Dávajte si pozor na podvodné telefonáty: Nenechajte sa okradnúť o úspory!

Staršia pani telefonuje

Nenechajte sa oklamať po telefóne (Zdroj:Pixabay/Sabinevanerp)

Napriek všetkým  varovaniam, ktoré sa objavujú v správach, sa najmä starší ľudia nechávajú ešte vždy oklamať podvodnými telefonátmi. Presvedčivý scenár ich často dokáže ohromiť a majú tak potrebu pomôcť domnelému príbuznému v núdzi. Prísť však môžu o všetky svoje úspory. Títo dôchodcovia z Nitry mali šťastie, že podvod odhalili.

V stredu 20.júla preverovali nitrianski kriminalisti až tri oznámenia o podozrivých telefonátoch dôchodcom, ktoré prijali v priebehu niekoľkých minút. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre, ani jeden z dôchodcov sa nenechal nachytať.

Prvý volal 78-ročný muž z Nitry a policajtom oznámil, že mu volal jeho údajný vnuk a pýtal sa ho, ako sa má a čo má nové. Vtedy však dôchodca zbystril pozornosť, pretože sa so skutočným vnukom práve v ten deň ráno vrátil z chalupy. Ihneď hovor prerušil a volal na policajnú linku 158.

Netrvalo dlho a na linke tiesňového volania sa ozvala 84-ročná žena z Nitry. Tej zase volal údajný synovec, ktorý má dve hodiny voľno a chcel by ju navštíviť. Dôchodkyňa mu ale neuverila, pretože jej skutočný synovec by na návštevu nikdy neprišiel sám.

Ďalšou osobou, ktorá kontaktovala políciu bola 85-ročná žena. Tá sa s podozrivou osobou dokonca stretla. Zavolal jej totiž údajný synovec s tým, že je v banke a hrozí mu strata 15.000 eur, preto ešte potrebuje doložiť nejaké peniaze. Pýtal sa, koľko peňazí má doma v hotovosti. Žena bola odhodlaná svojmu príbuznému pomôcť. No k bráne jej domu prišla cudzia osoba, ktorá povedala, že synovec momentálne nemôže prísť, bude ju však kontaktovať. Dôchodkyňa si vtedy uvedomila, že sa stala obeťou podvodu. Zatelefonovala skutočnému synovcovi a po rozhovore s ním všetko nahlásila na polícii.

 


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame