Pravdivý príbeh: Nová manželka asi nemá rada moje deti – čo s tým?

Matka

thinkstockphotos.com

Ovdovel som pomerne skoro. Z prvého manželstva mi ostali dve dcéry, ktoré som vychoval a spolu sme čelili starostiam a radostiam rodinného života.

O pár rokov som si našiel novú priateľku, Romanu. Z predchádzajúceho vzťahu mala jednu dcéru. Na rozdiel odo mňa, na svojho bývalého nemala pekného slova. Nechal ju krátko po tom, čo zistil, že je tehotná, a tak Romana musela výchovu dcéry zvládnuť úplne sama a bez psychickej a finančnej podpory partnera. Bolo vidno, že na svoju dcéru je veľmi naviazaná. Nečudoval som sa, veď dlhé roky mala iba ju.

Keď sme začali spolu randiť, museli sme brať veľa ohľadu práve na Romaninu dcéru, Hanku. Nebolo to už malé dieťa, ale to, že sme s Romanou spolu jej musela dávkovať po častiach a s veľkým citom. Romana sa bála, ako to vezme. Bol som trpezlivý, Romana mi za to stála. Pri mojich deťoch také problémy neboli. Povedal som im, že niekoho mám, dcéry sa potešili a viac ma neriešili. Boli rady, že ja som rád.

Napokon sme zorganizovali spoločnú oslavu mojich narodenín, kde sme sa mali prvýkrát všetci vidieť a stráviť spolu čas. Našťastie oslava dopadla veľmi dobre, moje dcéry si Hanku hneď obľúbili. Aj keď teda je pravda, že vzájomné to nebolo. Romana akoby celý čas sledovala, ako dlho sa Hanka s mojimi dcérami baví. Keď sa jej to zdalo pridlho, skočila im do reči, poprosila dcéru, nech jej s niečím pomôže alebo inak narušila to, že si spolu celkom dobre rozumejú.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéru som mala priskoro, pykám za to dodnes


Veľký krok nás ešte len čakal, ale rozhodli sme sa, že nebudeme viac čakať. Začali sme s Romanou spolu bývať, samozrejme aj s deťmi. Plánovali sme sa neskôr aj vziať.

Prišli prvé Vianoce, tešil som, že ich konečne strávime ako rodina. Nakúpil som darčeky aj Hanke, bral som ju už ako svoju. Pod stromčekom ale nastala trápna situácia. Kým Hanka odo mňa dostala mobilný telefón, ktorý som dal aj dcéram, moje dcéry nedostali od Romany nič. Obdarovala len Hanku. Dcéry boli trocha sklamané. Dával som si to za vinu sebe. Mal som si s Romanou pohovoriť, aké, kto všetko a hlavne od koho naše deti darčeky dostanú. Ale bral som to ako samozrejmosť, že kúpi niečo aj mojim dcéram. Veď ja som ich už dávno prestal rozlišovať na moje a jej.

Mýlil som sa, keď som si myslel, že Romana otvorí srdce aj pre moje deti, len to chce čas. Hanka bola vždy preferovaná. Jej záľuby a potreby boli prednejšie. Od výberu dovolenky až po to, čo sa bude variť. To, čo chce Hanka. Romane som pár krát aj naznačil, že moje dcéry citlivo vnímajú, že ich odstrkuje do ústrania. Obraňovala sa, že je to hlúposť, ale na druhej strane aj celkom prirodzené. Kým my sme boli aj predtým šťastná rodina, ona sa musela pretĺkať životom sama a to, že z Hanky je úspešná študentka a šikovná mladá dáma, je len jej zásluha. Právom je na ňu takto pyšná a teší sa z nej. Veď na tom nie je nič zlé.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Syn si našiel lásku cez internet, dopadlo to katastrofálne


Zlé bolo len to, že Romana nikdy nepochopila pointu toho, čo som sa jej snažil vysvetliť. Ja chápem, že krv nie je voda, aj keď to môže znieť drsne. Ale potešilo by ma, keby pred našimi známymi spomenula úspechy aj mojich dcér, nie len Hanke sa podarilo toho, Hanka dosiahla tamto.  To, že im nekupuje darčeky už ani neriešim. Vždy zaobstarám niečo aj za Romanu a tvárim sa, že je to moje dcéry dostali od svojej nevlastnej mamy. Trochu som aj zauvažoval, či je správne s ňou zostávať. Viem, že Romana v tejto oblasti nespĺňa moje túžby a predstavy, ale na druhej strane, je nám spolu veľmi dobre a mám ju veľmi rád. Pravdou tiež je, že naše dcéry o pár rokov vyletia z hniezda a ja nechcem byť sám, keď môžem byť s niekým, kto mi inak vyhovuje. A možno sa to časom nakoniec predsa len utrasie. 


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, RB
Odporúčame