom sauny, postačí aj horúci kúpeľ. Doprajte si ho najmä, keď cítite, že ste vonku premrzli. Stačí 10 minút v takej teplej vode, akú len znesiete a prechladnutie je zažehnané. Ak cítite, že vám čakanie na autbus sadá na dutiny, neváhajte a naparte sa nad horúcim hrncom s kamilkovým vývarom. Prehriatie dutín a vôbec celého tela, vám zlepší krvný obeh a telo sa tak ľahšie zbaví nahromadených splodín.

5. Športom ku zdraviu

Naozaj dokáže znížiť chorobnosť. Okrem toho, že vás prekrví, donúti vás aj dobehnúť zanedbaný pitný režim. V zime človek namá až takú potrebu športovať, keďže mnohé obľúbené športové aktivity jednoducho sabotuje samotné počasie. Bicykel aj korčule musia zapadať prachom v pivnici a plaváreň tiež nemusí mať každý po ruke. Zostáva však stará dobrá prechádzka, ktorá je naozaj vhodná pre všetkých. Naučte sa na ňu aspoň 4 razy do týždňa a vaša imunita sa zázračne reštartuje. Pokojne si na vychádzku pribalte fľašu teplého čaju a chrípka si na vás určite netrúfne!

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame