Prečo máme pocit, že musíme pred dovolenkou viac pracovať? Odborníci vysvetľujú, že nejde len o kultúrne rozdiely

poobedná únava

Robíte v práci len nutné minimum? Možno máte problém! (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Voľno je poklad, no ľudia musia často pracovať prakticky dvojnásobne, aby sa naň pripravili a často treba v rámci toho myslieť dopredu a takzvane si s robotou nadbehnúť. Ľudia môžu v období pred odpojením od internetu pracovať tak intenzívne, že v podstate potrebujú dovolenku, aby sa z toho zotavili.

Obdobie pred dovolenkou takéto vôbec byť nemusí. Jennifer Petriglieri, profesorka organizačného správania na francúzskej obchodnej škole INSEAD tvrdí, že v pracovnej kultúre niektorých krajín, ako je Francúzsko a Taliansko, nie je týždeň pred dovolenkou stresujúci.

Firmy vo svete vnímajú voľný čas odlišne

„Samozrejme, stále tu existuje pocit, že ‚je tu pár vecí, ktoré chcem dokončiť‘. Vtedy môže prísť nápor na poslednú chvíľu, ale zďaleka nie v takom rozsahu, ako napríklad v USA,“ povedala. Kľúčový rozdiel je podľa nej v tom, ako americké firmy vnímajú voľný čas. „Máte pocit, že robíte niečo neslušné tým, že idete na dovolenku, keď neprispievate (rukou k dielu) v práci,“ dodala Petriglieri.

Tento pocit viny môže viesť dovolenkárov k tomu, aby pracovali mimoriadne tvrdo pred dovolenkou v nádeji, že sa vyrovnajú poklesu produktivity počas toho, kým sú mimo práce. Veria, že pomôžu spolupracovníkom aj v ich neprítomnosti. Takáto reakcia by bola neobvyklá vo veľkej časti Európy.

Najmä v lete totiž panuje porozumenie, že voľno znamená zníženú produkciu a že veci budú trvať dlhšie. Po zvyšok roka sa uznáva, že ľudia potrebujú dovolenku, aby sa zregenerovali. Petriglieri dodáva, že keď žila v USA, jej rodina si vzala dvojtýždňovú dovolenku a ľudia si mysleli, že je dlhá. Keby ste si vo Francúzsku vzali dlhšiu dovolenku nen tri týždne, pýtali by sa vás: „Prečo nie štyri?”

Viac práce neznamená aj nárast produktivity

Práca v kancelárii sa zdá byť obzvlášť zraniteľná vzhľadom na zhon pred dovolenkou, pretože sa zvyčajne dá urobiť vopred. V mnohých iných sférach by intenzívnejšia práca pred dovolenkou len málo prispela k zvýšeniu produktivity počas toho, keď ste preč. Hoci sa zdá, že tento jav je do značnej miery vedľajším produktom americkej kultúry, nie je to celkom tak.

„Myslím si, že veľkým problémom spôsobu, akým je práca nastavená, je to, že veľmi často využíva tiché znalosti ľudí,“ povedal Brad Aeon, profesor manažmentu a vied na University of Quebec v Montreale. „Ak by ste odišli a boli by ste kľúčovou osobou vo firme, vaši kolegovia by nevedeli, ako riešiť konkrétnu situáciu.“

Všetky úlohy nemusíte nutne dokončiť

Určitý tlak môže pochádzať aj z túžby nenechať úlohy nedokončené. Podľa Laury Giurge, profesorky behaviorálnej vedy na London School of Economics, majú mnohí ľudia pocit, že musia dokončiť celý svoj zoznam úloh, aby sa mohli úplne odpojiť od práce a užiť si dovolenku.

„Myslíme si, že niektoré veci musíme dokončiť pred dovolenkou, ale potom sa pýtame: ‚Kedy to vlastne treba dokončiť?‘ A ukáže sa, že pravdepodobne tak o dva mesiace,“ dodáva Giurge. Niektoré z týchto impulzov sú určite príznačné pre kultúru, ktorá hovorí, že ľudia musia najprv pracovať, aby si „zaslúžili“ voľný čas.

Niektoré z týchto impulzov sú však psychologické – mať nedokončené úlohy môže byť psychicky nepríjemné. Ďalším prispievateľom k návalu práce pred dovolenkou je všeobecnejší fenomén riadenia času známy ako „nával uzávierok“, kedy ľudia riešia veľa úloh krátko predtým, ako ich treba dokončiť.

Pracujte tak, aby ste sa na dovolenku tešili

Bez ohľadu na základnú príčinu môže väčšia pracovná záťaž utlmiť pocity radosti ľudí pred dovolenkou. Jedna štúdia zverejnená v roku 2013 zistila, že najmä ženy čelili dvojitému bremenu aktivity pred dovolenkou ako v práci, tak aj doma. Našťastie výskum zistil, že dovolenky vyvolávajú aj pocity očakávania, ktoré pozdvihujú pohodu ľudí – aj to však môže byť zrušené návalom práce.

Problém je predovšetkým kultúrny, hoci zmena firemnej kultúry je zvládnuteľnejšia ako zmena kultúry celej spoločnosti. Vedúci firmy môžu nepriamo spríjemniť týždeň pred dovolenkou tým, že budú otvorení, pokiaľ ide o voľno ich samotných. Mali by zdôrazňovať, že odpočinok je životne dôležitý a vysvetliť, že pokles produktivity je pochopiteľný a očakávaný.

Organizácia času je kľúčová

Odborníci sa zhodli, že kultúrna zmena je kľúčová, a tiež odporučili pohrať sa s niektorými aspektmi samotnej práce, aby sa znížila záťaž. Spoločnosti by mohli znížiť pracovné zaťaženie zamestnancov v dňoch pred dovolenkou alebo im aspoň prideliť vyšší podiel krátkodobých úloh, ktoré môžu byť dokončené pred odchodom.

Vytvorte si napríklad časový rámec, v ktorom neprerušovane dobehnete dôležité pracovné úlohy. Dovolenku si neskracujte, no určte si pevné termíny toho, kedy odídete a prídete. V krajine, ktorá si cení neúnavnú produktivitu, môže znieť dovolenkovanie a znižovanie pracovnej záťaže ako niečo šokujúce. Vziať si dovolenku by však nemalo znamenať pracovať dvakrát toľko.



Zdroj: theatlantic.com, plnielanu.sk
Odporúčame